Rudnik je bio jedan od najznačajnijih rudarskih i trgovačkih centara u srednjovekovnoj Srbiji. Prema dosadašnjim saznanjima, na relativno malom prostoru, od savremenog naselja Kolonija do Male Kelje, imao je tri crkve.
Ovogodišnja arheološka istraživanja na lokalitetu Drenje-Imanje Nikića ukazuju na postojanje još jednog verskog objekta na Rudniku. Ova nesvakidašnja građevina ima solidan ulaz koji je vodio u podrumski deo, dok se bogosluženje verovatno obavljalo na spratu, na šta ukazuju i freske koje su pronađene u slojevima nastalim obrušavanjem gornjih delova objekta. Ulaz na sprat je bio sa zapadne strane gde su slabo očuvani ostaci stubova, moguće od trema. Građevina je verovatno u nekom trenutku promenila namenu jer je u apsidi podignut monumentalni stub koji se širi prema vrhu i ojačan južni ulaz. Arheološkim iskopavanjima otvorena su nova pitanja u otkrivanju zanimljive prošlosti srednjovekovnog Rudnika.
Istraživanja na imanju Radovinke Nikić, sprovode se u organizaciji Muzeja rudničko-takovskog kraja i Odeljenja za arheologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu, finansirana su sredstvima Ministarstva kulture i informisanja, a sponzorisana od strane firmi Rudnik i flotacija „Rudnik“ i „Swisslion-Takovo“.
Arheološku ekipu čine dr Dejan Radičević, muzejski savetnik Ana Cicović i doktorand Mirko Vranić.