Od Vrnjačke Banje do Seula – Gde na službena putovanja idu gradski funkcioneri?

Grad Istraživanje naslov

Sedam dana u Seulu o trošku grada, iliti na službeno putovanje ‘’pod pokroviteljstvom’’ građana Kragujevca za gotovo 4.400 eura. Mogao je i ovako da glasi naslov teksta koji govori o službenom putovanju zamenika gradonačelnika Kragujevca, Dejana Ružića.

U trenutku dok čitate ovaj tekst, službeni put Dejana Ružića uveliko je popčeo. Najpre su ga službena kola, sa sve vozačem, juče odvezla do aerodroma u Beogradu, ne bi li sačekao let planiran za 20:20, do Istanbula, a potom dva sata posle ponoći i za Seul.

Dejan Ružić / foto: Grad Kragujevac

Početkom oktobra, tačnije 4. oktobra 2024. Odbor za administrativna i mandatsko-imunitetska pitanja, doneo je rešenje prema kom se zamenik gradonačelnika Kragujevca, Dejan Ružić, šalje na službeni put u trajanju od sedam dana za Seul.

U Seulu će, kako se dalje navodi u rešenju odbora, Ružić učestvovati na svečanosti dodele nagrade Seul pametni grad, u okviru nedelje Seul pametni život (koja se održava od 10. do 12. oktobra).

U rešenju se navodi da će Ružić na pomenutom događaju predstavljati grad Kragujevac, ali se ne navodi na koji tačno način.

Ono što se u rešenju navodi jeste da će se avionski prevoz obaviti kompanijom Turkish Airlines, a prema računu turističke agenije Holiday. S obzirom na to da su karte na sam dan putovanja uvek skuplje u odnosu na to kada se kupuje unapred, poređenja radi pogledali smo koliko ista karta, sa istom trasom košta nedelju dana kasnije i saznali da je za istu potrebno izdvojiti 2.460 eura.

Ipak, prostom pretragom na internetu mogu se pronaći i daleko jeftinije karte, počev od 862 eura, takozvanim ‘’jeftinim letovima’’ poput Wizz Air kompanije ili pak poljskim LOT-om. Istinu govoreći ti letova traju znatno duže, ali ima i onih koji za 1.000 eura, lete svega nekoliko sati duže.

Kada je reč o smeštaju, grad Kragujevac pokrio je troškove boravka Ružića u period od 9. do 13. oktobra u hotelu Glad Gangnam Coex Centar u Seulu, za četiri noćenja sa doručkom i za to je plaćeno gotovo 1.000 eura (u južnokorejskim vonima – 1.400.000 KRW).

Grad je obezbedio i dodatna sredstva u iznosu od 36.000 dinara za prevoz na lokalu i ishranu, kao i sredstva za taksu za elektronsku autorizaciju putovanja u iznosu od 900 dinara. Poslodavac snosi i troškove zdravstvenog putnog osiguranja, ali i dnevnica.

A kada je reč o dnevicama, one su za inostranstvo tačno definisane Pravno-informacionim sistemom Republike Srbije. Tako dnevnica za putovanje u Republiku Koreju u Seul iznosi 105 dolara iliti 95,67 eura. S obzirom na to da će Ružić prema pomenutom rešenju boraviti sedam dana na službenom putu, ukupna dnevnica koja mu sleduje iznosi 670 eura.

Radomir Erić / foto: Grad Kragujevac

Njegov kolega, odnosno član gradskog veća za privredu, Radomir Erić, ujedno i zaposlen u kragujevačkom “Vodovodu“ kao Izvršni direktor za oblast ekonomike i marketinga, za razliku od Dejana Ružića, boraviće na seminaru u Vrnjačkoj Banji. Erić će tako učetvovati na savetovanju  ‘’Aktuelna i sporna pitanja u random, građanskom, privrednom i procesnom pravu’’ u periodu od 29. oktobra do 1. novembra.

Za razliku od kolege Ružića, troškove do Vrnjačka Benje Eriće će, prema rešenju Odbor za administrativna i mandatsko-imunitetska pitanja, snositi sam, dok će grad pokriti troškove smeštaja.

