ODGOVOR VLADE KAMIONDŽIJAMA NAJAVLJEN ZA SREDU

Društvo Ekonomija
  • Odgovor Vlade Srbije o tome da li će zaostale zarade da nam budu isplaćene u skladu sa Protokolom iz 2008. godine,  očekujemo u sredu. Takvu informaciju upravo smo dobili smo od nadležnih u Ministarstvu privrde,  rečeno je na jučerašnjem (ponedeljak)  skupu bivših radnika Zastave kamiona koji već godinu i po dana protestuju, zahtevajući isplatu zaostalih zarada od 2012. do 2016., te povezivanje radnog staža od 2010.do avgusta 2018., kad su i poslednje “kamiondžije”, uz socijani program, napustile fabriku kamiona, u kojoj je mesec dana docnije,preciznije 19. septembra 2018.pokrenut stečajni postupak.

Nekadašnji radnici Kamiona, na ime zaostalih zarada, podsetimo, potražuju oko 207 miliona dinara, dok bi iz stečajne mase, prema proceni Poreske uprave Srbije, trebalo da se obezbedi 320 miliona dinara za uplatu doprinosa za penzijsko – invalidskog osiguranja “kamiondžijama” . Poreska uprava je blagovremeno stavila hipoteku na odredjene objekte Zastavine fabrike kamiona.

Radnici Kamiona insistriraju da im se zaostale zarade isplate prema Protokolu koji je Vlada  Srbije, 2008. godine,uoči dolaska Fijata u Kragujevac,potpisala sa reprezentativnim sindikatima Grupe Zastava vozila,  i  kojim je predvidjeno da je država u obavezi da zbrine sve zaposlene u Zastavinim fabrikama do konačnog rešenja njihovog statusa, najviše zbog toga što ne veruju da će u stečajnoj masi biti novca za namirivanje njihovih potraživa ja.      

Ovo tim pre što su upravo  doznali da je Grupa Zastava vozila u stečaju prijavila svoja potraživanja u Kamionima od čak 2,9 milijarde dinara, iako je svojevremeno taj kreditni dug, kako tvrde,  namirila davanjem državi Zastavine medicine rada. Prijavljeno potraživanje Grupe Grupe zastava vozila teži, kažu u organizacionom odboru protesta bivših kamiondžija,koliko i preostala imovina fabrike,tako da će, ukoliko bude priznato, ostali koji čekaju na naplatu svojih potraživanja najverovatnije da ostanu kratkih rukava.                                                

Piše: Zoran Radovanović
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.