Narodno stvaralaštvo na Gospojinskim svečanostima u Kragujevcu (VIDEO)

Društvo Grad

Danas, na dan Uspenja Presvete Bogorodice, povodom slave Saborne crkve u Kragujevcu, otpočele su XIV Gospojinske svečanosti.

Jutros je služena Sveta arhijerejska liturgija, a u 11 časova počela je smotra narodnog stvaralaštva, dok je za 18 časova predviđeno Velikogospojinsko veče. Naša ekipa obišla je Sabornu crkvu i ispratila šta se sve može pronaći i kupiti na štandovima narodnog stvaralaštva.

Štandovi sa raznovrsnim ručnim radovima i hranom postavljeni su kako u samoj porti crkve, tako i ispred, duž Glavne ulice. Različita udruženja predstavljaju svoje radove, a većina njih to čini tradicionalno, mnogi će novac od prodatih stvari dati u humanitarne svrhe.

„Kolo srpskih sestara Kragujevacˮ na svom štandu predstavilo je domaće kolače, a sav prikupljen prilog ide za bolesnu decu. Udruženje „Egalˮ iz Erdoglije, koje se bavi pravljenjem slavskih kolača, kao i izradom peškira i tkanina za krštenja, venčanja i slave, bilo je i prošle godine deo Gospojinskih svečanosti.

Ručni radovi, heklane tašne, narodna nošnja deo su ponude na štandu Udruženja centra za samostalni život osoba sa invaliditetom kojima nije prvi put da izlažu svoje radove.

U okviru Gospojinskih svečanosti u Kragujevcu svoje rukotvorine predstavili su i ljudi širom Srbije, tako je i Udruženje „Slovensko društvoˮ iz Kraljeva, koje se bavi promocijom i širenjem kulture srpskog i slovenskog naroda, našlo mesto na jednom od štandova. Bave se isključivo ručnim radovima, neguju tradiciju.

  • U Kraljevu smo aktivni, imali smo puno izložbi, promocija knjiga, među članovima su pisci i prevodioci, predsednik Udruženja prevodi sa ruskog. Bili smo pre pandemije i u Moskovi na Danima srpske kulture, kaže jedan od predstavnika „Slovenskog društvaˮ.

On smatra da tradicija ima perspektivu, te da su u masovnoj produkciji svega ručni radovi na ceni, pogotovu oni koji naginju umetnosti.

Predstavnica Udruženja „Knjeginja Milicaˮ iz Kragujevca pokazala nam je slike od presovanog cveća i objasnila da se radi o posebnoj i poznatoj japanskoj tehnici. Kaže da je zadovoljna prodajom, te da joj sve to pruža prvenstveno zadovoljstvo.

  • Meni je bitno da izađem da narod vidi, izlažem godinama i to mi je zadovoljstvo. Bila sam na međunarodnoj izložbi.

Ukrajinka iz Kragujevca bavi se prodajom kristala i minerala, te je iskoristila ovu svečanost da predstavi svoju ponudu. Ističe da su svi komadi prirodni i doneti sa različitih lokacija u svetu – Madagaskar, Brazil, Maroko, Španija, Slovenija.

Seosko domaćinstvo Tomić sa Kopaonika predstavilo je Kragujevčanima svoje domaće proizvode, oni se bave preradom šumskih plodova.

  • Na našem štandu imamo borovnicu, crnu ribizlu, aroniju, imamo čuveni kopaonički čaj koji leči sve, lavanda nam je u ponudi. Sve te proizvode prerađujemo u sokove, slatko, džemove ili prodajemo kao sveže voće.

Predstavnica porodice Tomić kaže da su tradicionalno prisutni na svečanostima povodom Velike Gospojine, a takođe, deo su i sajma Seoskog turizma i domaće radinosti: „To su dve manifestacije na koje se rado odazivamo i godinama smo ovde.ˮ  

*Potreba građana južno od Beograda je da imaju svoju nacionalnu mrežu. Ovaj tekst nastao je u okviru te inicijative koju čine medijske kuće Južne vesti, Ozonpress, Glas Šumadije i Bujanovačke.

Piše: Sandra Solujić
Snimateljka: Jelena Nikolić
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.