Odgovor na pitanje – da li će izbori biti 17. decembra, nije jednostavan

naslov Politika
Nekadašnji poslanik i visoki funkcioner Demokratske stranke, na prošlogodišnjim parlamentarnim izborima član Republičke izborne komisije i sigurno jedan od najboljih poznavalaca Zakona o lokalnoj samoupravi, Zoran Alimpić, na svom fejsbuk profilu objašnjava da li će i kako lokalni izbori biti održani 17. decembra?

Odgovor na ovo pitanje nije jednostavan. Redovni lokalni izbori bi trebalo da se održe negde tek u junu 2024. Za Skupštinu grada Beograda tek na proleće 2026. Prevremeni izbori se održavaju ako predsednik opštine ili gradonačelnik podnesu ostavku, a onda u roku od 30 dana skupština opštine ili grada ne izabere novog predsednika opštine ili gradonačelnika iz svog sastava. Tada vlada Srbije može (ne mora odmah) da raspusti skupštinu te lokalne samouprave i da imenuje privremeni organ a predsednik skupštine Srbije može u roku od najduže dva meseca od tada da raspiše izbore koji moraju da se održe u roku od 45 do 60 dana.

Dakle, da bi izbori bili 17. decembra 2023. predsednici opština odnosno gradonačelnici bi trebalo da su najkasnije danas, 2. oktobra podneli ostavke. Onda teče rok od 30 dana za lokalne skupštine da eventualno izaberu nove pa rok od najmanje 45 dana za kampanju. I to je onda baš 17. decembar. Ko nije još podneo ostavku – zakasnio je. Ali, mi građani i javnost Srbije još uvek ne znamo u kojim sve opštinama i gradovima su gradonačelnici i predsednici opština podneli ostavke? Zvaničnih podataka o tome još uvek nema.

Postoje samo medijski izveštaji i izjave nekih od njih da su podneli ili će podneti ostavke ali konačnog i zvaničnog spiska još nema. U Srbiji (ne računajući Kosovo i Metohiju koji su pod privremenom upravom UN) inače ima 145 jedinica lokalne samouprave, odnosno gradova i opština. Postoje i gradske opštine, njih formiranih oko 25, koje nisu jedinice lokalne samouprave ali se u njima izbori sprovode skoro isto i u istim terminima kao da jesu. Da li je neki od njihovih predsednika podneo ostavku? Ne znamo. Nema obaveze gradonačelnika/predsednika koji podnese ostavku da o tome obaveštava javnost.

Predsednici skupština opština i gradova bi o tome trebalo da obaveste odbornike najkasnije na prvoj narednoj sednici, i skupština bi trebalo da konstatuje ostavku i eventualno bira nove izvršne organe ali pitanje je da li će je uopšte zakazati pre isteka 30 dana i verovatnog raspuštanja?

Što se tiče Skupštine Srbije i Skupštine AP Vojvodine pravila i rokovi su malo drugačiji ali tu još uvek nije kasno da se na zakonit način stvore uslovi za izbore 17. decembra. Čak ni za lokalne samouprave u kojima predsednici opština i gradonačelnici nisu do danas podneli ostavke nije sasvim kasno.

Postoji još jedan način a to je da u narednih 30 dana većina odbornika podnese ostavku i tada ta skupština praktično više ne postoji, nema kvorum i može se odmah raspustiti a izbori zakazati u toku od 45 do 60 dana. Dakle, rok za tu varijantu je 2. novembar. Lokalni izbori mogu biti tog najavljenog dana 17. decembra ali mogu biti i mnogo meseci kasnije ako se iskoriste maksimalni zakonski rokovi tako da na kraju i budu kada im je inače bilo vreme. Sve to, kao što znamo, zavisi od samodršca koga očigledno i predsednici opština i gradonačelnici a verovatno i većine odbornika bespogovorno slušaju. Šta će i kad će biti – videćemo.

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.