Održan protest radnika fabrike Fijat plastik ispred kragujevačke skupštine

Društvo Ekonomija

Radnici Fijat plastik-a, koji štrajkuju tri meseca zbog smanjenja zarada, održali su protest ispred gradske skupštine na kome su od poslodavaca zatražili da im „vrati oduzeto“, a od Vlade Srbije se uključi u rešavanje problema.

  • Tražimo od Vlade da se umeša kao trećinski vlasnik Fijata i da nam pomogne kroz socijalnu pomoć. Mi smo već nudili neke modele kako to može sve da se odradi. Za jedan dan može da se sedne i da se reši problem, kazao je predsednik Štrajkačkog odbora i Samostalnog sindikata fabrike Zoran Miljković.

Miljković je rekao da su radnicima Fijata smanjene plate, regres i sva primanja.

  • Drastično je pao prosek plate, negde otprilike oko 700 evra na godišnjem nivou po radniku, što u principu za Fijat nije ništa, a nama znači egzistenciju, rekao je on.

Miljković je napomenuo da poslodavac radnike „ignoriše“ sve vreme, ali je ocenio da će „kad-tad“ morati da se sa njima dogovore i da im vrate „to što su im uzeli“.

On je rekao da Fijat (FCA) na dnevnom nivou gubi oko 45. 000 evra zbog štrajka u Fijat plastiku, a za povraćaj novca, koji radnici te fabrike traže, treba oko 30.000 evra za sve zaposlene na godišnjem nivou.

Miljković je ocenio da to govori o tome kako se Fijat „bahato“ ponaša prema radnicima i poručio poslodavcu da radnici neće stati i da „nema predaje“ u borbi za ispunjenje zahteva.

  • Plate u autoindustriji moraju biti iznad prosečne plate u državi koja je sada 63.000 dinara. Naša plata je drastično manja od toga, što je sramotno, rekao je Miljković i najavio da će se radnici u toj industriji ubuduće boriti za veće plate.

Sekretar Samostalnog sindikata Bojan Božović rekao je da ta kompanija radnicima ove godine uzima od regresa 32.000 dinara, a sledeće godine uzeće 34.000, što pokazuje kako ta kompanija „obara prosek“ plate.

Predsednik Saveza samostalnih sindikata grada Kragujevca Jugoslav Ristić rekao je da se radnici Fijat plastik-a ne bore samo za sebe već i za poboljšanje položaja svih radnika u zemlji.

Ristić, medjutim, smatra da se problem niskih zarada ne može rešavati samo štrajkovima, već je to i političko pitanje u Srbiji, te su na tom planu potrebne promene.

On je kazao da su plate radnika „nedostojne ljudskih bića“ i da „nisu ni socijalna pomoć“, jer su malo veće od minimalne zarade.

  • Zato je neophodno da se naprave promene, da ova država bude posvećena većini ljudi, a većina u ovoj zemlji su radnici. Da su radnici dobro organizovani, ovo ne bi moglo da nam se dogadja, ne bi mogao Fijat da ne poštuje ugovor i zakone u Srbiji, poručio je Ristić.

Ristić je dodao da svi radnici treba da se udruže, a ne da budu „jeftina radna snaga“.

Predsednik sindikata metalaca Kragujevca Rajko Blagojević rekao je da će sindikat da istrajava u borbi za pregovore radnika sa poslodavcem u Fijatu i da „brani“ donošenje kolektivnog ugovora koji je jedini način da radnici urede sva prava koja su sada „poremećena“.

U fabrici Fijat plastik proizvode se branici za sestrinsku kompaniju Fijat Krajsler automobili Srbija imontiraju na automobil „Fijat 500L“.

Radnici „Plastika“ su poslati na plaćeno odsustvo do 10. maja.

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.