Odeljenje sportske medicine u Domu zdravlja: Umesto proslave jubileja – katanac

Grad

U septembru ove godine Služba sportske medicine pri Domu zdravlja trebalo je da proslavi vredan jubilej – 50 godina rada. Umesto obeležavanja jubileja, mesec dana ranije, korisnike ove zdravstvene usluge u Ambulanti broj 2 na Maloj Vagi, dočekuju zaključana vrata ordinacije na spratu. Na pitanje roditelja dece koja se bave sportom i dolaze na preglede, gde da ih odvedu, zdravstveni radnici u ovoj ustanovi samo sležu ramenima, pišu Kragujevačke.

Poslednji specijalista sportske medicine dr Dušan Buđevac otišao je na godišnji odmor, a potom ide u penziju. Pre nekoliko meseci svoj radni angažman u Domu zdravlja završio je i doktor Strahinja Mitrović, takođe specijalista sportske medicine, pa je ova Služba, koja u kartoteci ima arhiviranih četiri hiljade zdravstvenih kartona, praktično prestala sa radom.

Od dispanzera do odeljenja

Dispanzer za sportsku medicinu osnovan je septembra 1973. godine i nalazio se u današnjoj zgradi Zavoda za stomatologiju. Prvi doktor koji je ovde počeo da radi bio je Stanimir Ugrinović, direktor, dr Miroljub Moma Aleksić i viša medicinska sestra Zagorka Đorđević.

O počecima rada dispanzera za Kragujevačke je govorio penzionisani doktor medicinskih nauka, specijalista sportske medicine Milovan Erić, koga pamte generacije mladih sportista. Doktor Erić proveo je više od tri decenije u ovom dispanzeru, kasnije službi. 

  • Od samog osnivanja uveden je dispanzerski način rada što je bilo veoma bitno. Svaki sportista je imao svoj zdravstveni karton i redovno se pratilo njegovo zdravstveno stanje, a prvi zdravstveni sportski karton otvoren je jednom rukometašu. Za razliku od dispanzerskog, ambulantni rad je podrazumevao samo protokolarni rad i pisanje izveštaja, objašnjava dr Erić, koji je počeo da radi 1982. godine.

U početku sportska medicina bila je odeljenje pri Zavodu za zdravstvenu zaštitu, kasnije služba, pa dispanzer Zdravstvenog centra.

Odvajanjem Doma zdravlja kao zasebne ustanove status sportske medicine je sveden na službu sportske medicine i na kraju na Odeljenje sporstke medicine pri Specijalističkoj službi Doma zdravlja. 

Osim što je trpela organizacione promene, služba je nekoliko puta menjala i svoje prostorije. Nakon boravka u današnjem Zavodu za stomatologiju, preseljena je u zgradu Ureda, a potom u staru zgrade Ambulante broj dva. Zbog renoviranja izmeštena je u ambulantu na Aerodromu, a kasnije se vratila u „dvojku”, gde je dobila adekvatne prostorije i gde se nalazila do poslednjeg dana.

Tokom pola veka postojanja sportske medicine u Kragujevcu najviše lekara – četiri radilo je do pre deset godina. U tom periodu obavljano je 12.000 pregleda na godišnjem nivou i oko dve hiljade sportskih povreda, a dolazili su kako sportisti iz Kragujevca, tako i iz Rače, Batočine, Knića, Lapova. 

Sportisti, treneri, rekreativci mogli su da obave sve specijalističko- konsultativne preglede, počev od funkcionalnog testiranja, planiranja ishrane, oporavka, do tretiranja sportskih povreda i bolesti sportista i osoba koje se bave fizičkom aktivnošću. Svi sistematski pregledi – prethodni, periodični i ciljani predtakmičarski pregledi – obavljani su najmanje dva do tri puta godišnje, a dolazili su takmičari i sa profesionalnog i sa amaterskog nivoa. 

  • Radili smo veoma ozbiljno i svaki sportista bio je tokom čitave godine zdravstveno pokriven. Zbrinjavali smo sportiste iz različitih oblasti, ne samo kako se misli, fudbalere, košarkaše ili odbojkaše. Tu su bili i rvači, ronioci, padobranci, automobilisti. Veoma su različite vrste pregleda u zavisnosti od vrste sporta i opterećenja i sa svima smo veoma lepo sarađivali, kaže dr Milovan Erić.

Problem su pare

Inače, sportska medicina bavi se izučavanjem uticaja sporta i drugih oblika fizičke aktivnosti na organizam ljudi. Po novoj definiciji ona učestvuje i u promociji zdravlja, stimulišući fizički aktivan životni stil, kao i u rehabilitaciji i lečenju povreda i oboljenja koja prate učešće u sportu i fizičkim aktivnostima 

Specijalističke studije traju kod nas četiri godine i trenutno najviše specijalista ima u Rusiji – 2.000, u Italiji oko 1.200, dok je kod nas pre sedam godina bilo 93 licenciranih specijalista sportske medicine, a danas je taj broj gotovo prepolovljen.

