Za oko sat vremena počinje Noć muzeja. Ovogodišnja tema Noći muzeja je „Pobeda“, a Prirodno-matematički fakultet je od prošle godine postigao niz pobeda u nauci, pa će Noć muzeja biti organizovana i na ovom fakultetu. Noć muzeja na PMF-u počinje u 18 sati na Institutu za fiziku. Podnaslov postavke je „Znanje uvek pobeđuje“ jer zaista, PMF je postigao prestižne rezultate u oblasti nauke, a generalno, prirodne nauke svakodnevo donose pobede koje doprinose da naš svet bude bolje mesto za život.
Rangiranje na Šangajskoj listi iz oblasti “Matematika”, Svetosavska nagrada za izuzetna postignuća koju je dobila prof. dr Marija Stanić, zvanje počasnog doktora nauka na Obuda univerzitetu u Mađarskoj koje je dobio akademik, prof. dr Ivan Gutman, Đurđevdanska nagrada iz oblasti nauke kao nagrada grada za sva naša postignuća, su samo početak priče.
Instituti za fiziku, biologiju i ekologiju, hemiju, matematiku i informatiku će svako iz svojih oblasti prezentovati radove, eksponate i radionice gde će se kroz konkretne primere prikazati pobeda nauke i znanja. Cela postavka će biti interaktivna, posetioci će moći ne samo da budu posmatrači, jer ćemo imati timove profesora i istraživača koji će na licu mesta da odgovore na svako pitanje, aktiviraju mašinu, objasne postupak, ili ispričaju sve o izloženom eksponatu.
NaInstitutu za fiziku, (iza glavne zgrade, ka bazenima), posetioci će moći da vide mnogobrojne, časopise i eksperimente iz hemije koje će predstaviti najeminentniji profesori i najbolji studenti. Iz matematike i informatike će saznati nešto više o Alanu Tjuringu i njegovom razbijanju „Enigme”, što je ispostavlja se, bilo ključno za pobedu saveznika u II svetskom ratu, kao i o drugim matematičarima i njihovim pronalascima. Ujedno rešavajući matematičke rebuse i logičko-kombinatorne probleme, upoznaćemo zainteresovane sa pojmom fer igre i pokazati matematičku pozadinu mnogih društvenih igara. Prisutnima će se pružiti prilika da postave izazov svojim vijugama i oprobaju se u matematičkim zagonetkama, pitalicama i mozgalicama. Mladi saradnici sa polja računarskih nauka predstaviće svoje prve radove, a posetiocima će to biti prilika da se upoznaju sa IT stručnjacima koji će jednog dana možda predstaviti neki novi “Facebook”. Oni će pokazati kako se osmehom igraju igre, njihov robot će svakog naučiti kako da složi Rubikovu kocku ili kako da postane Master Mind.
U skladu sa temom, Institut za biologiju i ekologiju će prikazati dostignuća i inovacije u sledećim oblastima: biologija celije (ćelije u odbrani organizma); molekularna biologija (molekuli pobednici); botanika (Ramonda nathaliae – biljka feniks, simbol pobede u I svetskom ratu), zoologija (insekti – pobednici u osvajanju prostora na Zemlji), Biohemija, Mikrobiologija i Fiziologija životinja (pobednici u borbi za zdravlje), Hidrobiologija (pobednici u osvajanju morskih širina i dubina).
Za fizičare, pobediti znači shvatiti prirodu i svet koji nas okružuje, zato će i predstaviti: Pametnu kuću, Solarni panel, mehaniku kretanja tela, Zemlju na putu oko Sunca, Opservatoriju, Teslin transformator, model ljudskih pluća, detekciju zračenja, audio pojačivač sa VU metrom, fotoćeliju za uključivanje svetla, bežičnu komunikaciju, digitalnu difrakometriju, električne oscilacije, indicator nivoa vode i Arduino kocke.