„Naša tela, naša prava”, edukativna radionica za devojke i žene sa invaliditetom (VIDEO)

Društvo Video

U prostorijama Centra za samostalni život osoba sa invaliditetom danas je održana edukativna radionica za devojke i žene sa invaliditetom pod nazivom „Naša tela, naša prava”. Glavni cilj radionice bio je da se devojke i žene sa invaliditetom informišu o seksualnom i reproduktivnom zdravlju i pravima iz iste oblasti, kao i rodno zasnovanom nasilju.

  • Osnaživanje žena sa invaliditetom da zagovaraju za unapređenje seksualnih i reproduktivnih prava i život bez nasilja je važno, jer iako je zakonodavni i strateški okvir Republike Srbije u vezi sa seksualnim i reproduktivnim pravima i rodno zasnovanom nasilju zadovoljavajući, situacija na terenu je puna izazova, navode organizatori.

Informacije o rodno zasnovanom nasilju i seksualnim i reproduktivnim pravima žena sa invaliditetom su oskudne i nedostupne u pristupačnim formatima, pa se žene sa invaliditetom redovno suočavaju sa diskriminacijom u sistemima zaštite. Mnoge institucije i usluge zaštite su nepristupačne, postoje široko rasprostranjene predrasude o partnerstvu, trudnoći, porođaju, majčinstvu žena sa invaliditetom, baš kao i o tome da žene sa invaliditetom nisu izložene rodno zasnovanom nasilju.

Veronika Mitro iz Organizacije za podršku ženama sa invaliditetom navodi da ne postoji zvanična statistika o učestalosti nasilja nad ženama koje imaju neki stepen invalidnosti, te da je to stalna preporuka Komiteta.

  • Po izveštajima Svetske zdravstvene organizacije i međunarodnih tela, žene sa invaliditetom su u mnogo većem riziku nego žene iz opšte populacije da budu izložene nasilju. Sa druge strane, rasprostranjene su predrasude u smislu ko bi digao ruku na ženu sa invaliditetom i da muškarci sa invaliditetom u partnerskim odnosima nisu nasilni, to su predrasude na štetu žena koje ih dodatno stavljaju u rizik, a institucije zaštite i usluge zaštite su nepristupačne, ističe Veronika Mitro.

Doktorka Milena Stojanović navodi da je značaj ovakvih radionica za lokalnu zajednicu veliki, pogotovu zato što devojke i žene sa invaliditetom nisu dovoljno informisane o pravima kada je seksualno i reproduktivno zdravlje u pitanju, kao i o oblastima nasilja i sprečavanja istog.

  • To je jedna od najranjivijih grupa što se tiče diskriminacije na ove teme, brojna su pitanja koja nam postavljaju u vezi sa reproduktivnim zdravljem, potrebne su im informacije, potrebna im je edukacija o preventivi, oboljevanjima, vakcinaciji. Značajno nam je da ovakve teme obrađujemo, kaže dr Stojanović.

Edukativna radionica je deo aktivnosti programa koji Organizacija za podršku ženama sa invaliditetom „IZ KRUGA VOJVODINA” iz Novog Sada i Kancelarija Populacionog fonda Ujedinjenih nacija u Srbiji sprovode širom Srbije u saradnji sa lokalnim relevantnim telima, organizacijama osoba sa invaliditetom i njihovim aktivistkinjama. Organizator aktivnosti u Kragujevcu je Centar za samostalni život osoba sa invaliditetom.

U predstojećem periodu lokalna organizatorka i učesnice edukativne radionice, uz mentorsku podršku „IZ KRUGA VOJVODINA”, u svojoj lokalnoj zajednici mapiraće prepreke koje žene sa različitim vrstama invaliditeta onemogućuju da ostvaruju seksualna i reproduktivna prava i pristupaju uslugama zaštite od rodno zasnovanog nasilja. Rezultate mapiranja će staviti na raspolaganje ključnim akterima za kreiranje lokalnih politika i zdravstvenim radnicima na odeljenjima za ginekologiju i akušerstvo i predstaviti im rezultate Smernica za postupanje sa ženama sa invaliditetom – ključne poruke za put ka ravnopravnosti žena sa invaliditetom.

Video: Lazar Novaković
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.