Na izložbi fotografija „Kragujevačke lokalne novinarke na terenu” u organizaciji Res Publike, koja je ove godine proslavila deset godina postojanja, progovoreno je i o istorijatu novinarstva u Kragujevcu i sestrama Ninković, koje se svrstavaju među prve novinarke u gradu.
Istraživanje o istorijatu i prvim novinarkama u Kragujevcu uradila je Gordana Vučković, zaposlena u Narodnoj biblioteci „Vuk Karadžić”, ističući da je posao bio vrlo zahtevan, jer nema puno podatka, što se i očekivalo za period početka 19. veka.
- U najstarijem pozorištu, Knjaževsko-srpskom teatru, muškarci su tumačili ženske uloge, tako da u tom periodu ne možemo stvarno da razmišljamo da je bilo žena koje su se bavile novinarstvom, navodi Gordana.
Već u drugoj polovini 19. veka ima više dokumentacije, takozvanih sekundardnih izvora. U to vreme žene koje su pisale nisu se potpisivale, nego su često koristile inicijale.
Među njima izdvajaju se sestre Ninković, rođene u Novom Sadu, koje su svoj život i rad vezale za Kragujevac.
Radile su u „Starom oslobođenju”, a pošto su završile Pedagogiju u Cirihu, tamo su naučile i slovoslagački zanat. Pokušale su i da otvore Žensku školu za obrazovanje ženske dece, te su „upale u oči” tadašnjim političarima.
- Tadašnji predsednik Vlade Danilo Stefanović ih je označio kao komunistkinje i kao vrlo opasne žene, i naložio je njihovu deportaciju. Da bi se to izbeglo, udale su se za svoje istomišljenike, priča sagovornica.
U „Starom oslobođenju” radile su sve, pisale i objavljivale, pomagale su u slovoslaganju, a pored toga obavljale i poslove u kući, a svi su iz redakcije „Starog oslobođenja”, kaže Gordana, živeli u ulici Svetozara Markovića, u jednoj kući.
Kako je prolazilo vreme, žene su se u novinarstvo sve više uključivale, u prvo vreme pisale su one koje po obrazovanju nisu bile novinarke, a već šezdesetih i sedamdesetih godina one postoju i urednice.
Gde se održava ta izložba ?
Ne piše u tekstu.