Partizanski ustanak u Šumadiji krenuo je iz Petrove vodenice u kragujevačkom prigradskom naselju Grošnica. Posle obimnih radova Zavoda za zaštitu spomenika kulture Kragujevac ovaj objekat je obnovljen i u njemu će biti smeštena stalna postavka posvećena narodnom graditeljstvu i vodenicama u ovom kraju Srbije.
U ponedeljak, 12. jula, tačno u podne u Petrovoj vodenici u Grošnici, biće otvorena stalna postavka povodom 80 godina od podizanja ustanka, prikaz zaštite narodnog graditeljstva i etnološka prezentacija života i rada u vodenicama potočarama.
Autori izložbe su Goran Milosavljević, viši arhivista istoričar, Jelena Munjić, konzervator etnolog i Nataša Nikolić, muzejski savetnik.
Izložbu će otvoriti Ministarka za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Darija Kisić-Tepavčević, a na otvaranju će govoriti gradonačelnik Kragujevca Nikola Dašić i direktor Narodnog muzeja Miloš Jurišić.
Na izložbi je predstavljeno 30 panoa, koji uz prateći katalog upoznaju posetioce sa tri segmenta izložbe: istorijskim, konzervatorskim i etnološkim. Izloženi su i predmeti koji govore o životu i radu vodeničara. Izložbu je podržalo Ministarstvo kulture Republike Srbije.
Inače, u Petrovoj vodenici u Grošnici održan je sastanak Okružnog komiteta KPJ za Kragujevac, 12. jula 1941. godine, kada je formiran Kragujevački partizanski odred. Za komandanta odreda imenovan je Raja Nedeljković, komunista iz Grošnice.
U sastav kragujevačkog odreda ušle su tri čete. Kragujevački partizanski odred delovao je na području Kragujevačkog i Gružanskog sreza.
Pod naletom Prve ofanzive, Kragujevački partizanski odred povukao se na zapad, i uz druge šumadijske odrede prešao u Bosnu. Ušao je u sastav Prve proleterske brigade, formirane 21. decembra 1941. u Rudu, kao Treći kragujevački bataljon.
Vodenica u Grošnici proglašena je za spomenik kulture 1972. godine.
„Kragujevački partizanski odred delovao je na području Kragujevačkog i Gružanskog sreza.“ Samo za 21. oktobar 1941. su bili na pauzi za rucak, dok su nemci streljali Kragujevcane.
A gde je bila Jugoslovenska vojska u otadžbini i njihov mali kralj Pera?