Ponoš: U Gruziji je važna demokratija, u Srbiji je važniji litijum

Politika

Predsednik Srbija centra general Zdravko Ponoš izjavio je povodom nedavno održanih izbora u Gruziji da ne zamera EU što konstatuju izbornu krađu u Gruziji, ali im zamera licemerje koje pokazuju u odnosu prema Srbiji.

„U slučaju Gruzije demokratija im je važna, a njihove zamerke navodno nemaju veze sa geopolitičkim odmeravanjem sa uticajem Moskve. U slučaju Srbije demokratija im je bila sporedna u odnosu na interese oko njihove zelene agende i Vučićeve kooperativnosti oko Kosova, litijuma i municije za Ukrajinu. Kućni ljubimac koji sve to može da završi“, rekao je Ponoš za Danas.

On je istakao da na svim meridijanima razni igrači imaju „svoje kućne ljubimce od kojih neki mogu, a neki ne mogu da završe stvari“.

„Tako je od kad je Boga i naroda. Dobro je da to imamo u vidu i da stvari nazovemo pravim imenom. A gospođa Fon Kramon je ono što se dešavalo u Srbiji ipak nazvala pravim imenom – krađom“, rekao je Ponoš.

Dodao je da nema smisla polemisati sa Fon Kramon oko njene konstatacije da je Vučić, za razliku od ekipe u Gruziji, elegantno pokrao izbore jer je „lepota u oku posmatrača“.

„Ipak se postavlja pitanje kako je ona videla da je Vučić elegantnije krao, kad su Evropljani gledali na drugu stranu dok je on to radio“, rekao je Ponoš i dodao da je Fon Kramon, za razliku od nekih svojih evropskih kolega i tada izrekla zamerke i nije hvalila Vučićeve pokradene izborne uspehe.

„Ne sećam da je Šarl Mišel povodom Vučićeve izborne krađe bio ovako glasan kakav je sada povodom dešavanja u Gruziji. Važni igrači u Evropi su čekali da se zbrzaju kakvi – takvi izbori u Srbiji kako bi Vučić mogao da se posveti realizaciji dogovorenog posla sa litijumom. Uostalom, dogovarali su se s njim i ministarkom energetike Dubravkom Đedović o tome i u periodu nakon što je Vlada Srbije zvanično obustavila projekat Jadar. Toliko o njegovom i njihovom poštovanju institucija u Srbiji“.

Ponoš je napomenuo da beogradski izbori nisu bili elegantno pokradeni kako tvrdi Fon Kramon.

„Morali su da budu ponovljeni zato što su bili brutalno i očigledno pokradeni. S obzirom da se Evropljanima žurilo sa litijumom, bilo im je važno da deo opozicije da legitimitet unapred pokradenim ponovljenim beogradskim izborima u junu. Ambasade u Beogradu radile su na tome do pregrevanja. Toliko o vrednostima koje ih sada sekiraju u Tbilisiju“, zaključio je Ponoš.

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.