Ono što pak povezuje Ružića i Erića jeste cena smeštaja. Jer prema navedenim rešenjima, cena smeštaja Radomira Erića ukupno iznosi 112.349 dinara. Prevedeno na eure, gotovo 940 za tri dana noćenja u hotelu u Vrnjačkoj Banji, spram 947 eura u centru Seula, koliko tačno iznosi smeštaj većnika Dejana Ružića.

Trebalo bi još i napomenuti da se novac za smeštaj većnika Erića neće isplaćivati direktno hotelu, već izdavačkoj kući “Glosarijum“, koja je i organizator ovog seminara.

naslovna foto: Turistička agencija Vrnjačka Banje / Dmitrii Ivashko on Unsplash

Tagovi:

4 thoughts on “Od Vrnjačke Banje do Seula – Gde na službena putovanja idu gradski funkcioneri?

  1. Kragujevac sa rupčagama po ulicama u centru, raspadnutim Arsenalom , pijacom koja se ne završava 5 godina, bez deponije i sa kamionima koji prolaze pored srednjih škola je zbog ovih koji putuju „glup“ a ne pametan grad ! Umesto da se bave rešavanjem problema u našem gradu, oni putuju po inostranstvu o trošku nas građana, i slušaju o drugim „pametnim“ gradovima. Pa bolje da smo te pare utrošlili za asfalt za krpljenje rupa, kao na na izlasku na nadvo\njak Sušica ka Medicinskoj školi kod krivog ogledala, gde je rupa od pola metra koja stoji mesecima, dok zamenik Ružić putuje po vazduhu ! Sa tih putovanja nikada nisu doneli ni dinar investicija ! Tražite javnu infromaciju koliko i kada je putovao Ružić i objavite ! Nije to jedan put ! Non stop putuje, dok se nove rupe otvaraju po gradu ! Grad troši velike pare na njegova putovanja koja su čist trošak ! Šta on možeda ponese i da se pohvali za vreme njegovog upravljanaj investicijama i gradom ! Umesto da bude smenjen, on putuje ! Odgovornost za rasipanje para je na onima koji su im potpisali saglasnost da putuje i dali mu pare. To su čisto turistička putiovanaj o trošku građana Kragujevca ! Posle svakog putovanja moraju da pravdaju odlazak sa dolaskom investitora ! A nisu doveli ni jednog ! Sve im je doveo Vučić, dok oni putuju i hvataju zjala umesto da urede ovaj grad koji su oni učinili „glupim“ !

  2. Sramota šta je sve dopušteno. Pa mi obični građani plaćamo sve to alooo. Da li će neko reagovati na ovo?

  3. A pa nije ovo ništa!!! Tek mali deo. Tražite od Administrativnog odbora naloge za putovanja funkcionera u Rim, Nju Jork, svake nedelje Vrnjačka Banja, pa “ savetovanja“ na Zlatiboru, Kopaoniku, Beogradu….spa centri, hoteli…sve to da objavite javnosti.Ko je gde išao, koliko to nas građane košta i kakve koristi grad od toga ima!!!

  4. Pa zar zaboravljate da su građani glasali za ovakvu vlast? Nisu oni došli silom već glasovim ovog, na žalost dokazano, većinom priglupog i polupismenog naroda. Lako je lagati i zaluđivati takav svet, pričati bajke i obećavati kule i gradove. Na kraju se sve svelo na taljenje gradskih naprednjačkih čelnika sa investitorima i otimanje iz gradskog budžeta. I to bez obavljanja i najosnovnijih komunalnih poslova kao što su npr. krpljenje rupa na ulicama i redovno odvoženje komunalnog otpada. Bar da se uz njihove raznorazne redovne zloupotrebe, a ponekad i otvorene krađe, uradi i nešto za grad. Ako uzmemo u obzir da su ovi likovi, koji vrše lokalnu vlast, potekli iz naroda onda to znači da je većina građana Kragujevca birala sebi slične (izvinjavam se onim građanima koji su u manjini ali imaju dovoljno mozga da prepoznaju barabe na političkoj sceni). Možda sve ovo surovo zvuči ali je tu politička logika neumoljiva kada treba stvari nazvati pravim imenom.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.