NEBOJŠA JOCIĆ – FILOZOFIJA O AKTUELNIM DRUŠTVENIM PROBLEMIMA

Društvo Kultura

Kragujevčanin, Nebojša Jocić, doktor filozofije koji godinama živi i radi u Londonu održaće ciklus predavanja na aktuelne teme u narednih desetak dana u svom rodnom gradu. Narednog ponedeljka, 29. juna u 19 sati u SKC-u (iako je prethodno najavljeno u Domu omladine) Jocić će održati predavanje na temu „Niče o istini i lažima” u kome će se autor dotaći i pitanja o formiranju reči, izraza i pojmova i naravno diskusije sa posetiocima. Drugo predavanje na aktuelnu temu ne samo kod nas već i u svetu „Multikulturalizam i liberalne vrednosti” Nebojša Jocić, održaće 8. jula, u 20 časova u SKC-u (i u Studentskom kulturnom centru smo dobili potvrdu da će veče biti organizovano po svim propisanim bezbednosnim i preventivnim merama).

Javnosti u svom rodnom gradu Jocić se već predstavio sredinom februara (baš pred sam početak pandemije KOVID-19) izuzetno posećenim predavanjem u Klubu kulture „ARTIUM” na temu „Niče, iluzija i afirmacija života”, njemu veoma blisku jer je u Britaniji i doktorirao sa radom „Svet kao Estetski Fenomenon: Osnova Ničeove etike”.

Kragujevčanin Nebojša Jocić, završio je našu Prvu kragujevačku gimnaziju, diplomirao filozofiju u Skoplju, magistrirao (ima dva mastera) i doktorirao u Velikoj Britaniji. Takođe je poznati i vrhunski sportista.

Da li je istina samo iluzija?

O tome zbog čega su baš ove teme i filozofski pristup njima tako značajne „ne samo danas i ovde” pojašnjavam nam sam predavač Nebojša Jocić.

– Prvo predavanje „Niče o istini i lažima”  će biti izuzetno provokativno i interesantno. Na njemu, pre svega, očekujem mlade ljude jer je to prilika da se „suoče” sa „viđenjima” jednog od najvećih mislilaca koga je ljudski rod ikada imao i njegovim sumnjama da je istina sve ono što mi podrazumevamo pod istinom, kaže Jocić i dodaje da će tokom predavanja govoriti i o načinu formiranja reči, jezika, pojmova…

Akcenta predavanja biće na Ničeovoj konstataciji da je „istina iluzija”.

Tema drugog predavanja „Multikulturalizam i liberalne vrednosti” je bila i tema jednog od dva njegova master rada.

– To je pitanje koje je danas izuzetno interesantno u čitavom svetu a ne samo kod nas. Predavanje će govoriti o samom pojmu multikulturalizma, da li je „to” dobro ili loše, nužnost ili nešto što se može izbeći… da li ga trebamo podržavati ili ne, kao i gde smo tu mi i „naše mesto” u okviru te globalne pojave, ističe naš sagovornik i dodaje da njegovo predavanje obuhvata i tematiku razlike između liberalnog i komunitarnog (sistem odbacivanje radikalnog individualizma koji insistira na važnosti zajednice) društva i njihovih glavnih, osnovnih postavki u kojima je kod koncepta liberalnog društa na prvom mestu individua a zajednica na drugom i komunitarnog u kojem je društvo uvek bitnije od pojedinca.

Na ovom predavanju u SKC-u Jocić će podstaći i razgovor o liberalnim slobodama, odnosno šta je to što je u ovom društvenom sistemu korišćeno kao temelj razvoja svih naprednih ustava, zakona i institucija u svetu.

U oba svoja predavanja na ove aktuelne društvene teme iz ugla nekih od najvećih filozofa i mislilaca a povezanih sa civilizacijskim trenutkom „koji živimo” i „u kojem živimo” (ne samo mi, već čitav svet) Jocić će insistirati i na razgovoru o tome „da li smo i kako (i zašto) uskočili kao narod u „voz civilizacije?” i koliko je to bila naša volja a koliko nametnuto… Kakve su koristi i mane od tog čina, kao i tretmanu koje društvene nauke imaju danas u savremenom društvu i koliko njihovo pravovremeno „ne izučavanje” obogaljuje mlade koji ne mogu da razvijaju svoju ličnost već postaju „klonovi i fah idioti” koji će sutra na primer umeti da „poprave zube” ili „naprave most” ali i samo to…

– Ličnost se ne rađa. Rađa se čovek a ličnost se postaje. Posledice negiranja svih ranijih vrednosti koje su izučavale društvene, humanističke nauke odražavaju se u današnjem načinu života svih nas. Na žalost filozofija globalno nestaje iz savremenog ssistema obrazovanja i to naročito u srednjoškolskom, gimnazijskom periodu kada se mladi ljudi formiraju kao ličnosti i kada su u nekim „najkritičnijim godinama” – presudnim za njihov razvoj, krucijalnom po Teoriji razvoja ličnosti i sazrevanju ističe on, naglašavajući da je neophodno da postoji opcija da se mladim ljudima pruži prilika da čuju nešto što se zove mudrost a ne samo nauka je izuzetno bitna.

Namerno strvaramo „šrafove” a ne ličnosti

Po njemu obrazovanje mora da se bavi i stvaranjem i izgradnjom ličnosti a ne samo usavršavanjem zanata i konkretnih, za posao upotrebljivih veština i nauka, podsećajući na Hegelovu podelu na delatnosti u koje po njemu spadaju samo tri: filozofija, religija i umetnost dok su se ostalo po Hegelu samo zanati.

– Naravno, da se razumemo, ništa nije loše da se vi bavite proizvodnjom i popravkom stolica, mostova ili zuba i da u tome budete vrhunski… I da završavate tehničke, IT ili ekonomske fakultete ali u isto vreme ne sme se zaboraviti ili da obrazovni sistemi to planski i svesno odbace da ti eksperti sutra trebaju da budu i ličnosti. A, biti ličnost nije (za)garantovano – to se postaje. Bez filozofije u uobrazovanju mi ne stvaramo lilnosti već samo „mašine”, „klonove” ili obične „šrafove” u društvu koji će samo poslušno i puko obavljati „samo svoj posao”, zaključuje Nebojša Jocić koji sa tim nikako ne može da se složi ili samo „tek tako pomiri” jer misli „da svako zaslužuje makar malo više od toga”.

Posle oba predavanja, sam predavač Jocić očekuje diskusiju prisutnih, kako među njima samima tako i sa njim kao autorom, predavačem i moderatorom večeri. Kako su predavanja koncipirana ne sumnjamo da će je i biti.

Zoran Mišić

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.