Poslednji račun za zakup stanova ili delova stana za jul 2022. godine, koji su u vlasništvu grada iznenadio je sve one građane koji plaćaju zakupninu. Drastično poskupljenje koje je uvećalo račune za preko 40 posto, uz sva ostala povećanja cena komunalnih usluga, hrane, goriva i ostalog i te kako je uznemirila mnoge koji žive na ivici egzistencije. Umesto 160, cena kvadratnog metra stambenog prostora čiji je vlasnik grad sada iznosi preko 225 dinara, što je iskazano na poslednjim računima, ali bez ikakvog obaveštenja zbog čega je do toga došlo.
To je bio povod da potražimo objašnjenje od nadležnih u Gradskoj upravi za imovinu zbog čega je došlo do tako velikog povećanja cene i zašto građani nisu o tome obavešteni?
Načelnica Gradske uprave za imovinu Ljiljana Pršić objasnila je da se cena zakupa obračunava na godišnjem nivou u odnosu na vrednost stana. Zapravo, od 2016. godine ova uprava ima obavezu da usaglasi cene zakupa sa novim poreskim osnovicama koje određuje Gradska poreska uprava. Međutim, sve do ove godine cene zakupa nisu se menjale, a stara cena utvrđena je u evrima i iznosila je 1,3 evra po kvadratu.
• Sve do prošle godine primenjivala se cena zakupa po kvadratu od 160,91 dinar, a ove godine urađeno je usaglašavnje u skladu sa zakonom i sada je cena 225,92 dinara. U prvoj zoni, u Staroj koloniji, ima ukupno 111 stanova, gde korisnici plaćaju zakup za deo stana i deset gde se plaća zakup za ceo stan. U drugoj zoni, u Ilindenskoj ulici je 13 stanova, za koje se plaća zakup, poskupljenje je 12 posto i kvadrat sada plaćaju 181,54 dinara. U trećoj gradskoj zoni, na Aerodromu, došlo do pojeftinjenja kvadratnog metra stambenog prostora. Zakupci oko stotinu stanova umesto 160,91, sada plaćaju 135,94 dinara po kvadratu, objašnjava LJiljana Pršić.
S obzirom da je osnovni kriterijum za utvrđivanje cene zakupa poreska osnovica, koja zavisi od cena nekretnina na tržištu, a one su u Staroj koloniji sa prošlogodišnjih 900 do hiljadu evra po kvadratu otišle do 1.500 evra za nove stanove, to je bio razlog za ovako drastično povećanje cena zakupa gradskih stanova u ovom delu grada.
Inače, grad raspolaže sa oko hiljadu stanova od kojih oko 230 daje u zakup, dok ostale koriste za nužni smeštaj, za korisnike usluga Centra za socijalni rad i slično. Stanovi se uglavnom nalaze u Staroj koloniji, na Aerodromu i u Bagremaru.
Iz Gradske uprave za imovinu poručuju da će usklađivanje cena vršiti ubuduće svake godine. Takođe, tvrde da je u prvi izmenjeni račun za jul išlo i obaveštenje o povećanju cena, ali ono do građana nije stiglo. Zašto nije, tek treba da se utvrdi.
Činjenica je da za razliku od gazda i vlasnika privatnih stanova, kojima se kirije plaćaju u evrima i porasle su u prethodne dve godine i do 50 posto, cene zakupa u državnom, odnosno vlasništvu grada nisu povećavane već duže vreme, a i obaveze se plaćaju u dinarima. Osim toga, za neplaćenu kiriju kod privatnih stanova odmah sledi otkaz, dok kod ovih drugih nije tako.
Međutim, kako značajan broj zakupaca kvadrata u Staroj koloniji ima minimalne penzije ili plate, ovo poskupljenje, uz sva ostala, za njih i njihove porodice je veliki udarac na više nego skroman kućni budžet.