Ponoš: Ako bude uslova za izbore, potrebna nam je referendumska atmosfera

Politika

Potpredsednik Narodne stranke Zdravko Ponoš izjavio je danas da bi opozicija, ako bude uslova za izbore, trebalo da stvori referendumsku atmosferu i da sa jedne strane budu oni koji hoće da menjaju Srbiju nabolje, a sa druge strane „ovaj režim i njegovi trabanti“.

„Jasan binarni izbor i na beogradskim i na republičkim i na predsedničkim izborima. Narodna stranka se zalaže za po jednu listu prave opozicije na svim nivoima To je najbolji scenario i Narodna stranka je spremna da podmetne leđa za tu varijantu, ali ne zavisi samo od nas da li će biti ta varijanta“, rekao je Ponoš za dnevni list „Nova“.

Upitan da li postoji mogućnost da Narodna stranka na izborima učestvuje udruženo sa SSP, DS i ostalim strankama iz tog bloka, Ponoš je odgovorio da se to „podrazumeva u scenariju o kojem je govorio“.

Ponoš je istakao da opozicija ne bi trebalo prihvati pristup „uzimi ili ostavi“ kada dobije predlog evropskih posrednika u dijalogu vlasti i opozicije o izbornim uslovima.

„Opozicija bi trebalo da bude spremna da ostavi, ako ne valja i ako nema spremnosti da se to popravi“, rekao je Ponoš.  

Ponoš je istakao da se Narodna stranka sprema za izbore i da će na njih izaći ako bude uslova.

„Čak i ako se uz pomoć Evropljana postigne dogovor o popravljanju izbornih uslova, to ne znači da treba odbaciti mogućnost bojkota do poslednjeg momenta. Jedno je dogovor, a sasvim nešto drugo je njegova primena. Niko pri zdravoj pameti ne veruje u rukovanje sa Aleksandrom Vučićem. Nije bojkot cilj, ali jeste sredstvo koje treba držati pri ruci.

Upitan o predlogu predsednika Dveri za Boška Obradovića o saradnji opozicije, koji sadrži sedam tačaka, Ponoš je odgovorio da taj predlog „ne zaslužuje dublje razmatranje“.

„Zadržaću se na samo dve teze iz tog papira. Nije dovoljno da se neko ko se deklariše kao opozicija obaveže da posle izbora neće da sarađuje sa aktuelnom vlašću. Šta ćemo sa minulim radom? Treba li da ih amnestiramo za dosadašnju saradnju sa režimom i činjenicu da je neke od njih režim stvorio i da ih izdržava“, upitao je Ponoš.

„Drugo, zašto bi se neko ko se ovom režimu suprotstavlja na svakom pedlju Srbije obavezivao na nenapadanje onoga ko izgmiže ispod Vučićevih skuta i zanosi ih u svakoj krivini? Naravno da ćemo da ih napadamo. Režim ih ne napada. Sa režimom imaju sporazum o nenapadanju. Ne može i sa nama“, rekao je Ponoš.

Na pitanje da li će on biti kandidat za predsednika Srbije i da li je bilo razgovora o tome, Ponoš je odgovorio da je stanje u Srbiji takvo da „nemamo taj luksuz da predsednički izbori budu poligon za odmeravanje ličnih ambicija i podizanje partijskih listi“.

„Scenario koji sam predložio podrazumeva da se na svim listama ide zajedno. Providna su i sebična zalaganja da se na primer u Beogradu ide sa jednom listom, a na republičke sa više lista. Kakvu to poruku šalje opozicionim biračima? To svakako ne bi bila atmosfera u se glasač opredeljuje za ili protiv, a o uticaju na izlaznost da ne govorim“, rekao je Ponoš.

Ponoš je dodao da se isto odnosi i na predsedničkog kandidata, i istakao da je opoziciji potreban jedan, najbolji, zajednički kandidat.

„I nije merilo da on njegova stranka i uticajni tviteraši smatraju da je dobar i najbolji. Treba nam kandidat koji može da dobije široku podršku opozicionih partija, opozicionih i neodlučnih glasača. Do takvog kandidata se ne dolazi bajanjem, nego dobrom voljom i strukom“, rekao je Ponoš.

„Trebalo bi da se kompetentno izmeri ne samo ono što kandidati imaju, nego i ono što sa dobrom kampanjom i bez zabušavanja može da napravi“, dodao je Ponoš.

Ponoš je naveo da je Narodna stranka „spremna za takav neultimativan i konstruktivan pristup“.  

„To je varijanta vredna strpljenja i razgovora. Sve ostale su suboptimalne“, zaključio je Ponoš.

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.