Od preko 20 do jedva dve fasade – Šta se desilo sa jednim od primarnih projekata Grada

Grad naslov

  • Ideja je da se nekih 22 objekata u potpunosti zanovi i opremi ambijentalnom rasvetom, ne bi li nama naš Kragujevac bio lepši i kada nam dođu gosti da imamo čime da se pohvalimo, rekao je pre skoro pune tri govine tadašnji, a i sadašnji gradonačelnik Kragujevca, Nikola Dašić.

Ove Dašićeve reči mogle su se čuti na početku radova prilikom obnavljanja fasade na zgradi ’’Prosvete’’, novembra 2021. godine. Pitanje u 2024. jeste – Da li je Vama naš Kragujevac lepši? Odnosno, imamo li čime da se pohvalimo kada nam dođu gosti?

Retorspektive radi, slušali smo o obnovi fasada u Kragujevcu, još od kraja godine korone, tačnije 2020. Tadašnjom studijom revitalizacije fasada u Starom gradskom jezgru, koju je uradio Zavod za zaštitu spomenika kulture, identifikovano je 22 objekta čije bi fasade trebalo sanirati. Među tada pominjanim zgradama čije bi fasade trebalo urediti, našle su se kuća trgovca Alekse Obradovića – Regentova kuća, potom zgrade nekadašnjeg ’’Peka’’ i ’’Konaka’’, zgrada kafane ’’Balkan’’, Palata Milana Nikolića, poznatija kao zgrada ’’Prosvete’’, kao i još 11 zgrada u ulici Kralja Aleksandra Prvog Karađorđevića. Sve, napominjemo, u privatnom vlasništvu.

Godinu dana kasnije započeti su radovi na zgradi ’’Prosvete’’ i delovalo je da se na ulepšavanju grada radi punom parom. Ipak, rakovi su probijeni, a kada su konačno završeni gradonačelnik je demonstrativno napustio svečano otvaranje, nezadovoljan oni što je imao prilike da vidi.

Budžet za tu 2021. predviđao je 100 miliona dinara za uređenje fasada, a sa brojem zgrada čije će se fasade sređivati licitiralo se od samog početka. Bilo je jasno da ih neće odmah biti 22, ali je broj od najpre devet, smanjen na svega tri. Tačnije već pomenuta zgrada “Prosvete’’, potom i ’’Zgrada sa atlasima’’, te nekadašnja prodavnica obuće ’’Peko’’, koja se nalazi na samom početku ulice kralja Aleksandra.  

Ipak radovi na ’’podmlađivanju’’ naredne zgrade počeli su tek 2022. Tada se, izuzev postavljanja skela i zaštitnog platna preko ’’Zgrade sa atlasima’’, nisu mogli videti gotovo nikakvi radovi.

O nastavku radova na fasadama čuli smo tek usvajanjem budžeta za 2023. godinu. Tada saznajemo da će se za sanaciju fasada u Kragujevcu izdvojiti 400 miliona dinara u periodu od 2022. do 2025. godine.

A drugo ’’podmlađivanje’’ zgrade u Strogom jezgru grada, dočekali smo u julu 2023. godine.

  • Završene su poslednje korekcije na obnovi fasade ‘’Zgrade sa atlasima’’. Ovo je, prema rečima izvođača, jedan od najkompleksnijih objekata za obnovu fasada u centralnom gradskom jezgru, kazao je tada načelnik Gradske uprave za razvoj i investicije, Dejan Ružić.

Ipak da fasada nije u potpunosti završena, moglo se videti i golim okom, jer je ceo jedan zid ostao nesređen. Razlog tome su, kako je Ružić tada istakao, problemi koji su pratili izvođače prilikom rekonstrukcije. Upotreba materijala posebne vrste, a koji nisu mogli da se koriste po svim vremenskim uslovima, te čitav splet strujnih kablova koje je bilo potrebno izmesiti, a s kojima nisu uspeli da se izbore ni alpinisti. 

  • Procenjeno je, da zbog njihove bezbednosti to nije bilo moguće da se uradi. Kada EPS sa kojima smo obavili razgovore izmesti kablove, Grad će sanirati i bočni deo fasade ‘’Zgrade sa atlasima’’, istakao je jula 2023. načelnik Gradske uprave za razvoj i investicije, Dejan Ružić.

Jula 2024. i dalje čekamo Elektro privredu Srbije da se kablovima pozabavi.

Valja još napomenuti i da su iz Grada tada istakli da je na sanaciju ‘’Zgrade sa atlasima’’ utrošeno 55.526.000 dinara, bez PDV-a.

I tu stajemo.

Jer budžetom za 2024. nije predviđen rad na bilo kojoj fasadi. U prevodu od sanacije ništa.

Dakle, iako je budžetom za 2023. predviđeno da se i u 2024., ali i u 2025. izdvajaju sredstva za sanaciju fasada, kada je na red došlo usvajanje novog budžeta za tekuću godinu, ova stavka je izostala.

I zato sada, poslednjeg dana jula, iliti godinu dana od bilo kakvih radova na bilo kakvoj fasadi, novih sređivanja ni na vidiku. A kako se čini ni u planovima.

Glas Šumadije uputio je pitanja Gradskoj upravi za razvoj i investiije, interesujući se zašto se stalo sa sanacijom fasada, nakon svega dve urađene? Zašto se u budžetu za 2024. godinu više ne nalazi ova stavka? I kada je planiran nastavak projekta?

  • Nakon sanacije zgrade ’’Prosvete’’ i ’’Zgrade sa atlastima’’, Grad Kragujevac je privremeno zastao sa sanacijom fasada zbog promenjenih prioriteta Grada u realizaciji projekta. U Odluci budžeta grada Kragujevca za 2024. godinu, nisu planirana sredstva za sanaciju fasada, jer su promenjeni prioriteti Grada Kragujevca za realizaciju kapitalnih projekata u 2024. godinu u odnosu na 2023. godinu. Budžet za 2025. godinu, radiće se u narednom periodu, tako da će Grad razmotriti i utvrditi planirane prioritete za narednu godinu kada su u pitanju fasade, navodi se u odgovoru Gradske uprave za razvoj i investiije.

Upitali smo Grad i šta se desilo sa opredeljenih gotovo 100 miliona dinara za sanaciju fasada u 2023., koje su potvrđene i rebalansom budžeta tokom iste godine. Kako su nam odgoorili, ta sredstva su rebalansom budžeta za 2023. smanjena i ista su utrošena na ime sanacije fasade na ’’Zgradi sa atlasima’’.

Reče gradonačelnik pre skoro četiri pune godine, hvalićemo se i ponositi uređenim Starim jezgrom grada.

Ovim tempom gostima bismo mogli da se hvalimo za nekih 30 i kusur godina. I ponositi pod uslovom da ovim već saniranim fasadama, u međuvremenu ne bude bila potrebna nova sanacija.

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.