Objavljena lista najboljih univerziteta u svetu – Univerzitet u Kragujevcu najbolje rangiran u Srbiji

Društvo

Times Higher Education objavio je rang-listu najboljih univerziteta za 2023. godinu prema kojoj je Univerzitet u Oksfordu opet najbolji u svetu, već sedmu godinu zaredom, dok neki srpski univerziteti beleže pad na lestvici. 

Univerzitet u Kragujevcu najbolje je rangiran u Srbiji i stoji među 501-600 najboljih, a u odnosu na prošlu godinu ima lošije rezultate jer je 2022. bio između 401-500 najboljih u svetu.

Foto: timeshighereducation.com

Univerzitet u Beogradu je na lestvici između 801-1000 najboljih, te je zadržao istu poziciju kao 2022. godine. Novosadski univerzitet nalazi se na 1501+ mestu, a prošle godine bio je među 1301+ najboljih univerziteta, tako da je i on na lošijoj poziciji nego što je bio pre godinu dana.

Foto: timeshighereducation.com

Inače, rang-listom je obuhvaćeno više od 1.799 univerziteta iz 104 zemlje, što je najviše univerziteta na listi do sada. Lista se temelji na 13 pokazatelja uspešnosti kroz četiri područja: podučavanje, istraživanje, prenos znanja i međunarodna perspektiva.

Univerzitet na Oksfordu je na vrhu rang-liste već sedmu godinu zaredom, a slede Harvard, Kembridž, Stenford, te na petom mestu MIT.

Najbolji univerziteti nalaze se u SAD-u, pa ih je tako među prvih deset čak sedam. Ipak, vredi istaknuti da ih je za jedan manje nego prošle godine kad su imali rekordnih osam. Iz prvih deset ispao je Univerzitet u Čikagu. Tako je na šestom mestu Kalifornijski tehnološki institut, pa slede Prinston, Barkli, Jejl i Imperijal koledž London.

Izvor: nova.rs

Tagovi:

3 thoughts on “Objavljena lista najboljih univerziteta u svetu – Univerzitet u Kragujevcu najbolje rangiran u Srbiji

  1. Sve jasno a uz to i zapazanje da se steceno (teorijsko) znanje u praksi nije pokazalo i dalo rezultate do danas.

    To isto vazi i za period jos kada nam je navodno bilo dobro i zlatno doba do ’92 kako pojedini tvrde.

    Svojevremeno nasa Zastava je imala vise ing., dr. nauka i sl. od FIAT-a u Italiji a da sve vreme do raspada iste nismo bili u stanju da napravim svoj model automobila vec smo radili po FIAT-ovoj licenci.

    I nakon svega opet ista prica…

    Na kraju se postavlja i logicno pitanje a kakvo znanje mi to onda imamo ako ono nije f-ionalno i fundamentalno?

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.