Portal Prvi prvi na skali otkriva ko je i kada imao pravo da istražuje litijum na teritoriji Kragujevca

Društvo

U periodu od 2004. do 2022. godine, nadležna ministarstva Republike Srbije izdala su 126 rešenja koja su se odnosila na litijum, pored pratećih elemenata.

Ovo je utvrdilo udruženje PRVI PRVI NA SKALI (PPNS) pristupom „svim rešenjima“, kako je naznačeno u odgovoru koji je udruženje dobilo od Ministarstva rudarstva i energetike.

Od 2004. do 2022, po raznim osnovama, rešenja za litijum dobilo je 11 preduzeća u Srbiji, po sledećem hronološkom rasporedu:

  1. Rio Sava Exploration
  2. LithiumLi Balkan
  3. Ultra Balkans
  4. Balkan Gold
  5. LithiumLi Exploration
  6. Rare Mineral Resources
  7. GeoMin Consulting
  8. Nova Centauri metals
  9. Centurion metals (bivša Nova Centauri Metals)
  10. Euro lithium Balkan
  11. Jadar Lithium

Od 2004. do 2009. rešenja je dobijao jedino Rio Tinto, osnivač preduzeća Rio Sava.

Izvođenja geoloških istraživanja litijuma na teritoriji Kragujevca bila su odobrena preduzećima Ultra Balkans DOO 2011. i 2012. godine (prestala da važe 2015) i LithiumLi Balkan DOO 2011. i 2014. (zaključno sa 2014), na osnovu rešenja nadležnog ministarstva.

Rešenja je donosilo:

  • Ministarstvo životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja 2011.
  • Ministarstvo prirodnih resursa, rudarstva i prostornog planiranja 2012. i 2014.
  • Ministarstvo rudarstva i energetike 2014. i 2015.

Udruženje PRVI PRVI NA SKALI infomracije je dobilo na osnovu Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, a nakon žalbe Povereniku, pošto je izostala pravovremena dostava podataka.

  • U međuvremenu smo u dva navrata iz Ministarstva rudarstva i energetike dobili više od 550 stranica među kojima je i 126 rešenja za istraživanje litijuma (pored ostalih elemenata). Najveći broj rešenja odnosi se na odobravanje i produžavanje isstraživanja, jedan deo se tiče odbijanja, tj. prestanka važenja odobrenja za izvođenje geoloških istraživanja, a ima i rešenja o proširenju istražnih prava, zadržavanju istražnih prava, kao i overi rezervi rude litijuma, navode u Udruženju.
ŠTA JE ISTRAŽIVANO NA TERITORIJI KRAGUJEVCA?

Ultra Balkans je dobio odobrenje da izvodi geološka istraživanja bora, litijuma i pratećih mineralnih sirovina na području Kragujevca na istražnom polju broj 1983, koje se nalazilo na teritoriji Kragujevca, Rače i Topole, sa prikazanim koordinatama:

PRVI PRVI NA SKALI Ekologija Kragujevac Litijum istraživan na teritoriji Kragujevca od 2011. do 2015. Koordinate

Naznačeno je bilo da je najveća količina uzoraka koja se može uzeti u cilju ispitivanja kvaliteta sirovine iznosila 5m3. Za uzimanje mineralne sirovine za tehnološka ispitivanja u industrijskom obimu bilo je potrebno dostavljanje posebnog projekta.

Projekat za ovo istraživanje je uradilo preduzeće Geoprofesional iz Beograda. Izveštaj i potvrdu o tehničkoj kontroli overilo je preduzeće Georading iz Beograda.

Izvođač radova je bio dužan da radove prijavi nadležnom organu opštine 15 dana pre početka rada. Po završetku je imao obavezu da ministarstvu dostavi Elaborat o rezultatima geoloških istraživanja.

Ultra Balkans je priložio rešenja dobijena od strane Zavoda za zaštitu prirode Srbije i Zavoda za zaštitu spomenika kulture Kragujevac sa utvrđenim uslovima za rad.

Ovo rešenje ministarstva sa potpisom državnog sekretara Bojana Đurića važilo je do 1. maja 2012. godine.

