Nastavnici i saradnici Prirodno-matematičkog fakulteta, a najpre Institut za matematiku i informatiku, kao institucija koja više od pola veka školuje nastavnike matematike i informatike, smatrali su da je trenutak da se putem ove konferencije okupe svi oni koji se bave unapređivanjem nastavne prakse, bilo kao istraživači ili kao praktičari. Kako kažu, veruju da će ovo biti odlična prilika za razmenu naučnih rezultata, dobrih praksi, i ostvarivanje saradnje kolega iz čitave Srbije, regiona i šire.
Neposredni povod za prvu u nizu je obeležavanje 70. rođendana prof. dr Branislava Popovića, koji je presudno uticao na reforme stidijskih programa matematike i informatike u domenu metodike nastave matematike i srodnih predmeta, pa je tako otvorena Prva konferencija o nastavi matematike i informatike (The First Conference on Mathematics and Computer Science Teaching, TEMATCOM 2024).
- Danas se na Prirodno-matematičkom fakultetu održava nacionalna konferencija sa međunarodnim učešćem pod nazivom Prva konferencija o nastavi matematike i informatike, i to je zaista prva komferencija na ovom fakultetu, koja je u potpunosti posvećena obrazovanju i nastavi iako mi baštinimo jako dugu tradiciju, preko pedeset godina školujemo nastavnike matematike, nešto manje i nastavnike matematike, izjavljuje Slađana Dimitrijević, vanredni profesor Prirodno-matematičkog fakulteta.
Naglašava da ovom konferencijom profesori žele da pokrenu stručnu i naučnu diskusiju na tu temu.
Konferencija je otpočela himnom Bože pravde, a onda su usledili govornici, odnosno profesori sa svojim pozdravima i viđenjima na ovu temu, koji gostuju na današnjem naučnom skupu.
- Društvo informatičara Srbije, udruženje koje broji oko 5.000 članova. Jedan od članova je, meni posebno drag, i nalazi se ovde u Kragujevcu. Društvo se trudi da okupi što više informatičara i matematičara, sve u cilju ostvarenja naše misije, a to je promocija matematike. Konferenciju u potpunosti podržavamo i drago nam je da je dosta naših članova uzelo aktivno učešće. Cilj ove konferencije dostiže sve bitne oblasti naših delovanja: razvoj matematike kao nauke, ali i metodike matematike kao njene discipline, kaže Miroslav Marić, prof. dr Matematičkog fakulteta u Beogradu.
On napominje da je uvek dobar trenutak da se bavimo obrazovanjem, a broj prijavljenih radova na konferenciji, kako Marić kaže, sigurno je dobar pokazatelj da je konferencija potrebna profesorima, te je siguran da će ispuniti očekivanja organizatora i učesnika. Podelio je svoja pozitivna iskustva sa članovima PMF-a, dodajući da su organizacije, koje su bila poverene PMF-u uvek bile uspešne i na visokom nivou.
Naučna konferencija traje dva dana, 29. i 30. avgusta. Program Konferencije obuhvata plenarna predavanja (45 minuta), predavanja po sekcijama i postere organizovane u dve sekcije: istraživanja u nastavi matematike i informatike, i školska praksa, gde će biti razrađen prikaz situacija, problema i rešenja iz školske prakse, metodika nastave matematike, metodika nastave računarstva i informatike, istorija i filozofija matematike, i slično.