Na zidu sa desne strane aule Skupštine Grada Kragujevca nema istorijske spomen ploče iz 1996. godine na kojoj je pisalo da je na lokalnim izborima u Kragujevcu, posle 50 godina komunističke vladavine, pobedila demokratska koalicija Zajedno. Na zidu su ostale samo četiri rupe od šrafova koje su držale mesinganu tablu. Iznad tog prostora stoji mermerna tabla, koju su postavili komunisti kada je izgrađena zgrada Skupštine 1949. godine, a na kojoj piše da je 1920. godine na lokalnim izborima u Kragujevcu pobedila KPJ.
Povodom ovog „misterioznog slučaja” nestanka table iz zdanja Gradske uprave redakcija Danasa se obratila kragujevačkim lokalnim vlastima. Od Odeljenja za komunikacije Grada Kragujevca dobili su odgovor da tabla jeste uklonjena (ne i tačno kada i zašto) ali da je to bilo dok je gradonačelnik Kragujevca bio Radomir Nikolić.
- Nisam mogao da verujem da tako nešto može da se desi. U pitanju je „Brod budala” Srpske napredne stranke. Ne zna se da li je to uradio Radomir Nikolić dok je bio gradonačelnik ili Nikola Dašić u svom mandatu ali je u svejedno. Valjda kod nas još uvek postoji nešto što se zove tradicija i prošlost?, rekao je u izjavi za Danas Veroljuba Stevanovića, jednog od onih koji su tu tablu postavili pre 26 godina i koji je posle ponede Koalicije zajedno bio predsednik Skupštine opštine (titula gradonačelnika još nije bila u opticaju) ispred SPO-a.
On podseća da kada je Koalicija Zajedno tada osvojila vlast nije im padalo na pamet da sklone, na primer, spomenik prvoj Titovoj štafeti.
- Tabla koju su komunisti postavili 1949. godine na kojoj piše da su oni 1920. godine osvojili lokalnu vlast na izborima ostala je na svom mestu u holu Gradske uprave i niko je nije „sklonio”, ističe on.
Fotografija: Nebojša Raus
Za Stevanovića je istorijska činjenica, da je te 1996. godine smenjen komunistički režim i došla je neka nova vlast.
- To, jednostavno, treba da stoji. Ta vlast je bila jedno vreme, bez obzira šta ko o njoj mislio a ne da to ovako brutalno uklanjanja „zakopavanjem činjenica”. To je osobina malih ljudi koji žele da „promene prošlost” a znamo da su već do sada više puta u Srbiji menjali i prošlost i zvaničnu istoriju, kao što su četnički pokret stavili tamo gde mu nije mesto, tvdi Veroljub Stevanović po kome ovo delo SNS režima ne može da se razume i protumači „ni sa jedne pozicije zdravog razuma”.
Dugogodišnji predsednik Skupštine grada i funkcioner Zajedno za Šumadiju, Saša Milenić u izjavi za Danas ocenjuje da „kulturološki, postoje dve sorte naprednjaštva: nešto malo šlifovano i ono bez šlifa, ama ič“.
- Nama je u Kragujevcu, najpre, zapalo bilo ovo drugo, rajetinsko i zlurado, nikolićko naprednjaštvo resantimana, revanšističko i osvetničko. U tom svetlu je i skidanje predmetne ploče bilo nekakav ratnički utuk. Nešto kao indijansko skidanje skalpa, kao ritualno tupkanje nad grobom već poraženog neprijatelja. Nakon što je politički poražen, Veroljub Stevanović je morao biti i simbolički poništen, e da mu se zatre svaki trag. To samo govori koliko je naprednjacima, kao tadašnjim radikalima, teško pao davni poraz Slobodana Miloševića i slom komunizma, što je ploča, zapravo, i htela da uznači, a zbog čega je i uklonjena, kažeSaša Milenić
Ali, kako on kaže „da se ne zavaravamo”, nema ovde ni traga od stvarne ideologije, reč je o ogoljenom stranačkom interesu koji nije samo dnevnopolitičkog karaktera.
- Zna se na kojim pozicijama su 1996. godine bili naprednjački oci radikali, od kojih do danas nisu mnogo odmakli – genetski su čak i ojačali – a ni sada, dok se bliže još jedni izbori, nije poželjno da skupštinski hol krasi ploča koju su postavile „tamo neke demokrate”, zaklkučuje u razgovoru za Danas Miroslav Jovanović.
Na sreću, i po njemu, o novijoj političkoj prošlosti Kragujevca ima mnogo drugih dokumenata koji su neizbrisivi, pa se ne može jednim činom izbrisati ni 1996. godina.
- A može se desiti da posle 17. decembra ploča bude vraćena na staro mesto. Rupe za nove tiplove stoje, samo zavisi koje će „majstore” za gradske radove Kragujevčani izabrati, napominje on.
Nikad ne potcenjujte ljudsku glupost
U sklopu kulture sećanja ali i sve prisutnije kansel ulture istoričar Nenad Đorđević podseća na misao čuvenog izraelskog istoričara mladje generacije Juval Nia Hararija koja glasi da ,,nikada ne treba podceniti ljudsku glupost”.
- Uklonjena je tabla koja je skoro tri decenija podsećala Kragujevčanke i Kragujevčane na značaj promena krajem 20 veka. Taj već, skoro pa zaboravljeni trag naše nedavne prošlosti je nestao jer se nekome ko ne shvata proces promena učinilo da može da indicira predstojeću parlamentarnu situciju nakon decembarskih izbora, smatra on.
Efekat je potpuno suprotan, uvrene je Đorđević, jer se sada svi mi koji smo ucestvovali kao obični građani sećamo se narodne energija koja tada a možda i sada dovede do normalizacije jednog društva koje je duboko u krizi.
- A posteriori (lat. po iskustvu) nadam se da će ta tabla iz 1996. godine biti što skorije vraćena jer se istorija na vrlo neobičan način može ponoviti, opominje sa aspekta „učiteljice života” Nenad Đorđević.
Kako god, bilo da je reč o brisanju istorije, vandalskom gestu ili osveti tada poraženih a sada opet vladajućih snaga, mesingana tabla o pobedi Koalicije Zajedno završila je na smetlištu istorije (i, ne samo tom) i ne postoji čak ni u jednoj foto arhivi.