Drugo rešenje doneto je 12. septembra 2014. godine, odnosilo se na isti istražni prostor (sa istim tačkama, koordinatama), a ovoga puta bila je navedena i površina odobrenog istražnog prostora – 101,06km2.

Opet je angažovan Geoprofesional, a zavodi su još jednom određivali uslove, svako u svom domenu.

Ovo rešenje važilo je do 12. septembra 2015. godine, a potpisao ga je ministar prof. dr Milan Bačević.

Trećim rešenje ministarstva od 24. aprila 2015. godine prestalo je da važi ono od 12. septembra 2012. kojim je bilo odobreno istraživanje litijuma i ostalih elemenata na teritoriji Kragujevca, Topole i Rače.

Obaveza preduzeća bila je da vrati u prvobitno stanje zemljište gde su izvedeni istražni radovi. Uz to, moralo je i da dostavi Završni izveštaj o rezultatima geoloških istraživanja u pisanoj i elektronskoj formi.

Ovo rešenje doneto je na zahtev Ultra Balkansa koji je obavestio ministarstvo da odustaje od daljih geoloških istraživanja na području „Kragujevac“.

Sva rešenja bila su dostavljena preduzeću, lokalnim samoupravama Kragujevca, Rače i Topole, Sektoru rudarstva i geologije, Geološkoj inspekciji i arhivi Ministarstva.

PRVI PRVI NA SKALI Ekologija Kragujevac Litijum istraživan na teritoriji Kragujevca od 2011. do 2015. PrestanakLithiumLi Balkan jeimao LithiumLi Balkan je odobrenje za izvođenje geoloških istraživanja litijuma (uz B, Na, Sr, K) i prateće asocijacije elemenata na lokalitetu „Šatornja“, na istražnom polju broj 2005, koje se nalazi na teritoriji Aranđelovca, Topole i Kragujevca – iz rešenja Ministarstva od 30. novembra 2011. godine.

Izveštaj i potvrdu o tehničkoj kontroli projekta uradilo je povezano preduzeće LithiumLi Exploration iz Beograda.

U najvećem delu sadržaj rešenja bio je kao za preduzeće Ultra Balkans, ali se ovde javila jedna specifičnost. Istraživanje litijuma i ostalih elemenata jednim delom se preklapalo sa istražnim poljem 1973 na kojem je privredno društvo Serbia Nickel imalo odobrenje za istraživanje nikla i kobalta, kao i prateće asocijacije elemenata (Fe, Cr) na područuju „Lipovac“.

U rešenju ministarstva piše:

  • Kako se radi o genetski različitim mineralnim sirovinama koje se koncentrišu u bitno drugačijim-različitim geološkim uslovima (B i Li u formulaciji sedimentnih stena Mioničko-Belanovačkog neogenog basena, a Ni, Co, Fe i Cr – silikatne lateritske rude, kore raspadanja na kontaktu ultramafita – peridotita i formacija geološke struke, može se smatrati da postoje geološki uslovi za nesmetano istraživanje različitih mineralnih sirovina u okviru istog istražnog prostora, istovremeno od strane dva privredna društva (nosioca istraživanja).

Prvo rešenje važilo je do 31. decembra 2012. godine, a potpisao ga je Bojan Đurić, državni sekretar.

Drugo je doneto 11. aprila 2014. godine. 

I u slučaju ovog preduzeća, drugim rešenjem je navedena površina odobrenog istražnog prostora, a to je 96,08km2.

Iz odobrenog istražnog prostora se izuzimao deo terena koji se odnosio na hidrogeološko istraživanje vode sa izvorišta poljoprivrednog gazdinstva „Đorđe Marković“ na lokalitetu „Blaznava“. Ovo gazdinstvo je pre donošenja drugog rešenja, 12. aprila 2013. godine, dostavilo zahtev ministarstvu da se njihovo istražno polje na tom lokalitetu izuzme iz predmetnih istraživanja.

Izveštaj i potvrde i ovoga puta obradilo je preduzeće LithiumLi Exploration.

