Ne)sporazum sa vlasnicima bušotina za vodu u opštini Topola

Grad
  • Ne dam svoju dedovinu za džabe, a u nju bez dogovora nećeš ući, tako su otimali samo komunisti kao što ti pokušavaš, poručio je opštinskom čelniku Mile Blagojević iz Žabara, vlasnik parcele na potezu „Kupusari“ ,na kojoj se nalazi jedna od sedam dubinskih bušotina sa vodom koju Opština Topola namerava da poveže na lokalni sistem snabdevanja.

Kako saznaje naš portal, u Opštini Topola vode se razgovori sa svim vlasnicima parcela na kojima su bušotine oko plaćanja zakupa kako bi uskoro mogli da otpočnu radovi.

Blagojević, koji je nezadovoljan ponudom, rekao je Glasu Šumadije da predsednik Skupštine opštine Topola Dragan Jovanović hoće da uzme bušotinu „za džabe“ , na šta on je pristaje.

  • Sa opštinom imam ugovor iz 2023. godine samo za bušenje radi istraživanja na mojoj parceli, uz dogovor da će se za sve druge radove na njoj u cilju korišćenje vode pregovarati. Međutim, oni su bušotinu zacevili bez ikakvog dogovora i moje saglasnosti, objasnio je Blagojević.  

On je pre nedelju dana imao razgovor sa predsednikom SO Topola i posle toga izrazio  nezadovoljstvo objavom na društvenoj mreži, uz poruku da „ne da da mu otme dedovinu“. Potvrdio nam je i da je od Jovanovića tražio da mu opština za bušotinu kupi stan u Topoli.

Blagojević kaže da je Jovanović poručio nezadovoljnim vlasnicima da uzmu veštake koji će da im naprave procenu vrednosti zemljišta i najavio da će biti urađena ekspropijacija poljoprivrednog u gradsko gradjevinsko zemljište.

  • Ako uđu u moje imanje bez dogovora da rade na bušotini, tužiću sudu, tražiti naknadu svih troškova, već sam našao advokata za taj postupak, rekao je Blagojević.

Napomenuo je da u ovom slučaju nije u pitanju samo pet kvadrata zemlje gde je bušotina nego treba uzeti u obzir i prilaz bušotini kroz imanje pod poljoprivrednim kulturama.

Blagojević još kaže da je bušotina koju je „kopala“ opština na njegovom zemljištu bogata vodom i nalazi se na svega nekoliko metara udaljenosti od druge koju ima od 90-tih godina odakle se ,čak i u vreme suše, crpi 100.000 litara pitke vode dnevno.

Iz opštine Topola je rečeno Glasu Šumadije da je do sada postignut sporazum sa tri od sedam vlasnika dubinskih bušotina sa vodom, što je dovoljno da započnu radovi na povezivanju na vodovodni sistem.

  • Ako drugi ne budu bili za dogovor, moraćemo da radimo eksproprijaciju, pa ćemo sačekati mesec dana da priključimo i te ostale bunare, rekao nam je  predsednik SO Topola Dragan Jovanović.

Skupština je na poslednjoj sednici donela odluku da se za te parcele uradi Plan detaljne regulacije.

  • To konkretno znači da, pošto je to sada poljoprivredno zemljište koje ne može da bude predmet kupopridaje od strane opštine, mi ćemo da tom zemljištu promenimo namenu, prebacićemo ga iz poljoprivrednog u gradsko građevinsko zemljište. Kada se to uradi, vrši se eksproprijacija  na takav način što nama republička Poreska uprava daje procenu tog zemljišta, mi po toj proceni isplatimo vlasnicima zemljište, a ako su oni nezadovoljni, mogu da se obrate sudu, ali ne mogu da nam na bilo koji način blokiraju radove, objasnio je Jovanović.

On kaže da dok se ne donese PDR, nezadovoljni vlasnici „par“ kvadrata na kojima se nalazi bušotina, mogu da  traže “ i što jeste i što i da nas sapliću, ali to ne može beskonačno da traje.“

  • To može da traje najviše dva do tri meseca i oni moraju da budu svesni toga, kaže Jovanović.

Jovanović potvrdjuje da mu je jedan nezadovoljni vlasnik tražio da mu kupi stan, a stan, kako navodi, košta najmanje 50.000 evra.

  • Čak i da opština ima te pare, ne smemo da isplatimo, jer se zna koliko može da košta zakup. Ponudio sam im varijantu da oni angažuju sudske veštake poljoprivredne struke i da im oni napišu maksimalno koliko misle da može da se dobije i mi smo spremni da uz neku razumnu varijantu razgovaramo. U pitanju je par hiljada evra maksimalno, što je 20 puta više od realne cene, ali neka bude- razumemo, kaže Jovanović.

Dodaje da, ko hoće da „tera mak na konac“- nije nikakav problem, neka tako radi, ali onda će putem eksproprijacije da dobije 50 evra.

Jovanović je precizirao da se vlasnicima parcela sada nudi plaćanje u periodu od najmanje godinu dana. U međuvremenu će biti donet PDR i izvršena prenamena u poljoprivrednog u gradsko građevinsko zemljište, pa tada opština može da otkupi zemlju i upiše se kao vlasnik.

  • To moramo da uradimo po Zakonu o planiranju i izgradnji kako bi mogli sutra da imamo  tehnički prijem i upotrebnu dozvolu, kazao je Jovanović.

Plan je da se sedam ranije iskopanih bušotina poveže na izvorište “ Božurnja“, a potom potisnim cevovodom do rezervoara „Oplenac“ , odakle će se distribuirati potrošačima u gradu i šest sela na području opštine.

  • Izvođač radova će javnosti biti poznat u petak, kada ističe rok za žalbu na izbor ponuđača, koji će imati 90 radnih dana za završetak posla, najavio je Jovanović.
Piše: Gordana Mirović
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.