Nakon perioda uspešnog razvoja sportske medicine u gradu, nastupila je stagnacija, opao je broj lekara, najviše zbog odlaska u penziju specijalista, dok sa druge strane iz ove oblasti nisu davane specijalizacije. Na kraju, vrata Odeljenja sportske medicine su zakatančena. 

Odlaskom doktorke Milene Poskurice na drugo radno mesto i Milovana Erića u penziju, ostala su samo dva lekara koji nisu mogli da obave toliki broj pregleda. U tom periodu devalvirao je i kvalitet rada sportske medicine, što se moglo i očekivati. 

  • Imam prilično godina i dugo sam radio ovaj posao, ali nisam mogao da zamislim da će se ugasiti sportska medicina. Stavljen je ključ u bravu. Doduše, postoji Sportska medicina na Fakultetu medicinskih nauka, izvanredni stručnjaci su angažovani, imaju vrhunsku opremu, najbolju u Srbiji, i zaslužuju sve pohvale, ali oni ne mogu da postignu da pregledaju sve one čiji su kartoni ostali u našoj službi. U stvari, mi smo bili vrsta primarne zdravstvene zaštite i prvi kontakt sportista bio je sa nama, dok je sportska medicina na Fakultetu oblik tercijalne zdravstvene zaštite za vrhunske sportiste, objašnjava dr Erić.  

Najveći problem je, zapravo, u tome što Republički fond za zdravstvenu zaštitu ne pokriva troškove pregleda sportista. Iz ove kategorije izuzeta su deca od šest do 12 godina, dok su ostali perinuđeni da sami plaćaju ovu uslugu ili to za njih čine klubovi. U Odeljenju sporstke medicine cene su bile simbolične i plaćala se samo participacija za specijalističke preglede – profesionalci 800, amateri 500 dinara. Ubuduće, moraće ove preglede da obavljaju po privatnim ordinacijama, što podrazumeva i znatno više cene.     

Trebalo je da odgovor na pitanje zašto je prestalo sa radom Odeljenje sportske medicine i šta će biti sa onima koji su redovno dolazili na sportske preglede, Kragujevačke dobiju i od prvog čoveka Doma zdravlja, direktora Vasilija Antića, ali nakon preliminarnog dogovora da ga pozovu kada se vrati s puta i nagoveštaja da će se naći način da sportska medicina nastavi sa radom, direktor se nije javljao na telefonske pozive. 

SPORTSKA MEDICINA NA FAKULTETU MEDICINSKIH NAUKA
Vrhunska oprema za vrhunske sportiste

U savremeno opremljenom prostoru u zgradi Instituta Fakulteta medicinskih nauka, u krugu Univerzitetskog kliničkog centra Kragujevac, sredinom 2021. godine počela je sa radom Ordinacija sportske medicine. Prethodile su obimne pripreme, kako u delu sređivanja i opremanja prostora, tako i u nabavci najsavremenije opreme. 

  • Južno od Beograda, izuzimajući Fakultet za sport i fizičko vaspitanje u Nišu, posedujemo najbolju i najsavremeniju opremu za ovu vrstu pregleda, tako da možemo da izvršimo izuzetno dobru procenu fizičkog statusa kako sportista, tako i rekreativaca, ali i bolesnih ljudi. S obzirom na to da se nalazimo u krugu Univerzitetskog kliničkog centra Kragujevac, koji je naša nastavno naučna baza, očekujem da ćemo u perspektivi napraviti razne dobre i zajedničke stvari kako za sportiste, tako i za ostatak stanovništva, rekao je prilikom otvaranja ordinacije dekan FMN, prof. dr Vladimir Jakovljević, koji je i specijalista sportske medicine.

Osim sportista, ove preglede mogu obaviti i svi rekreativci i preporučuje se da to urade svi oni koji se bave fizičkom aktivnošću koja može da bude i jako terapijsko sredstvo ukoliko je dozirana na pravi način. 

FMN je tom prilikom potpisao ugovor sa Klubom američkog fudbala Kragujevac Divlji veprovi, a kasnije uspostavljena saradnja i sa Fudbalskim klubom Radnički

Izvor: Kragujevačke
Piše: Gordana Božić
Tagovi:

1 thoughts on “Odeljenje sportske medicine u Domu zdravlja: Umesto proslave jubileja – katanac

  1. Sistematsko višedecenijsko urušavanje i obesmišljavanje nekada sjajno organizovane i jako važne primarne zdravstvene zaštite i tiha ali nezaustavljiva komercijalizacija državnog zdravstvenog sistema, koji postaje predvorje privatnih zdravstvenih ustanova, planski vode ka privatizaciji prvo manjih a potom i većih zdravstvenih ustanova kroz tzv partnerstvo … Lekarska komora i Srpsko lekarsko društvo mirno sve to posmatraju i ne žele da smetaju …

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.