Osim što Rio Tinto i dalje kupuje zemlju u dolini Jadra i druge kompanije koje se bave istraživanjem litijuma, kao što je „Balkan istraživanje“, ne miruju. Ta kompanija kupila je zemlju u Rekovcu, iako se u toj opštini očekuje izmena prostornog plana i zabrana daljih istraživanja koju su podržali svi odbornici.
U jednoj šumi kod Rekovca trebalo bi da osvane nova bušotina za istraživanje litijuma. Parcela je otišla u ruke kompanije Balkan istraživanje bez obzira na to što Rekovac ima u planu zabranu istraživanja litijuma i bora.
„Mi imamo sada situaciju da je jedna parcela prodata na potezu između sela Sibnica i Kaludra. Parcelu je prodao Ivan Marković koji od početka sarađuje sa njima i sada možemo da očekujemo da će se ići na još jednu bušotinu“, navodi Milica Živanović Poljo iz inicijative „Znamo da ne damo“.
Nakon razgovora u novembru na sednici Skupštine opštine donet je zaključak da bi trebalo da se pokrene procedura o izmeni Prostornog plana opštine Rekovac. Međutim, ni tada predsednik opštine Aleksandar Đorđević nije potvrdio zabranu istraživanja.
„Odluke u vezi sa geološkim istraživanjima nisu u nadležnosti lokalne samouprave“, naveo je on.
Opomene meštanima koji su bili na barikadama
Bio je najavljen i sastanak u Ministarstvu za rudarstvo i energetiku, ali od svega toga stigle su samo opomene meštanima koji su na barikadama branili selo Dragovo od bušotina.
„Kompanija očigledno primenjuje sve moguće metode da ljude zastraši. To su uradili poslavši dvojici meštana iz Dragova opomenu pred utuženje gde se od njih potražuje odšteta od po 140 hiljada evra na kontu toga što je kompanija imala štetu u svom poslovanju i na berzi“, navodi Marica Živanović Poljo.
Bile su to barikade na zimu prošle godine kada su meštani Rekovca uspeli da odvrate australijsku kompaniju od toga da im u selu naprave još jednu bušotinu.
Barikade su, kažu saborci iz Nedeljica, za sada jedini vid borbe.
„Trenutno nema drugih načina, zato što država neće da stane iza seljaka, iza ljudi koji su pravi i istiniti vlasnici zemlje. Ja ne mogu da garantujem da li će moj komšija da da pored mog bunara, na 10 metara, da neko kopa i istražuje i da zatvori moju vodu, ali zato mogu da stanem ispred tih mašina i da kažem – džaba vam je komšija prodao, ja ne dam“, navodi Ljiljana Bralović iz SEOS-a.
Strane kompanije čine sve da stignu do srpskog litijuma, a meštani Rekovca poručuju da, iako su svi u strahu, neće odustati.
„Meštani su odlučni da spreče bušotine. Na sve načine. Znamo, svesni smo da je to opasnost po našu Opštinu, ali jasno je da ako se pokaže da tu ima značajnih kapaciteta ruda, da ćemo i mi doći u situaciju u kojoj je sada Loznica“, navodi Živanović Poljo.
Rekovac vinogradarski kraj, a u rešavanje problema istraživanja uključili su se i poljoprivrednici tog kraja.
Izvor: N1