Veštačko akumulaciono jezero Gruža kod Knića pijaćom vodom snabdeva oko 300.000 stanovnika centralne Šumadije. Međutim, zagađeno je zbog nelegalne gradnje, pesticida i herbicida.
Gružansko jezero snabdeva Kragujevac i delove Knića i Batočine pijaćom vodom i ono je, bar prema zakonima Srbije, prioritet u zaštiti od zagađenja. Prošlog leta talase vode sekli su motorni čamci i gliseri policije da bi vrh države video oslobađanje brane od „diverzanata“, piše N1.
- U poslednje vreme se mnogo gradi. Vidite i sami koliko je objekata. Dosta je nelegalnih. Na samoj obali jezera se gradi.
- Ima tu raznih zagađivača. Veliki problem je što se u gornjoj Gruži gradi kanalizacija i celokupna kanalizacija sela Kusovca je odvedena blizu jezera, na 300 do 400 metara u jedan potok. Izlivanjem u potok, kada su bujične kiše, sva ta kanalizacija će da završi u jezeru posle dva -tri do pet minuta.
- Jezero kao jezero je lepo i fantastično. Dozvolila je opština Knić ili Kragujevac da su napravili takvu divlju gradnju . Mi dođemo i ne možemo da priđemo 10 odsto do jezera, svi su ogradili. Ajde što je on napravio vikendicu, nego je i ogradio i ne da nam da prođemo. Njegova plaža. Ja plaćam za pecanje kao on. Rešenje? Tu inspekcija mora da radi više.
Direktor kragujevačkog Vodovoda tvrdi da je situacija sa jezerom blizu alarmantne.
„U neposrednoj zoni sanitarne zaštite, kao i u prvoj zoni, prisutna je bespravna gradnja koja je ovih dana doživela vrhunac i koja mora da se zaustavi u svakom smislu. Pored bespravne gradnje, Gružu ugrožavaju nesavesni poljoprivredni proizvođači koji svoje poljoprivredne mašine i opremu peru u akumulaciji i u nju izlučuju velike količine hemijskih proizvoda od herbicida i pesticida. Stanje na akumulaciji Gruža u pogledu kvaliteta sirove vode je vrlo ozbiljna, još uvek nije alarmantna, ali u budućem periodu to može da pređe u vrlo ozbiljan problem“, naglašava Nebojša Jakovljević, direktor JKP Vodovod i kanalizacija Kragujevac.
U udruženju „Ekomar“ kažu da je ogroman unos fosfata i nitrita i da toksikoloških analiza nije bilo.
- Problem cvetanja algi, to su cijano-bakterije koje se nalaze u vodi, koje zbog određenih spoljnih uslova u nekom trenutku mogu da se prenamnože. Uslovi koji dovode do toga su prekomerni unos fosfata i nitrata. Dok se ne urade analize koje su neophodne, ne može se znati da li one ispuštaju toksine ili ne, objašnjava Marija Simić Savić iz udruženja „Ekomar“.
Ona još dodaje da analize nisu rađene, „toksikologija se nije radila, to radi samo Institut ‘Batut’. Generalno, akumulacija Gruža je u kritičnoj fazi“.
Narodni poslanik i višedecenijski ekološki aktivista naglašava da je upozorio ministra građevinarstva Gorana Vesića i javnost na divlju izgradnju na jezeru koja se otela kontroli.
- Ovde se gradi i hotel. Imamo puno jako skupih i luksuznih vikendica. Ima 78 naloga za rušenje, ali ovde niko ne želi da ruši, zašto, zato jer je interes opštine Knić upravo da prihoduje od poreza na imovinu i zbog toga oni dodeljuju i brojeve. Iz ugla opštine Knić ovde je sve legalno, iz ugla Kragujevca i države sve je nelegalno. Kao što vidite, ovde niko ne može da uđe i da priđe samom jezeru. Ovo je jezero gde su privatna lica uzurpirala jezero. Umesto da država vodi jezero i akumulaciju. Građani ne mogu da priđu akumulaciji odakle svi mi pijemo vodu, izjavio je za N1 Nikola Nešić, narodni poslanik i eko aktivista.
Veštačka brana na reci Gruži završena je 1981. godine a posle dve godine akumulacija je napunjena vodom, zapremine 65 miliona kubnih metara.
Hidro-akumulacija Gruža kod Knića pod velikom je opasnošću da voda koja se prerađuje za pijaću, postane samo tehnička, zbog velikih zagađenja. Predsednik opštine Srećko Ilić i inspekcijske službe nisu odgovarale na dopise redakcije N1.
Tekst mora da bude oštriji. Apostrofira pesticide a zna se da je najopasnija situacija sa fekalijama koje iz vikendica idu pravo u vodu!! I to godinama! Mnogi čak ni septičke jame nemaju, već se nedaleko od obale, čak na metar dva, u vodu ulivaju fekalije iz poljskih klozeta. To je problem. A svi znamo ako gledamo iz čamca ka obali, da je na jezeru napravljen grad!!! Pa vi vidite kolika je to katastrofa i koliki je to nemar morao da bude! Takođe iz više izvora znam da je komunalna inspekcija Kragujevca ruglo struke i regiona, ne rade svoj posao, piju i kockaju u radno vreme, reketiraju takođe u radno vreme lokalne objekte ne bi li imali novca da se provedu. Imam predmet koji mi nisu rešili niti odgovorili evo ima već pet šest meseci. Ne pišem ovo iz kivnosti zbog svog predmeta, već zato što to leglo treba očistiti i postaviti prave ljude na pravo mesto. A čelnikeopština smeniti!!!
Naravno pesticidi i drugi otrovi. Što se fekalija tiče one su razgradive. Pa njive se đubre stajskim đubrivom i to je daleko zdravije i bolje od veštačkog đubriva. Da je gradnja podivljala to jeste, ali realno ne može ugroziti jezero ni 10% u odnosu na otrove poput totala i ostalih pesticida. Uostalom, nitriti i nitrati koji upropašćavaju vodu su iz tih otrova. Za 5-10 godina jezero će morati da pređe u tehničku vodu, čak i da nema nijedne kuće u blizini. Jednostavno akumulacija takve vrste ne traje duže od 40-50 godina.