Dan drugi nakon što je nevreme zahvatilo grad, mnogi Kragujevčani suočavaju se sa starim problemima, isto toliko starim obećanjima, ali i novim beznađem. „Možemo da pričamo koliko hoćemo, to više nikoga ne zanima“, kaže meštanka jedne od pobočnih ulica koja izlazi na prometnu Avalsku i čiji žitelji posle svake kiše, sem pešice, gotovo da ne mogu da izađu iz dvorišta.
Ubeđeni su da više niko ne želi da im pomogne, pošto se decenijama obraćaju svim vlastima. Desimir Lončarević živi u Ulici Milutina lukovića od njenog nastanka 1960. godine. Ulica, kako tvrde meštani, nije uknjižena kao državna svojina, iako spada u prvu gradsku zonu, već su vlasnici kuća od svojih dvorišta odvajali po deo za ulicu.
- Plaćamo iste dažbine državi kao i građani koji žive u centru a nemamo uslove da ručnim kolicima prođemo ulicom i odemo, recimo, do pijace. Podigao sam bedem da ne ulazi voda u dvorište i sada autom ne mogu da izađem iz dvorišta.
Prva gradska zona
Ko juče nije bio kod kuće, poplavljen je. Mi smo uz ogradu stavljali kamenje da ne preliva. Bilo je dana kada voda dva puta „istera“ zemlju na Avalsku i dva puta u toku dana dolaze komunalci da je raščiste, priča Lončarević.
Obraćali su se svim strukturama, od saveta mesne zajednice, do gradonačelnika. „Kao da živimo van zemlje, dođu, obiđu, vide ulicu i vrate se nazad“, kaže jedna od žiteljki Ulice Milutina Lukovića.
Mali Ivan Čolić priča da „pokušava“ da vozi biciklu, nekada „zaboravi“ na kratere pa padne. Radoslav Erić, čija jedanaestočlana porodica (tri generacije) živi u istoj ulici, priča da je juče, posle kiše, „voda bila do kolena“:
- Malo smo digli ruke jer ovaj problem postoji decenijama. Nikada se nema para, iako smo predlagali da sami iskopamo kanal. Mogao bih i da komšijama pomognem da betoniraju, što bi problem ublažilo.
Komunalna inspekcija nije dozvolila građanima da se sami organizuju, jer je reč o javnoj površini a jednim delom ulice prolazi gas.
Građani u ulicama koje izlaze na Avalsku insistiraju da se pomenu zaposleni u Vodovodu i kanalizaciji koji su prošle noći, u jedan sat iza ponoći, u Ulici Lazara Pantelića ispumpavali šahte. I oni su, kažu, jedini koji su im u ova dva dana pritekli u pomoć.
Gotovo ista muka muči sve neasvaltirane ulice koje izlaze na Avalsku. Žitelji Kanicove, koja izlazi na kruzni tok kod Trnave promet, kažu da he automobilima je gotovo nemoguce da se spuste niz ulicu. „Najgore od svega je sto voda kada se spustila niz ulicu nije isla preko asfalta i kruznog toka vec ispod, sto preti da se kompletan asflat oko kruznog toka urusi“, pričaju.