Neke činjenice o skoliozi koje možda niste znali

Milica

De Novo skolioza : Šta treba da znate ovoj pojavi ?

Postoje dva oblika degenerativne skolioze kod odraslih. Jedan od njih je De Novo skolioza. To je bočna krivina kičme koja se pojavljuje u odraslom dobu. Razlika između De Novo skolioze i degenerativne skolioze je u tome što de novo skolioza pogađa osobe koje nikada ranije  nisu imali skoliozu.

Naziv ,,novo” se odnosi na činjenicu da se stanje javlja kasnije u životu a ne u adoscenciji. Neubičajeno je da se De  Novo skolioza javi pre 40-50 godine života.

Uzroci De Novo skolioze

Kako kosti slabe, a ligamenti i diskovi između pršljenova bivaju istrošeni zbog promena u vezi sa uzrastom, kičma može početi da se savija. Zglobovi stare i pršljenovi klize sa svojih pozicija i kičma gubi svoj oblik. Međutim, poznato je da i neka druga stanja uključujući stenozu kičmenog kanala, kompresivne fracture i osteoporoza doprinose nastanku De Novo skolioze.

Za dijagnostikovanje De Novo skolioze potrebni su fizički pregled i rendgenski snimak.

Uobičajeni simptomi uključuju:

  • zamor mišića
  • bol u mišićima
  • osećaj ukočenosti,utrnulosti i slabosti u leđima i nogama

Držanje takođe može biti pogođeno. U slučajevima kada De Novo skolioza ne izaziva značajnu količinu bola može se desiti da ne bude pravilno dijagnostikovana. Temeljna inspekcija medicinske istorije od strane lekara može pomoći da se utvrdi koji su problem doprineli njenom razvoju.

Lečenje De Novo skolioze zavisi od stanja u kojem se nalazi pacijent ali je najbolje da se što pre krene sa specifičnim vežbama za krivu kičmu i stručno koncipiranim treningom koji će za nekoliko meseci značajno pomoći da se situacija sa skoliozom popravi i da bolovi budu manji.

Skolioza i menstruacije

Idiopatska skolioza ima tendenciju da se razvija između 10. i 15. godine – drugim rečima, oko puberteta. Nažalost, to je vreme kada većina mladih devojaka počinje da ima menstruaciju.

Mnoge žene će potvrditi da ova faza vašeg života može učiniti da se osećate nesigurno i zbunjeno čak i bez dodatnih komplikacija sa zakrivljenom kičmom.Ako u isto vreme razvijete idiopatsku skoliozu,to može doprineti da ta negativna osećanja budu još intenzivnija.

Da li će skolioza uticati na moje menstruacije?

Nema puno  formalnih naučnih istraživanja o tome kako i zašto skolioza utiče na menstruaciju, iako imamo mnogo svedočenja i potvrda devojaka sa skoliozom koje tvrde da su imale neredovne menstruacije. Imajući to u vidu, postoje neka istraživanja koja dokazuju da devojke sa idiopatskom skoliozom u najvećem broju slučajeva imaju menstruaciju nešto kasnije u odnosu na devojčice bez skolioze.  Žensko telo može biti zbunjujuće u nekim trenucima, a iskustvo jedne devojke sa skoliozom može biti potpuno drugačije od sledećeg. Ako osećate da vam je menstruacija neredovna, razgovarajte sa svojim lekarom opšte prakse da vidite šta oni mogu da urade da vam pomognu.

Da li skolioza povećava bol tokom menstruacije?

Dosta istraživanja potvrđuje ovu konstataciju. Skolioza može povećati količinu bolova tokom menstruacije. Što je veća krivina kičmenog stuba veći su i bolovi. Najverovatnije objašnjenje ove pojave je skupljanje i oticanje materice tokom menstruacije koja pri tome pritiska kičmu.   Ovo, zajedno sa hormonskim promenama, uzrokuje bol u leđima čak i kod devojaka sa zdravim kičmama tokom menstruacije, pa je logično da bi to moglo biti još gore za devojke koje već imaju bol u leđima kao rezultat skolioze.

Skolioza i bolest krhkih kostiju

Osteogenesis imperfecta (OI) je obično poznata kao bolest krhkih kostiju. Ovo je genetsko stanje koje sprečava adekvatnu proizvodnju kolagena, što rezultira nedovoljno razvijenim kostima koje su prirodno podložnije prelomima.  I osteporoza uvek prati ovo stanje. Nažalost, to nije jedina moguća psoledica sa kojom se  ljudi sa OI moraju suočiti.

Iako je mogućnost da se u isto vreme dijagnostifikuje  OI i skolioza neka istraživanja su ukazala na to da postoji veza izmedju ova dva stanja.  Bolest krhkih kostiju može da doprinese razvoju skolioze.

Neke studije o ovoj povezanosti su sprovedene retroaktivno. Od 288 pacijenata koji su imali osteogenesis imperfect, kod 83 je kasnije dijagnostikovana skolioza . To je 28,8%. Komplikacije su se uvek javljaje kod onih koji su svoju skoliozu lečili operativno. Neke studije su pokazale da se skolioza kod dece mlađe od 6 god koje imaju OI vrlo retko javlja.  Vrlo zanimljiva činjenica je da je preko 90% pacijenata koji imaju skoliozu uz OI skoliotičnu krivinu imalo u predelu grudi. Dakle krivine su najčešće javljaju u torakalnom delu.

Lečenje ovakvih pacijenata je nekada vrlo teško. Ograničen je izbor vežbi. Svaki pritisak i nezgodni ugao prilikom izvođenja vežbi može biti opasan.  Mlađi pacijenti koji su već imali fracture imaju velikih problema sa samopouzdanjem.

Tekst piše: Marko Aleksandrić 

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.