Na treningu o informisanju i lažnom informisanju, koji je održao DT institut, a organizovao Glas Šumadije, prisustvovali su predstavnici 12 lokalnih mediji iz različitih gradova.
Danko Nikolić, iz Zaječarske inicijative, treningu je pristupio u svojstvu konsultanta i trenera, gde kaže da je tema lažnog informisanja, lažnih vesti i propagande prilično ista na globalnom nivou. Nikolić kaže da je pojava novih trendova, pre svega vezanih za korišćenje interneta, širenja novih tehnologija, uključujući i društevene mreže i pametne telefone, dovela do procvata lažnih vesti i dezinformacija. Kako on smatra, na Balkanu je takva situacija da pogoduje širenju ovakvih vesti:
– Što se tiče Balkana, ono što je zanimljivo jeste da je taj regionalni kontest na Balkanu takav da pogoduje širenju lažnih vesti i dezinformisanju.
Ja bih mogao da zaključim da je situacija takva možda zbog neuređenosti i medijske pismenosti, nešto gore nego u ostatku Evrope.
Redakcija Dah Provincije, iz Požege, koju je predstavio Vladimir Petrović kaže da nemaju velikih problema sa lažnim informisanje, koliko generalno imaju problem sa nedostatkom informacija, pogotovu onih koje se tiču vlasti:
Kod nas na lokalu, mi nemamo veliki problem sa lažnim informisanjem, koliko imamo problem sa neinformisanjem. Zadnji primer su bili ekološki protesti, gde je bila blokirana magistrala u Požegi, gde je bio ogroman broj ljudi za ovu opštinu, negde oko 400-500 ljudi, ali ni jedna vest se nije pojavila. Čak su bila i reportažna kola Televizije Požega, ali se na kraju ni jedna vest nije pojavila.
U ime nezavisnog informativnog portala Dah Provincije, govorio je i Miroslav Tamburić, koji takođe kaže da Požega ima problem sa nedostatkom vesti, pa makar i onih lažnih:
Najveći problem kod nas je to što nemamo gde ni da čujemo lažne vesti, praktično samo čitamo neke hvalospeve, koji često i nemaju veze sa istinom , a možda i na tom nivou treba tražiti lažne vesti. Primer priče oko lažnih vesti ,barem do sada, jeste priča oko obilaznice oko Kosjerića, što sam danas čuo da je predsednik države najavio ponovo obilaznicu oko Požege ka Kosjeriću , to je nekih 20 godina konstatno obećanje. Da li će to preneti neki lokani mediji na taj način ćemo videti. A možda i to može da se shvati kao jedan od primera lažnih vesti.
Jelena Marković, sa portala Centar Press iz Trstenika kaže da njihov portal radi na dobrovoljnoj bazi, i da se jedino Televizija Trstenik finansira iz budžeta opštine:
Ono što smo mi do sada primetili da dosta lažnih vesti koje mi nismo objavili, jer nekoliko puta proveravamo pre nego što objavimo, može da dolazi vrlo često od nedostatka informacija, kaže Markovićeva i dodaje:
Vlast nije raspoložena da daje bilo kakve informacije, pa kao i kada je bilo osnovno pitanje, kao naprimer koliko je zaraženih i obolelih iz opštine Trstenik.
To su informacije koje nama nisu bile dostupne. U trenutku kad građani nemaju takve informacije onda se vidi jedna sklonost na društvenim mrežama gde građani kreću sami da barataju sa nekim ciframa koje zapravo nisu tačne. Dakle taj prvi talas informacije je mogao da se spreči samo da su opštinske ili zdravstvene vlasti generalno u Srbiji davale osnove informacije građanima koje su njima bile preko potrebne. To je samo jedan od primera, imamo i različite primere propagande koja je jedna široka tema na kojoj smo danas ovde razgovarali.