NEMA TRAGOVA ZAGAĐENJA LEPENICE

Grad

Nema tragova zagadjenja niti promene u kvalitetu vode u reci Lepenici u koju je 11. aprila , putem kišne kanalizacije, u centru grada izlivena tečnost crvene boje, rečeno je agenciji Beta u Institutu za javno zdravlje Kragujevac (IZJZ).

Ekipe ekotoksikologije IZJZ su uzele na analizu uzorke vode iz Lepenice sa dva mesta njenog toka 12. aprila, odnosno dan posle ekološkog akcidenta.

O pojavi „crvene reke“, alarmirali su gradjani 11. aprila objavama fotografija i snimaka na društvenim mrežama.

Šef odeljenja ekotoksikologije Jelka Ranković je danas rekla agenciji Beta da je prema zvaničnim rezultatima analize utvrdjeno da je kvalitet vode u Lepenici nepromenjen odnosno isti kao što je bio pre akcidenta.

  • Očigledno je da je u pitanju bila crvena tečnost lako rastvorljiva u vodi i vrlo brzo je otišla tokom reke. Poznato je da je tečnost putem kišne kanalizacije iz Kosovske ulice izlivena u korito reke Lepenice u centru Kragujevca i to u vreme policijskog časa u subotu 11. aprila izmedju 14 i 15 časova. Tečnost se izlivala oko 30 minuta, kazala je Ranković.

Navela je da je na osnovu svih analiza koje je obavila ekotoksikologija IZJZ utvrdjeno da nema promena PH vrednosti, elektroprovodljivosti niti tragova organskih zagadjivača u vodi Lepenice.

Ranković je dodala da je sa ovakvim rezultatima teško da se dokaže o kom se zagadjivaču radi, ali i da istragu mogu da nastave drugi nadležni organi.

  • Najverovatnije je da je neko izručio tankove sa bojom, moguće je da su to farbare ili štamparije, ali je na drugim organima da provere ko je u vreme policijskog časa imamo mogućnost da izlazi, a činjenica je i da dobro poznaje mesto gde ispušta tečnost, rekla je Ranković.

Navela je ekotoksikologija i 13. aprila uzela uzorke vode iz Lepenice na analizu posle prijave „Vodovoda“ o pojavi bele materije u reci koja protiče kroz Kragujevac.

Ranković je kazala da su i te analize potvrdile uobičajeni kvalitet i sastav vode u Lepenici.

  • Nezavisno od ovih poslednjih akcidenata, moram da kažem da prema reci Lepenici, koja nije velika, i inače imamo maćehinski odnos. Navešću samo jedan primer, mi imamo i snimke, da je kod mosta u Cvetojevcu zatrpana djubretom, rekla je Ranković.

Ona smatra da nadležni treba da istraže i ove slučajeve i pronadđu ko u reku baca smeće raznog porekla. Prema njenim rečima, poslednji ekološki akcident u vezi sa „crvenilom“ Lepenice koji se dogodio u vreme vanrednog stanja uključio je mnoge nadležne organe. To bi , kaže, trebalo da bude i pravilo, uvek kada se uoče zagadjenja najveće kragujevačke reke.

Institut za javno zdravlje će o poslednjim rezultatima analize vode u Lepenici danas obavestiti gradski krizni štab koji je i naložio nadležnim organima da preduzmu aktivnosti kako bi se utvrdilo poreklo zagadjenja, posledice i izvršilac.

O tome su obavešteni MUP, nadležne inspekcije i Osnovno javno tužilaštvo u Kragujevcu.

Tagovi:

1 thoughts on “NEMA TRAGOVA ZAGAĐENJA LEPENICE

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.