Od praznih paklica do grafičkog papira, kako je Udruženje Zadrugarstvo dalo priliku za rad osobama sa smetnjama u razvoju (VIDEO)

Društvo Grad

Sa širokim osmehom i raširenih ruku ekipa Glasa Šumadije sačekana je u prostorijama Udruženja Zadrugarstvo. Ićko, Draganče, Džoni, Katarina i Ana bili su pravi domaćini, za naš portal govorili su o Udruženju, ideji da recikliraju prazne paklice cigareta i od njih prave grafički papir, o dobrim ljudima koji im svojim donacijama pomažu, kao i o prvoj nagradi na nacionalnom Formu za zelene ideje.

Dok šarmantni Draganče smišlja rime, Ivan nas grli, a Džoni sve to posmatra, započinjemo razgovor. Njihova priča kreće u Udruženju Zadrugarstvo u kome dobijaju priliku da rade. S obzirom na činjenicu da osobe sa smetnjama u razvoju nakon 30. godine života imaju veoma ograničene programe u koje su uključeni, ovo jednistveno mesto im takvu priliku omogućava.

Momci nastavljaju započeti posao čišćenja paklica cigareta, a kordinatorka inkluzivne radionice, inženjer odevne tehnologije Katarina Marinković i Ana Vlašković, studentkinja psihologije i asistentkinja u radnoj integraciji Zadrugarstva pričaju nam kako je sve započelo.

Osnovani su u decembru 2021. godine, a sa radom započinju u oktobru prošle godine. Ana objašnjava da im je delatnost socijalno preduzetništvo, ali da još uvek nisu tako registrovani, već samo kao udruženje.

  • Ovo je inkluzivna radionica koja nastaje kao odgovor na nepostojanje sličnih programa. Za odrasle osobe sa smetnjama u razvoju u Kragujevcu postoje dnevni boravci po medicinskom modelu, međutim, naša ideja, nakon osluškivanja potreba u lokalnoj zajednici, bila je da pokrenemo socijalno preduzeće gde će osobe sa smetnjama u razvoju moći da se radno osposobljavaju i angažuju, ističe Ana Vlašković.

Katarina i Ana naglašavaju da je osnivač i predsednica Udruženja Tamara Popović koja poznaje ove momke od ranije, te im je tako ponudila da im se pridruže. Nadaju se da će se u bližoj budućnosti proširati i imati veći prostor za rad, cilj im je priključivanje većeg broja korisnika. Kordinatorka Katarina dodaje da je Tamara prošle godine napravila Crowdfunding kampanju preko koje su prikupili novac od donacija sugrađana, te da se tabla sa imenima donatora nalazi u njihovoj prostoriji. Trenutno im je to jedini izvor finansija.

Na priču o finansijama nadovezuje se i njihovo nedavno osvajanje prve nagrade, 5.000 dolara za najbolju preduzetničku ideju zasnovanu na održivom biznisu za 2023. godinu Trag fondacije na konkursu Zelene ideje.

Budući da su i mašine napravljene za ručnu izradu grafičkog papira, Katarina objašnjava kako sam proces pravljenja izgleda. Paklice se prikupljaju na više punktova u gradu, u Kulturnom centru Ummus, Hemingveju i Sputniku, a građani donose i na adresu Zadrugarstva. One se čiste, skidaju se folija i unutrašnji papirići, nakon toga se paklice rastavljaju da budu prave, zatim idu u mašinu gde se dobijaju rezanca koja se potapaju u vodu i stoje dan.

Džoni u blenderu pravu celuloznu smesu, nakon toga sitom iz korita vadi smesu, na njemu ostaje sirovi papir. Ićko usisava višak vode, a onda se peglom ispravlja i lepi na šperploču gde se suši. Nakon jednog dana sušenja skida se sa šerploče i spreman je za upotrebu. Dnevno se proizvede oko trideset papira. On se može kupiti u prostorijama Udruženja u ulici Laze Marinkovića 60, a može se poručiti i preko zvaničnog mejla ili kupiti na sajmovima preduzetništva na kojima učestvuju.

Kako su došli na ideju da baš paklice cigareta recikliraju i od njih prave papir, Katarina kaže da su preuzeli model od Udruženja Naša kuća iz Beograda koja se time uspešno bavi petnaestak godina.

Okolina najpozitivnije reaguje na njih i na sve što rade, a najbolji pokazatelj za to je da građani na svoju inicijativu postavljaju neformalne punktove za prikupljanje praznih paklica. Ana još jednom podcrtava da im je glavna ideja bila da osobe sa smetnjama u razvoju povežu i pruže im sigurno radno okruženje gde mogu da razvijaju svoje veštine. Stvaranje grupne kohezije među njima bio je imperativ, kaže Ana, i napominje da je značajna i psihoterapeutska podrška koju im pruža još jedna članica Zadrugarstva, socijalna radnica Žaklina Ilić.

Privodimo razgovor kraju, a oni nastavljaju svoj radni dan. Kako smo dočekani, tako nas ispraćaju, sa osmehom na licu i pozivom da opet dođemo, a mi pozivamo sve sugrađane da ih posete, donesu ispražnjene paklice i kupe ovaj specijalni papir napravljen rukama ovih specijalnih mladića.

*Potreba građana južno od Beograda je da imaju svoju nacionalnu mrežu. Ovaj tekst nastao je u okviru te inicijative koju čine medijske kuće Južne vesti, Ozonpress, Glas Šumadije i Bujanovačke.

Piše: Sandra Solujić
Fotografije: Lazar Novaković
Snimateljka: Jelena Nikolić
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.