Najvažnija tačka koja će se naći na dnevnom redu sednice Skupštine Kragujevca, koja je zakazana za naredni petak, 29. novembar, biće Predlog odluke o budžetu Grada za 2025. godinu, ali i odluka o rebalansu budžeta za tekuću godinu, koja će joj prethoditi.
Pored toga, odbornici će raspravljati još i o urbanističkim planovima, lokalnom ekonomskom razvoju, programima razvoja gradskih javnih i komunalnih preduzeća…
Hroničari kragujevačkih skupštinskih zbivanja sećaju se da se samo još jednom dogodilo da se u istom danu raspravlja i o rebalansu i o budžetu za narednu godinu.
Lazović: U zakonskom roku
Šef odborničke grupe Srpske napredne stranke u gradskom parlamentu Aleksandar Lazović kaže da je rebalans budžeta „tehničke prirode“.
- Zakonski rok po budžetskom kalendaru je 15. novembar da Gradsko veće uputi predlog Odluke o budžetu grada za 2025. godinu. Kako je grad Kragujevac odradio sve aktivnosti u vezi sa navedenom Odlukom, uredno je sprovedena javna rasprava o Nacrtu Odluke o budžetu, odlučeno je zbog svih nastupajućih aktivnosti da ova Odluka bude na narednoj sednici.
Lazović kaže da je „rebalans budžeta tehničke prirode i donosi se zbog potreba preraspodele pojedinih rashoda u poslovanju a sve u cilju boljeg izvršenja planiranog budžeta“.
- Dakle, navedene Odluke se ne odnose na istu godinu i samim time ne postoji zakonska prepreka da se nađu na dnevnom redu iste sednice Skupštine grada, odnosno da se kao takve i usvoje, zaključuje šef odborničke grupe SNS u Skupštini Kragujevca.
Milosavljević: Reč je o pokrivanju suludog trošenja novca Kragujevčana
S druge strane, odbornik grupacije Za Kragujevac – Znamo se, Milan Milosavljević, smatra da je objedinjavanje rasprave o dve tako važne odluke „nepoštovanje samih građana Kragujevca, tačnije poreskih obveznika koji isti taj budžet i pune i od kojeg im direktno zavisi kvalitet života“.
Milosavljević podseća i da je na poslednjoj sednici gradskog parlamenta stavio primedbu na spajanje tačaka dnevnog reda.
- O jako bitnim stvarima, kao što je funkcionisanje javno komunalnih, javnih i preduzeća čije osnivač grad Kragujevac, koja opstaju isključivo zahvaljujući ogromnim subvencijama iz budžeta, sa preko 800 miliona godišnje, rasprava u Skupštini vodila kroz jednu, do dve tačke. Gradska vlast ne dopušta da se kroz jednu konstruktivnu raspravu u Skupštini, sa idejama i konkretnim predlozima dođe do boljih rešenja u cilju podizanja kvaliteta života, već pribegava spajanju tačaka u nameri da skrati vreme za raspravu.
Milosavljević smatra da vladajuća većina u Kragujevcu „ne shvata značaj veličine grada, koji upravlja“:
- Umesto da se unormale, oni idu korak dalje, pa spajaju i rebalans, koji rade u 11. mesecu, verovatno da pokriju suludo trošenje novca građana Kragujevca, i budžet koji smo mogli i morali da usvajamo na posebnoj sednici.
Spajanjem tačaka juče, danas spajanjem rebalansa i budžeta, gradska vlast pokazuje i dozu bahatosti a sve u cilju da prikrije sav javašluk u javnim finansijama i svu nesposobnost partijskih kadrova koji upravljaju gradom.
Stevanović: Vlast u Kragujevcu Skupštinu doživljava kao nužno zlo
I za šefa odborničke grupe Lepenica, naš kraj, Milana Stevanovića, odluka da se na istoj sednici usvajaju i rebalans budžeta za 2024. godinu i budžet za 2025, „jasno pokazuje nameru da se izbegne ozbiljna rasprava“.
- Umesto dve odvojene rasprave o najvažnijim dokumentima koje Skupština grada donosi, vlasti su odlučile da sve svedu na jednu, čime direktno umanjuju prostor za suštinsku debatu. Ovakva praksa ukazuje na to da vlast Skupštinu grada doživljava kao ‘nužno zlo’, mesto gde ne mogu čuti samo hvalospeve o sebi i svojim ‘uspesima’, već su suočeni i sa kritikama.
Stevanović ocenjuje da je to razlog što se broj sednica kragujevačkog parlamenta svodi na zakonski minimum.
- Spajajući više odluka u jednu tačku i time skraćujući vreme za raspravu o ključnim temama. Isto se sada događa i sa rebalansom i budžetom.
Svakako, očekujem ozbiljnu raspravu o tome kako će se trošiti novac svih građana Kragujevca. Opozicija će aktivno učestvovati u diskusiji i dosledno zastupati interese svih građana, zaključuje Milan Stevanović.
A da li će narednog petka Kragujevčani gledati još jednu maratonsku sednicu sa velikim brojem tačaka dnevnog reda, čiji sadržaj često nema veze jedan s drugim, videćemo već za pet dana.