U saradnji sa Naučnim klubom, a u okviru Noći istraživača, na Institutu za fiziku PMF-a, u utorak, 25. septembra od 17 do 20 časova svi instituti će iz svojih oblasti obraditi temu Kulturno nasleđe. Prirodno matematički fakultet će tog dana postiti oko 400 osnovaca i srednjoškolaca.
Program mmanifestacije
Institut za hemiju u okviru manifestacije koja je planirana na fakultetu tokom Noći Istraživača ima sledeći program:
- Izložba starog posuđa i kulturnog nasleđa hemije u holu Instituta za hemiju.
- Izvođenje eksperimenata u analitičkoj, biohemijskoj i organskoj laboratoriji sa osvrtom kako je nekad rađeno a kako se danas radi.
- Upoznavanje đaka (nadamo se budućih studenata) sa načinom rada u laboratorijama.
- Raznovrsnost biljnog i životinjskog sveta Srbije – Institut za biologiju i ekologiju, Centar za ribarstvo i konzervaciju kopnenih voda – Akvarijum i Botanička bašta Prirodno-matematičkog fakulteta u Kragujevcu.
Institut za fiziku ima bogatu riznicu kulturnog nasleđa koje će prikazati kroz: Postere i prikaze dela Milutina Milankovića i Nikole Tesle, Teslin transformator, Teslino (Kolumbovo) jaje, učenicima će biti dostupne laboratorije i opservatorija Instituta.
Institut za matematiku i informatiku može da kaže da je u prethodnih deset godina uspešnog rada nadmašio svoja očekivanja. Matematičari su uspeli da učvrste poziciju naše institucije u naučnom svetu plasiravši naš Univerzitet na Šangajsku listu za oblast matematike 2017. godine, a informatičari su baveći se naukom koja zahteva svakodnevnu trku sa novim tehnologijama, uspeli da reše kompleksne i zahtevne realne probleme i na pravi način istaknu značaj i mogućnosti upotrebe nauke za potrebe razvoja. Činjenica da su naši studenti na uspešnim pozicijama, da učestuju u stvaranju softvera koji koriste milioni ljudi u svakodnevnom životu, kao i da svake godine kao odgovorni i posvećeni profesori školuju neke nove generacije, čini nas posebno ponosnima, ali i nameće odgovornost da i dalje budemo tragači za novim pobedama nad problemima koji dolaze.
Posetioci će moći da se upoznaju sa životom i delom Mihaila Petrovića – Mike Alasa. Posebno je interesantno što je ove godine ujedno i 150 godina od rođenja jednog od najvećih umova sa naših prostora. U sklopu izlaganja o Mihailu Petroviću, posetioci će moći da saznaju o njegovom doprinosu matematici kao nauci, njegovoj izdavačkoj delatnosti, njegovom uticaju na razvoj ribarstva kao i o naučnim ekspedicajama na kojima je učestvovao, putopisima koja je pisao i o njegovom interesovanju za muziku – tačnije sviranje violine.
Posetioci će imati priliku da se rešavajući matematičke rebuse i logičko-kombinatorne probleme, upoznaju sa pojmom fer igre i vide matematičku pozadinu mnogih društvenih igara. Prisutnima će se pružiti prilika da postave izazov svojim vijugama i oprobaju se u matematičkim zagonetkama, pitalicama i mozgalicama.
Naši mladi saradnici sa polja računarskih nauka predstaviće svoje prve radove, a posetiocima će to biti prilika da se upoznaju sa IT stručnjacima koji će jednog dana možda predstaviti neki novi “Facebook”. Oni će pokazati kako se osmehom igraju igre, njihov robot će svakog naučiti kako da složi Rubikovu kocku ili kako da postane Master Mind.
Uz ovaj kratak opis predviđenog programa, napominjem da će posetioce dočekati naši profesori i istraživači i da će na sva pitanja dobiti adekvatne naučne odgovore kroz primere i praktičan prikaz. Cilj nam je da poseta bude interaktivna, da učenici sve svoje nedoumice, nejasne lekcije i problematične zadatke koje uče u školi ovde razumeju i shvate, ali i da steknu uvid u nova postignuća prirodnih nauka.