Prenosimo saopštenje u celosti.
Piše Naim Leo Beširi, direktor i osnivač Instituta za evropske poslove.
Beograd, 23. april. Institut za evropske poslove danas obeležava petnaest godina postojanja u Srbiji u kojoj je prostor za slobodu i dijalog sistematski sužavan. Od organizacije osnovane u vreme kada se verovalo da je demokratija put bez povratka, stigli smo do toga da budemo direktna meta političkog progona. Predsednik Vučić me je javno targetirao u više navrata, ministar Dejan Vuk Stanković mi je lično pretio u uživo emisiji, dok su ministri Milica Đurđević Stamenkovski i Nemanja Starović pokušavali da delegitimizuju moj rad etničkim i političkim diskvalifikacijama. U Skupštini Srbije, poslanici Marijan Rističević i Boško Obradović iznosili su netačne i privatne podatke o meni i kolegama iz Instituta – ne u političkom sukobu, već kao čin zastrašivanja.
Uprkos pritiscima, nastavili smo da gradimo – ne institucije, jer pristup njima nam je onemogućen – već ljude. Kroz stotine treninga, konferencija i obrazovnih događaja, kroz naš rad je prošlo više od 20.000 mladih i poneki tužilac, sudija, policajac, nastavnik i pravnik. Naše EU debate, najposećenije su otvorene debate u Srbiji, organizovane su u svim većim gradovima sa više od 80 govornika iz različitih političkih, akademskih i društvenih miljea, koji su otvoreno govorili o najvažnijim pitanjima našeg društva. Kada smo 2019. pokušali da održimo debatu o slobodi govora u Nišu, hotel u vlasništvu tadašnjeg ministra Tončeva otkazao nam je gostoprimstvo pod izgovorom „poplave i više sile“. Četiri i po godine kasnije, sud je presudio: to je bila politička zabrana. Legalizovana laž. Institucionalna cenzura.
Borbu za vladavinu prava vodimo i u sudnicama. Godinama pokušavamo da dobijemo podatke od Višeg suda u Beogradu o broju naredbi za prisluškivanje građana, a u odvojenom postupku tužili smo i jednu vojnu bezbednosnu agenciju zbog sumnje na nelegalno nadziranje civila. Sami vodimo ove procese, uz podršku međunarodnih partnera – istih onih čiji se novac uplaćuje i u budžet Republike Srbije. Takođe, u prethodnih pet godina, više od 11.000 učenika osnovnih i srednjih škola, studenata i nastavnika prošlo je kroz naše treninge o prevenciji korupcije i izgradnji integriteta. Ta baza je danas sazrela i odlučila da progovori – na protestima, u učionicama, na ulicama, među građanima.
Posebno smo ponosni na desetine treninga koje smo organizovali za tužilaštva, sudove i policiju, na teme primene Zakona o zabrani diskriminacije, ljudskih i manjinskih prava i borbe protiv rodno zasnovanog nasilja. Ljudi koji su prošli kroz te programe danas čine ono malo svetlih tačaka integriteta unutar sistema. I zbog njih znamo da borba nije bila uzalud.
Petnaest godina kasnije, uslovi su teži nego ikada. Ali danas imamo generaciju koja zna da pita, koja ne pristaje na ćutanje, koja traži odgovornost. Naši alumnisti su među prvima na ulicama, u redovima koji brane slobodu i zahtevaju pravdu. Naša obaveza je da ostanemo uz njih – i da nastavimo da radimo. Jer Srbija koja se ne boji svojih građana je još moguća. I zajedno ćemo je graditi.
Zahteve studentskih i građanskih protesta, koji se već mesecima bore za istinu, pravdu i odgovornost, Institut za evropske poslove u potpunosti podržava i nesebično im doprinosi – i upravo zato zahtevamo hitno i bezuslovno puštanje našeg alumniste Davora Stefanovića i ostalih političkih zarobljenika u Novom Sadu i širom Srbije, koji su nepravedno pritvoreni zbog svog hrabrog učešća u toj borbi.