„Ona hoda sama kroz grad – bezbedniji Kragujevac za sveˮ: Šumarice, Aerodrom, Bubanj, mesta koja građani i građanke smatraju najnebezbednijim

Grad

Danas su, u sali Gradske uprave, predstavljeni rezultati istraživanja mapiranja javnih prostora gde se građani i građanke ne osećaju najbezbednije u kome je učestvovalo oko 300 Kragujevčana i Kragujevčanki. Projekat pod nazivom „Ona hoda sama kroz grad – bezbedniji Kragujevac za sveˮ doneo je rezultate istraživanja prema kojima su najnebezbednija mesta u gradu Šumarice, Aerodrom, Bubanj, Veliki park, Bagremar, Bresnica, Erdoglija, Đački trg, Mala Vaga, centar grada, Autobuska stanica.

Pobrojane tačke su ovim redom date kao rezultat ispitivanja, navedena su i druga mesta koja su mapirana, a predstavljeni su i predlozi za unapređenje bezbednosti žena, devojčica i svih građana na navedenim mestima kroz prostorne intervencije i rad institucija.

Istraživanja i radionica su deo aktivnosti u okviru projekta „Sigurnost žena i devojčica u Srbijiˮ koji sprovodi Kancelarije za rodnu ravnopravnost – UN Women, u saradnji sa Koordinacionim telom za rodnu ravnopravnost, Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, jedinicama lokalne samouprave, organizacijama civilnog društva, organizacijama civilnog sektora i Ambasadom Ujedinjenog Kraljevstva.

Rečeno je da je ovo nastavak projekta u kome učestvuje Grad Kragujevac, kao i da su napravljene određene promene kada je bezbednost sugrađanki i sugrađana u pitanju. Kancelarija za mlade je još 2007. godine sprovela istraživanje u kome su ispitanice rekle da je potrebno osvetliti određene delove grada. U toku prvog projekta, prošle godine, unapređena je bezbednost u Velikom parku osvetljavanjem, a doneta je i odluka da se žbunasto rastinje uređuje do određeno visine kako bi se omogućila preglednost prostora.

Gordana Damnjanović, članica Gradskog veća za zdravstvenu i socijalnu zaštitu, istakla je da će se od ostatka novca dobijenog za projkat raditi na „alatimaˮ, vidljivosti, to jest sajtu gde bi se građanima ostvarila interakcija. Ideja je da to bude u okviru Centra za razvoj usluga socijalne zaštite „Kneginja Ljubicaˮ.

Projektom su „donete reči građanaˮ, 81,8% žena i 18,2% muškaraca reklo je koja su to mesta u našem gradu na kojima se ne osećaju najbezbednije. Tako je projektom mapirano 125 javnih prostora, a 25 najistaknutijih je analizirano – Šumarice, Aerodrom, Bubanj, Veliki park, Bagremar, Bresnica, Erdoglija, Đački trg, Mala Vaga, centar grada, Autobuska stanica itd. Projetkat i dato istraživanje iznedriće i priručnik Preporuke za unapređenje bezbednosti u javnom prostoru.

Ispitivanjem je utvrđeno da je najviše odogovora bilo da se kao najnebezbedniji deo smatra centralna zona grada, zatim ulice u naselju sa stambenim zgradama, prolazi kroz stambene blokove, parkovi, šetališta, mostovi, prostori ispod mostova.

37% žena smatra da prostor nije prilagođen njihovim potrebama, a 26% žena ističe izloženost neprikladnom ponašanju muškaraca.

Projektom su data 3 nivoa preporuka, a građani su istakli da bi preventivne društvene mere trebalo da budu programi za podsticanje emapatije, edukacija omladine o rodno zanovanom nasilju i merama prevencije i buđenje solidarnosti. Takođe, oni navode i da mediji treba da prođu kroz programe i obuke prilikom izveštavanja o osetljivim temama, navode i važnost planiranja i održavanja javnog gradskog prostora, obuke arhitekata o specifičnim potrebama žena, devojčica i svih osetljiv grupa.

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.