„Šumadijska rakija”, Regionalna asocijacija proizvođača rakije je i ove godine organizovala ocenjivanje kvaliteta voćnih rakija, peto po redu, i to ocenjivanje skoro pedeset uzoraka. Ovo udruženje je, po rečima predsednika asocijacije Aleksandra Stankovića, prvo i jedino koje procenu kvaliteta rakije sprovodi na uzorcima koji se uzimaju direktno iz prodavnice.
„Potrošači i ljubitelji rakije će imati pravu sliku tog ocenjivanja, ono što bude ovde ocenjeno, to će moći da kupe, zbog toga i nismo imali veći broj uzoraka”, ističe Stanković.
Prof. dr Miroslav Nikičević, redovni profesor Poljoprivrednog fakulteta u penziji i dugogodišnji predsednik svih komisija, kaže da je već pet godina ista grupa ocenjivača „šumadijske kapljice”. Iz grupe šljivovica uvek je najveći broj uzoraka, oko dvadeset, a poslednjih petnaest, dvadeset godina dunjevače su posle šljivovice najdominantnije, objašnjava profesor Nikičević. On naglašava da se ocenjuju osnovni parametri kvaliteta: boja, bistrina, miris, ukus, uzorci su šifrirani, a dodeljivaće se i medalje: bronzana, srebrna, zlatna i velika zlatna medalja za izuzetno visok kvalitet rakije.
„Ako ne dođe uzorak po visini poena ili bodova do 14 onda nema medalja, od 14,01 do 16 je bronzana medalja, od 16,01 do 18 je srebrna medalja, tačnije od 17,5 do 18 je veliko srebro, od 18 do 18, 69 je zlatna medalja, a od 18,50 do 20 je velika zlatna medalja, a uzorci koji dođu do 19 i preko 19 su takozvane ajkule, očekujem veliku borbu”, kaže profesor Miroslav Nikičević.
Nikičević ističe da se nada da će ova godina biti još kvalitetnija od prošle i pretprošle. Za kvalitet šumadijske rakije Nikičević kaže da je „sve bolja i bolja”, napominje da je važno da se svi drže „vrhunske tehnologije”, jer „nije teško brend zaštititi, već je važno tehologiju šumadijske rakije zaštititi, kao što su Francuzi zaštitili šampanjac, konjak”. Onda kada se tehnologija zaštiti, drugi nemaju pravo da pod tim imenom proizvode, kaže profesor i dodaje „danas u Evropskoj uniji sedam zemalja, koliko je meni poznato, proizvode šljivovicu i isto napišu šljivovic made in Austria”.