dav

Nova postavka u Staroj skupštini i virtuelna tura po Miloševom konaku

Društvo Kultura

Stara skupština dobila je novo izdanje. U subotu, 26. septembra u Svečanoj sali stare skupštine promovisana su dva projekta kragujevačkog Narodnog muzeja: nova stalna postavka o prestoničkom i skupštinskom periodu Kragujevca i virtuelno razgledanje Miloševog konaka.

Autori projekta nove postavke u Staroj skupštini su Roksanda Aleksić, istoričar-kustos i Miloš Jurišić, arheolog-konzervator.

– U pitanju je prezentacija dva projekta Narodnog muzeja u Kragujevcu, koje zbog epidemiološke situacije promovišemo istovremeno. Prvi je nova stalna postavka predviđena za Svečanu dvoranu u Staroj skupštini i koju će posetioci moći da pogledaju svakodnevno u okviru radnog vremena Muzeja. Drugi projekat se odnosi na „virtuelnu realnost” odnosno aplikacija za „šetnju” kroz nekadašnji Milošev konak, pojašnjava Jurišić, direktor Narodnog muzeja i koautor projekta.

Predstavljajući novu stalnu postavku on navodi da su na njoj prikazani originalni predmeti iz zbirki našeg muzeja, 22 informativna (dvojezična panoa) koji „kazuju” o najznačajnijim istorijskim događanjima i ličnostima koji se se „desili” na ovim našim prostorima kao i multimedijalne „opise” nekadašnjih skupština održanih u Kragujevcu iz pera stranih putopisaca koje kazuje glumac Miloš Krstović.

– Sam prostor je (pre)uređen tako da dobije autentičniji izgled iz vremena održavanja skupština u njemu ali i da dobije svečaniju notu kao izuzetno značajan objekat srpske istorije, ističe direktor Muzeja.

Virtuelnu turu kroz Milošev konak uništen u aprilu 1941. godine prilikom bombardovanja Vermarhta je izradila Kompanija „Sanateks 7” iz Niša i njen Aj Ti stručnjak Vladan Trkulja na osnovu rezultata istraivanja koje su sproveli Roksanda Aleksić i naš sagovornik i po njegovom mišljenju ona je oko 70 posto istorijski tačan i realan prikaz vladarevog doma.

Jurišić nije propustio priliku da se zahvali Vladiki šumadijskom Jovanu i svešteničkom bratstvu Stare crkve na ustupanju predmeta iz njihove riznice za potrebe projekta kao i Izdavačkoj kući „Prometej” iz Novog Sada koja im je ustupila grafički materijal iz njihovih publikacija – ilustracije iz 19. veka na kojima su prikazani tadašnji Kragujevac i Srbija. Projekte je finasijski podržalo Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije.   

Foto: Žarko Zagrađanin

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.