„Nevidljivi” iz najzapuštenijeg dela Kragujevca: Naselje Goliš u koje ni političari ne svraćaju u kampanji

Društvo Grad

Blato, voda koja se sliva niz kaljave ulice, nigde asfalta, ali zato žbunja i šiblja, divljih deponija koliko hoćeš. Ovako izgleda život u 21. veku u četvrtom gradu u Srbiji u naselju Goliš udaljenom samo tri i po kilometra vazdušnom linijom od centra grada, piše Danas.

  • Kragujevčani ne da znaju kakve i koje probleme imamo, već i ne znaju da upšte postojimo, kažu žitelji ovog dela Mesne zajednice Uglješnica, dodajući da su oni toliko „nevidljivi” za sugrađane da ih čak ni političari ne obilaze tokom kampanje, a kamoli da im „nešto i obećavaju”.

Naselje Goliš je deo MZ Uglješnica i u njemu živi oko 800 ljudi. Doseljavanje u ovaj kraj počelo je po rečima najstarijih Golišana početkom sedamdesetih godina prošlog veka.

Već na prvi pogled u sumorno zimsko popodne jasno je šta ih muči. Ulice Aranđelovačka, Radiča Postupoviča, Petra Lekovića, Viševačka, Kočanska… nemaju asfalt. Ljudi i automobili se kreću blatnjavim utabanim stazama.

  • Nemamo asfalt ni trotoare, pa samim tim i prave ulice. To je sem što je kalajavo i mučno, opasno za decu koja se vraćaju iz škole, kaže Goran Živanović (41) iz Aranđelovačke ulice.

Njegova porodica kupila je plac 1974, a sazidala kuću 1976. godine na ovom mestu.

  • Kanalizacija je loša, stalno pucaju cevi. Baš pre neki dan je pukla u Kočanskoj ulici. Samo je zatrpaju peskom i šljunkom, pokazuje nam on mesto gde je nabacan šljunak.

Kada je kiša, voda se sliva sa Deninog brda ljudima u dvorišta, navodi on.

Ulice bez asfalta, trotoara i kanalizacije

U Kočanskoj ulici žena grabulja lišće po dvorištu

  • Kako nam je? Pa, nemamo asfalt u 21. veku, revoltirana je ona „ali ne bi se predstavila i pričala za novine”.

A, na kraju ulice Petra Lekovića, samonikle mini deponije. Šuma šiblja koja uprkos nazivu naselja pokazuje da Goliš „nije sasvim ogoleo”.

  • Živimo, nikako. U nekim planovima se vodi da je ulica urađena, a nije, kaže penzioner Milovan Jeremić (68) sa adresom u Petra Lekovića.

On ovde živi punih pola veka. Došao je kao mladić, dočekao i penziju, ali ne i asfalt.

  • Leti, ubi nas prašina koja se diže kao „luda”, kad pada kiša je blato, a zimi klizavica. Voda ide, ulazi nam u dvorište, nabraja on samo deo svojih komunalno-infrastrukturalnih muka.

A, tim povodom, tokom svih ovih decenija niko od nadležnih im se nije ni obratio. Čak ni u predizbornim kampanjama.

  • Mesna kacelarija Uglješnica ne radi. Išao sam tamo bezbroj puta, nema nikog, non-stop je zatvorena. A, odbornika ni nemamo, sumira Milovan.
  • Dokle više da gazimo blato, dokle, dobacije vapaj njegova supruga iz dvorišta.
  • Sva sela, i prigradska naselja su asfaltirana kompletno, samo mi nikad ništa nismo dobili od grada, podvlači ovaj naš sagovornik koji je, radeći kao električar, dobro upoznat sa situacijom po Kragujevcu i okolini.

Ulica Nade Dimić, jedina je asfaltirana u Golišu.

  • Urađen je asfalt, ali nema ulica trotoare. To je opasnost sa prolaznike, pogotovu decu jer rizikuju da ih udare kola, ponavlja Goran Živanović, naš vodič kroz bespuća Goliša.

A, u Nade Dimić, plac sa ogromnim brdom zemlje obraslim visokim šibljem.

  • Sa ovog brda se voda sliva na ulicu. Katastrofa. I svi se pitaju čiji je ovo placi odakle ova ovolika zemlja tu, i nema odgovora, ne krije ovu misteriju Živanović.

Samoniklo brdo, ne zna se čije i odakle

To se pita i Ranko Jeremić, takođe penzioner koji stanuje više od četvrt veka na uglu Petra Lekovića i Nad Dimić.

  • Žbunje, kao u džungli. Voda se sliva posle svake kiše. Pa, kome to može „da ne smeta”?! Svi mi, pa i ja bi hteli normalan, barem malo uređen život kako dolikuje ljudima koji su u gradu, kratak je Jeremić.

U čitavom naselju postoji ulična rasveta, ali je loša.

  • Sijalice pola sata rade pa dva ne rade, i tako stalno, navodi Goran Živanović.

Kanalizacija se oseća „jako” sad po zimi, a nije teško zamisliti kako se „čuje” leti.

  • Neizdrživo, iskreni su Golišani.

Zoran Marković (51), po zanimanju trgovac u Aranđelovačkoj živi od rođenja. Po njemu,
teško je sve njihove probleme nabrojati „ovako na blic i na ulici” ali on pokšava da navede one najakutnije.

  • Muke imamo sa kanalizacijom i kišne kanalizacije, nemamo asfalt, ne funkcioniše dobro odnošenje đubreta…, nabraja Marković samo neke od njih.

Svi sagovornici se slažu da je naselje Goliš najzapušteniji deo Kragujevca, naselje koga i političari „preskaču” i zaboravljaju čak i u predizbornim kampanjama.

Stavovi izneti u podržanom medijskom programu nužno ne izražavaju stavove grada Kragujevca koji je dodelio sredstva
Tagovi:

1 thoughts on “„Nevidljivi” iz najzapuštenijeg dela Kragujevca: Naselje Goliš u koje ni političari ne svraćaju u kampanji

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.