smart

Odbornik Ašanin predlaže da zaposleni u Apotekarskoj ustanovi Kragujevac „osnuju sopstveno preduzeće“

Komentar Politika

Svedoci smo da su Skupština i Vlada Srbije, donošenjem i primenom seta zakonskih rešenja, svesno krenuli da onemoguće rad državnih apotekarskih ustanova širom Srbije. Državne apoteke su namerno dovedene u potpuno neravnopravan položaj u odnosu na privatne apoteke, što ih neminovno tera u stečaj, kako bi bile zatvorene ili ustupljene konkurenciji u privatnom vlasništvu. Bez obzira na svu stručnost i veliko zalaganje u njima zaposlenih farmaceuta, jednostavno nemaju šanse za opstanak. O tome svedoči poslednji primer u Kraljevu, gde je Apotekarska ustanova preuzeta od strane privatnih vlasnika i momentalno zatvorena.

Na sednicama Skupštine grada Kragujevca svi odbornici su se listom založili da se pronađe rešenje za nastavak rada Apotekarske ustanove osnovne davne 1835. godine, koja je sada, prvi put u istoriji, pred izdisajem. Na putu potpunog finansijskog sloma, isprečile su se dotacije iz budžeta grada za pokrivanje gubitaka. Glasajući za ove dotacije svi odbornici su se složili, da bilo koja situacija u kojoj bismo isključivo zavisili od vlasnika privatnih apoteka, kojima je bitan samo profit, nije dobra za nas. U pitanju je sigurnost i stabilnost snabdevanja i na lokacijama gde nema dobiti, kakve su seoske sredine i udaljena prigradska naselja. Šta će seljak da radi kada zatvore apoteku u selu? Da putuje u grad po lekove?! Tu je i bezbednosni problem, naročito u kriznim trenucima. Upravo tada nije isključeno da se strani vlasnici apoteka, jednostavno povuku sa naših prostora u interesu svojih matičnih država.

Zbog svega navedenog, kao odbornik u skupštini grada ponudio sam rešenje, koje će omogućiti nastavak rada AU, i to u skladu sa najnovijim Zakonom o transformaciji preduzeća i ustanova u javnoj svojini do kraja 2027. godine. Prihvatanjem ovog rešenja, proverićemo i zaklinjanje odbornika vladajuće koalicije predvođene SNS-om, koji su se na zasedanju Skupštine grada, složno zaklinjali kako će učiniti sve za spas Apotekarske ustanove. Istovremeno, to je moguće primeniti i na ostale AU u Srbiji.

A rešenje je sledeće.  Niko ne brani, trenutno zaposlenima u AU da odmah osnuju sopstveno preduzeće. Ono može da bude u formi AD ili DOO, odnosno u onoj, koja bi bila u najboljem interesu zaposlenih. Time postaju ravnopravni poslovni subjekt, koji može da učestvuje na budućem javnom konkursu za dodelu koncesije ili nekoj formi javno-privatnog partnerstva. Nema razloga da budu prepušteni milosti nekog novog vlasnika, kada mogu da budu vlasnici sami sebi. Podsećam, zajednički cilj zaposlenih i građana Kragujevca je da sačuvaju svoju ustanovu od mogućeg apotekarskog konzorcijuma, koji svakako želi da ih ukloni kao konkurente. Na ovaj način zaposlenima se pruža prilika da preuzmu stvar u svoje ruke.

Istovremeno, Gradska uprava treba da raspiše javno nadmetanje za izdavanje u zakup ili koncesiju objekata AU i objavi uslove pod kojima će ubuduće poslovati AU. A uslovi,  ugrubo rečeno, treba da budu sledeći:

– zgrade apoteka daju se na korišćenje bez naknade za zakup;

– koncesionar se obavezuje da ima minimum dva stvarno zaposlena sa VSS u svakoj apoteci, načelno u svakoj smeni po jednog;

– koncesionar se obavezuju se da će raditi u svim uslovima, uključujući krizne situacije, za koje mora imati uvek spremne rezerve lekova;

– da će i dalje proizvoditi lekove iz sopstvene proizvodnje;

– troškovi poslovanja idu na teret koncesionara;

– deo prihoda, koji ni na koji način neće ugroziti poslovanje, ide u gradsku kasu.

Jednom rečju, napraviti takve uslove, koji će “skinuti” AU sa budžeta grada, a istovremeno omogućiti uslove za njeno dalje nesmetano poslovanje.
To novoosnovano preduzeće dosadašnjih zaposlenih zadovoljilo bi sve potrebne uslove koncesije, što ne sprečava i druge da ih ispune i konkurišu po iznetim zahtevima.

Ponavljam, za građane je bitno da sačuva iskusan i visoko obrazovan kadar, koji je dokazao da ume da radi i uspešno posluje. To što će sada postati privatni radnici sopstvenog preduzeća, može im doneti mnogobrojne prednosti. Ukratko kao i do sada vodili bi računa o poslovanju, ali i slobodno odlučivali o ostvarenoj dobiti, uključujući i svoje zarade.

Alternativa im je da će biti prepušteni u ruke nekog ko svakako neće brinuti o njihovim interesima. Još jednom, neka pogledaju primer sa AU u Kraljevu.

Siguran sam da i Gradska uprava, kao znak dobre volje, može da im pomogne oko administrativnih stvari i pruži podršku u prelaznom periodu. Dakle, ako AU ide u koncesiju, najbolje je da dosadašnji radnici budu koncesionari, na opštu korist grada i njih samih.

Važno je da i u buduće svi Kragujevčani imaju pouzdano i stabilno snabdevanje, da ljudi u selima ne moraju da idu po lekove u grad, da sačuvamo i zadržimo iskusan kadar, a da privatne apoteke dobiju odgovarajuću konkurenciju.

Tako da, gospodo iz GU, izvolite pokažite da vi niste protiv privatizacije, protiv kapitalizma, protiv grada i gradjana, protiv zaposlenih u AU i učinite pravu stvar za sve Kragujevčane i vas same.

Tagovi:

2 thoughts on “Odbornik Ašanin predlaže da zaposleni u Apotekarskoj ustanovi Kragujevac „osnuju sopstveno preduzeće“

  1. Da je sreće da poslušaju ovaj predlog, prvo zaposleni, a onda i vladajuća garnitura.
    Bravo i pozdrav za odbornika opozicije.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.