U utorak (19. mart) u Kragujevcu će biti svečano obeleženo 180 godina od zvaničnog početka diplomatskih odnosa Francuske i Srbije. Predstavnici Grada Kragujevca, Ambasade Francuske i Francuskog instituta u Srbiji govoriće o već postojećoj saradnji, kao i onoj koja će se tek razviti između Kragujevca i Francuske, naročito u oblasti kulture, školstva i visokog obrazovanja.
Svečanosti će prisustvovati Frederiko Mondoloni, Ambasador Francuske u Srbiji, Žan Batist Kizen, savetnik za saradnju i direktor Francuskog instituta u Srbiji i Maksim Reno prvi sekretar Ambasade. Sa predstavnicima Grada Kragujevca, oni će posetiti Staru crkvu i održati Konferenciju „180 godina diplomatskih odnosa Francuske i Srbije“ u Staroj skupštini.
Ambasador Mondoloni se prisustvovaće i radionici OŠ „Sveti Sava“ „Biram francuski“ i učestvovaće u razgovoru sa studentima romanistike kragujevačkog univerziteta.
Konferencija se održava povodom prve zvanične posete francuskog konzula Andrea Dikloa, koga je 20. marta 1839. godine u Dvoru (Kneževoj Kući), primio knez Miloš sa mnogobrojnom svitom. Knez je „izjavio zadovoljstvo što je Francuska najzad, pomislila na Srbiju, i poslala joj jednog konzula“. Tog dana Francuzi su posetili i članove srpske vlade, kao i ruskog diplomatskog predstavnika Vaščenka, koga je Diklo upoznao u Jašiju, gde su kratko vreme obojica bili na službi.
Po pravilima tadašnjeg diplomatskog protokola, Miloš je sledećeg dana uzvratio posetu Diklou, koji je po Miloševom naređenju, bio smešten u kneževoj kući, poznatijoj kao Gospodarski konak, koja se nalazila na mestu današnje Patrijaršije, preko puta Saborne crkve u Beogradu. Prisustvo francuskih diplomata u Beogradu imalo je veliki politički značaj za Srbiju, u borbi za srpska pitanja, kao i u borbi za nezavisnost, koja je okončana odlukama Berlinskog kongresa 1878. godine.
Piše: GTO Kragujevac