Početak Gospojinskih svečanosti uz smotru narodnog stvaralaštva i rukotvorina: „Sve što jedna ženska ruka zna da uradi”

Društvo Grad

Duž glavne ulice u Kragujevcu šarene se tezge sa narodnim rukotvorinama i domaćim proizvodima, od heklarije i vezenih stvari, nakita, do džemova, meda i domaćih kolača, a sve je to povodom Gospojinskih svečanosti koje se već petnaest godina organizuju u Kragujevcu.

Na praznik Uspenja Presvete Bogorodice, prvog dana svečanosti, tradicionalno se održava smotra narodnog stvaralaštva i rukotvorina u organizaciji GTO „Kragujevac”. 

Izlagači su kako iz Šumadije, tako i iz drugih delova naše zemlje. Malobrojni su oni koji svoje radove predstavljaju prvi put na svečanostima, uglavnom su i oni tradicionalno uz ovu manifestaciju. Prolaznika i zainteresovanih za kupovinu ima dosta, čini se da su oni koji praznični dan mogu provesti van radnog mesta, iskoristili da obiđu tezge i vide šta to novo ima da se pronađe ove godine.

Ekipa Glasa Šumadije obišla je izlagače, a na jednoj od tezgi predstavljeni su radovi Udruženja gluvih i nagluvih iz Kragujevca, sekretarka društva ističe da su svake godine na Gospojinskim svečanostima, te da izlažu radove njihovih članica, dekupaž, ručne radove, vez.

I proizvodi od gline i keramike deo su rukotvorina koje se izlažu, a posebnu pažnju privlači isparivač za tamjan koji je ne samo dekorativan, već i koristan.

Prvi put na Gospojinskim svečanostima su brat i sestra, predstavnici gazdinstva Kicić iz Trešnjevaka čiji se roditelji pčelarstvom bave deset godina, a od skoro su deo ovakvih i sličnih manifestacija. Prepoznatljivi su po imenu „Žuto na gram ili kilogram”, a u ponudi imaju med, propolis i druge pčelinje proizvode.

Na sledećoj tezgi, kaže simpatična gospođa, nalazi se „sve što jedna ženska ruka zna da uradi”, a sve što napravi izlaže punih petnaest godina – džem, slatko, izvezene i ispletene stvari.

Na jednom štandu nailazimo na radove tkačke radionice „Etno stil” Gorjanac, u pitanju je izrada tkanina na starom razboju, tradicionalnom tehnikom izrade. Izloženi ogrtači, šalovi, tkanice za folklor posetiocima su zanimljivi, a kupovna moć je, kako kaže jedna od predstavnica radionice, diskutabilna.

  • Ne mogu da cene budu nešto mnogo niske, jer svi eksponati zahtevaju mnogo vremena u izradi, skup je materijal, po mišljenju nas proizvođača, smatramo da cena naših proizvoda nije visoka.

I Udruženje „Iskra KG” dugogodišnji je izlagač, a jedna od predstavnica ističe da im je prodaja na ovakvim manifestacijama dodatan vid zarade. Sve je rađeno rukom, lutkice su heklane, imaju priveske za ključeve, gumice za kosu, broševe.

Gospojinske svečanosti obuhvataju veliki broj prigodnih događaja, i tradicionalno se završavaju na praznik Male Gospojine, u narednom periodu biće održana različita predavanja, kao i horski i folklorni nastupi.

Fotografije: Sandra Solujić
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.