Nova.rs: Slovačka za Fijatove radnike daje 800 evra, za „ostale“ preko 900

Društvo

Fijatovi radnici iz Kragujevca imaju rok do srede da se izjasne da li žele da rade u inostranstvu, kako bi zagarantovali radno mesto kada 2024. počne proizvodnja električnog automobila. Na spominjanje „inostranstva“, uglavnom se misli na Slovačku, gde je radnicima obećana mesečna plata od 800 evra. Međutim, izgleda da se Stelantisu žuri, pa su za rad u Slovačkoj pozvali i ‘‘svi ostali‘‘ radnici, za platu veću od one, koja se nudi Fijatovim radnicima, saznaje Nova.rs

Među Fijatovim radnicima kruži oglas jedne agencije za zapošljavanje u inostranstvu, u kome se pozivaju radnici da rade u autoindustriji u Slovačkoj. 

Prema tom oglasu, do koga je došla Nova.rs, reč je o Stelentisovoj fabrici, ali nije precizirano u kom gradu. 

Dok su Fijatovi radnici, od Vlade Srbije i menadžmenta, danima zahtevali preciznije i konkretne informacije o uslovima rada u inostranstvu, u navedenom oglasu, do koga je došao i naš portal, pobrojane su mnoge stavke koje interesuju svakog čoveka koji se upušta u nešto nepoznato. 

U tom oglasu, taksativno su navedeni iznosi plate, koji se razlikuju od perioda boravka. 

Tako je recimo,  neto plata za prvi i drugi mesec od 923 do 965 evra. U trećem mesecu plata je od 953 do 1.050 evra, a nabrojano je i koliko se dodatno plaćaju noćne smene, rad vikendom i za praznike. 

Istovremeno Fijatovim radnicima ponuđena je plata od 800 evra mesečno. Takođe imaju i bonuse, ali je od početka bilo sporno što nisu imali nikakve dodatne informacije.  

U oglasu (za sve ostale radnike) navedeno i da za posao mogu da konkurišu radnici sa, ali i bez radnog iskustva, pa se samim tim nameće logično pitanje, zbog čega se na Fijatove radnike vrši pritisak da ovu opciju prihvate kao ‘‘dodatnu obuku‘‘ za rad na električnim automobilima. 

Stelantisova ponuda za rad u inostranstvu, predviđa odlazak u Slovačku, Poljsku, Nemačku i Italiju, ali je  i sama premijerka na sastanku u Kragujevcu izjavila da se ponuda u najvećem broju, čak 80 odsto,  odnosi na rad u Slovačkoj. 

Piše: Aleksandra Petrović, Nova.rs
Fotografija: Lazar Novaković
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.