Održan ANEM-ov trening za unapređenje bezbednosti novinara u Kragujevcu 

Društvo Grad

Trening za unapređenje bezbednosti novinara koji organizuje Asocijacija nezavisnih elektronskih medija (ANEM) održan je danas u prostorijama Biznis inovacionog centra u Kragujevcu za sve zainteresovane novinare i medijske radnike u ovom gradu. Obuci su, između ostalih, prisustvovali novinari Glasa Šumadije, Bete, TV N1 i Radio-televizije Kragujevac.

Cilj organizatora – Asocijacije nezavisnih elektronskih medija je da putem ovakvih treninga konstantno unapređuje preventivnu zaštitu i pomaže što sadržajnijoj komunikaciji medijskih radnika i predstavnika organa zaduženih za njihovu zaštitu. Treninzi za unapređenje bezbednosti daju dodatni doprinos izgradnji sigurnijeg okruženja za novinare i novinarke koji svoj posao treba da obavljaju posvećeno, profesionalno, nepristrasno i bez straha za sopstvenu bezbednost.  

Do sada su, pre Kragujevca, a u sklopu projekta „Sistem prevencije nasilja i zaštite novinara“, koji finansijski podržava Delegacija Evropske unije u Srbiji, treninzi održani u Nišu, Beogradu, Novom Sadu, Subotici, Novom Pazaru, Čačku, Šapcu, Vranju, Zaječaru i Požarevcu. Kroz ovu obuku za bezbedno izveštavanje prošlo je više od 200 novinara, urednika, medijskih radnika i studenata novinarstva. Predavač na svim treninzima bio je novinar, urednik i nekadašnji direktor Centra za istraživačko novinarstvo Srbije Branko Čečen.  

  • Bezbednost novinara je verovatno na najnižem nivou još od devedesetih i vrlo je zabrinjavajuće, od prebijanja do paljenja kuća, do potpune normalizacije verbalnog nasilja nad novinarima i proglašavanje svih nezavisnih i kredibilnih novinara za poličke protivnike. Novinari nemaju nikakvu odbranu, nemaju ni policijske legitimacije, ni oružje, ni vojsku iza sebe, jedino uz pomoć građana može da se odbrani nezavisno profesionalno novinarstvo, istakao je Čečen.

Mnogo je faktora zbog kojih je nasilje postalo učestalo, rekao je on i dodao da je u našem društvu nasilje postalo otvoreno, te da misli da posledice za to nema, pa je jednostavno da se dogodi i u medijskoj sferi. On smatra da će građani kojima je stalo do nezavisnih medija i informacija stati iza medija.

Izraženo interesovanje za kragujevački trening dodatno je podstaknuto skorašnjim napadima na novinare u Beogradu i Novom Sadu. Na osnovu primera iz lokalne sredine, Branko Čečen je učesnike i učesnice treninga detaljno uputio u strategije za prevenciju nasilja kao i načine na koje se novinari i novinarke mogu zaštititi i tražiti pomoć.

ANEM će i ubuduće nastaviti sa aktivnostima na ovom polju sa nadom da je napredak moguć pod uslovom da postoji iskrena saradnju svih relevantnih aktera u obezbeđivanju realnih preduslova za unapređenje bezbednosti profesionalnih novinara i novinarki u našoj zemlji.

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.