Oružari su i danas održali jednosatni štraj i zbor, na kome su se, kako kažu u saopštenju, „upoznali sa najnovijim događanjima i pokazateljima poslovanja, kao i sa planiranim aktivnostim usmerenim u cilju ispunjenja zahteva“. Zahtevi se tiču izuzimanja radnika iz odredbi Zakona o naoružanju i vojnoj opremi, isplatu preostalog bonusa od 15.000 dinara, izuzimanja radnika fabrike iz umanjenja zarada od 10%, počev od 01.01.2018. godine, poboljšanja teških uslova rada, hitne nabavke potrebne i odgovarajuće zaštitine opreme i isplate regresa do 20. jula ove godine, pre polaska na kolektivni godišnji odmor, u skladu sa zahtevom Sindikata i Kolektivnim ugovorom,
kao i pokretanje pitanja odgovornosti lica odgovornih za stanje u kome se fabrika nalazi.
Sindikat od rukovodstva fabrike traži i da se obelodane podaci o rezultatima poslovanja fabrike za prva tri meseca, na osnovu knjigovodstvenog stanja, kao i da se obelodani iznos gubitaka za 2017. godinu. Zatim, da se obezbedi uposlenost svih fabričkih kapaciteta, a u „procesima gde je rad merljiv da se zbog nedostatka uposlenosti radnicima vodi u zadacima dnevno čekanje, čime će biti vidljiv pravi nivo neuposlenosti kako bi se pokrenulo pitanje odgovornosti protiv onih koji su firmu doveli u ovakav položaj“.
Radnici su sa današnjeg protesta zatražili i da se „razreše svi savetnici i koordinatori koji su postavljeni u protekle tri godine“, kao i da se obelodane koeficijenti zaposlenih koje je, kako navode, direktor zaposlio u poslednje tri godine „po ličnom odabiru i koji značajno prevazilaze visinu koeficijenata radnika koji su sa istom kvalifikacijom dugogodišnji radnici fabrike“. Jedan od zahteva je da se „obustavi svaki dalji prijem radne snage dok se ne uposli postojeća novoprimljena radna snaga, kao i da ubuduće prilikom prijem bude uključen predstavnik Sindikata kako bi se sprečilo mešetarsko zapošljavanje po principu ličnog dovođenja od strane direktora i kako bi se omogućilo davanje prednosti deci radnika fabrike“.
Ukoliko ne budu ispunjeni zahtevi, među kojima je i taj da se „deblokira rad Odbora za bezbednost i zdravlje na radu“ i da se obezbedi prisustvo predsednika Sindikata sednicama Nadzornog odbora kroz predlog izmene Poslovnika o radu Nadzornog odbora, Štrajkčki odbor je doneo odluku da se od srede (23. maj) krene sa celodnevnom obustavom rada.