Nakon što je juče (17. maj) održan protest radnika Zastava oružja, sastali su se poslovodstvo i Nadzorni odbor fabrike s jedne, i Štrajkački odbor i Sindikat, s druge strane. Na sastanku razgovaralo o zahtevima oružara, te o davanju izveštaja o poslovanju Zastave oružja u prvom ovogodišnjem kvartalu. Prema nezvaničnim informacijama fabrika je u prva tri meseca ove godine navodno zabeležila gubitak od oko 200 miliona dinara.
Ono što, međutim, još više brine Sindikat jeste buduća privatizacija, odnosno prodaja do 49 odsto kapitala šest najznačajnijih domaćih vojnih fabrika inostranim i domaćim investitorima.
Kragujevački oružari bi na kraju i prihvatili da se manjinski paket akcija Zastava oružja proda nekoj kredibilnoj inostranoj kompaniji iz oružarske delatnosti, kakve su, primerice, američki gigant u vojnoj industriji DŽeneral dajnamiks, italijanska Bereta, koja je svojevremeno pominjana kao potencijalni partner kragujevačke fabrike ili neka slična firma. Ono čega se, međutim, pribojavaju jeste mogućnost, kojoj je upravo usvojeni Zakon o proizvodnji i prometu naoružanja širom otvorio vrata, da kapital vojnih fabrika kupuju i domaći tajkuni.
Oružari s jedne strane strahuju da bi se time otvorila mogućnost za ulazak, te pranje prljavog kapitala kupovinom akcija vojne industrije, dok se, s druge strane, poučeni iskustvima ostatka privatizovane srpske privrede, boje masovnog otpuštanja radnika i smanjenja plata.
Piše: Zoran Radovanović