Rok važenja ovog rešenja bio je 11. april 2017. godine, a potpisao ga je ministar prof. dr Milan Bačević.

Treće rešenje za ovo preduzeće, a poslednje, šesto za teritoriju Kragujevca, doneto je 18. juna 2014. godine. Njime je prestalo da važi rešenje od 11. aprila 2014. godine jer je preduzeće odustalo od istraživanja na lokalitetu „Šatornja“.

Istovremeno je konstatovano da LithiumLi Balkan nije prijavilo početak radova.

Sva rešenja dostavljena su povezanim stranama, uključujući grad Kragujevac.

KO JE BIO UKLJUČEN U ISTRAŽIVANJE LITIJUMA NA TERITORIJI KRAGUJEVCA?

Oba ova preduzeća danas se vode kao obrisana iz registra – u prinudnoj su likvidaciji, podaci su Agencije za privredne registre (APR) i iz bazi partnera Privredne komore Srbije.

Ultra Balkans je osnovan 2. novembra 2010. godine, sa sedištem na Savskom Vencu, a brisan 19. marta 2020. godine. Kao pretežna delatnost (4313) bilo je zavedeno ispitivanje terena bušenjem i sondiranjem.

Kompanija Ultra Lithum Inc. iz Kanade (Vankuver) upisana je kao jedini osnivač, čiji je novčani ulog iznosio 500 evra, a kao osnovni kapital uplaćeno je 52.422,10 dinara 13. septembra 2010. godine, piše na sajtu APR.

Ovaj državni registar objavio je oglas o prinudnoj likvidaciji preduzeća Ultra Balkans 10. januara 2020. godine, a kao razlog zapisano je: „Društvo ostalo bez zakonskog zastupnika“.

Brisanje iz registra privrednih subjekata usledilo donošenjem rešenja 19. marta 2020. godine.

Uobičajeno za „(pod)izvođače radova“ u ovoj oblasti, Ultra Balkans je imao sijaset izmena statusa u APR, od promene adrese, do menjanja zakonskih zastupnika. Tako je 6. novembra 2015. godine brisan Kanađanin Marc Roland Morin kao direktor, a upisan Kinez Zhao Jinshui čije je zastupanje firme bilo samostalno. Jinshui je podneo ostavku 31. oktobra 2016. godine, piše u rešenju APR-a kojim raspolažemo.

Rešenjem od 17. februara 2017. godine predočena je promena poslovnog imena – iz Ultra Balkans DOO Beograd (Vračar)Ultra Balkans DOO Beograd (Savski Venac), zamenjeno je sedište ovog društva sa Vračara na Savski Venac, a novi zakonski zastupnik i direktor postala je Sofija Kopilović. I ona je samostalno zastupala kao Kinez prethodnik, a jednako je i završila saradnju – ostavkom, od 13. marta 2019. godine. Posle toga je pokrenut postupak prinudne likvidacije, a poslednje rešenje APR je o brisanju iz registra.

LithiumLi Balkan je preduzeće osnovano 24. maja 2010, a brisano 31. oktobra 2018. godine. Sedište firme bilo je na Novom Beogradu, a pretežna delatnost (7490) – ostale stručne, naučne i tehničke delatnosti.

Kao stoprocentni osnivač i ovde se vodila kanadska kompanija, takođe iz Vankuvera – LithiumLi Holdings Inc. Poslednji novčani ulog bio je 2.057.022,60 dinara.

U zabeležbi APR-a od 19. decembra 2013. godine piše da je došlo do pripajanja LithiumLi Balkan DOO, „kao društva sticaoca“, i PD Lithium Li Exploration, „kao društva koje prestaje pripajanjem“. Usled ovog pripajanja došlo je do povećanja kapitala društva sticaoca u iznosu od 211.549,20 dinara na ime upisanog i uplaćenog novčanog kapitala, piše u ovom dokumentu.

Oglas o prinudnoj likvidaciji drugog preduzeća koje je istraživalo litijum delom i na teritoriji Kragujevca objavljen je 30. oktobra 2017. godine.

Izvor: Prvi prvi na skali
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.