Narodna stranka saopštila je danas da je Nacrt zakona o obnovljivim izvorima energije u stvari „platforma za perfidnu pljačku“ građana i države, jer će ih megavat čas električne energije proizveden u privatnim vetroelektranama koštati 150 evra, a onaj proizveden u Hidroelektrani „Đerdap 1“ dobijaće po ceni od sedam evra.
- Brutalnu pljačku za račun privatnih investitora, zbog koje bi država i građani mogli da plaćaju čak 21 put skuplju energiju, forsira ministarka energetike Zorana Mihajlović kao ekonomista i potpuno nestručna osoba u oblasti elektroenergetike. A kao ekonomista se usko specijalizovala u maksimizaciji privatnih profita na štetu nacionalnih interesa, navodi se u saopštenju Odbora Narodne stranke za energetiku.
U saopštenju se ističe da će, dok privatni investitori budu naplaćivali 150 evra po megavat času, generatori u Hidroelektrani „Đerdap 1“ biti na minimumu angažovanja kako bi se obezbedila rezerva za balansiranje vetroelektrana i voda Dunava će se prelivati preko Đerdapske brane.
Odbor Narodne stranke za energetiku je naveo da cenu od 150 evra za megavat čas čine tržišna cena od 45 evra, premija od 30 evra i troškovi balansiranja od 75 evra.
- Nacrtom zakona o obnovljivim izvorima energije predviđeno je da se privatnim proizvođačima električne energije svaki proizvedeni megavat čas plaća po tržišnoj ceni plus premija koju oni dobijaju u postupku aukcije koje sprovodi Ministarstvo rudarstva i energetike, navodi se u saopštenju.
Dodaje se da se, međutim, kroz zakon „na perfidan način provlači“ da garantovani snabdevač, odnosno Elektroprivreda Srbije (EPS), preuzima balansnu odgovornost.
- Šta to znači? Proizvodnja energije planira se shodno očekivanoj potrošnji, ali se i u proizvodnji i u potrošnji dešavaju odstupanja od plana. Balansna energija je energija kojom se pokrivaju odstupanja od planirane proizvodnje ili potrošnje, navodi se u saopštenju.
Ako vetar ne duva predviđenim intenzitetom i vetroelektrane ne proizvode planiranu količinu električne energije ili nema dovoljno sunčeve svetlosti za solarne farme, onda neko mora da nadoknadi taj manjak, i tada se koriste regulacione elektrane, a u elektroenergetskom sistemu Srbije 90 odsto regulacije EPS obezbeđuje najvećom hidroelektranom „Đerdap 1“, ističe Narodna stranka.
- Čak i kada hidroelektrane proizvode dovoljno jeftinije energije za planiranu potrošnju i ne postoji potreba da se preuzima struja iz privatnih vetroparkova i solarnih farmi, od njih ipak mora da se uzme skuplja struja, pa i po cenu da se preliva voda državnih hidroelektrana, navodi se u saopštenju.
- Država Srbija će prelivati vodu na đerdapskoj brani ne proizvodeći sebi najjeftiniju moguću struju samo da bi obezbedila balansnu energiju za privatne proizvođače. U tom balansiranju i leži ključ perfidno smišljene pljačke države, dodaje se.
Odbor Narodne stranke za energetiku ističe da „sve navedeno nema nikakvog smisla ni sa aspekta iskorišćenja obnovljivih izvora u Srbiji“.
- Da bi se iskoristio vetar kao obnovljivi izvor na jednoj strani, mora se drugi obnovljivi izvor, voda Dunava, prosipati na drugoj strani kako bi se obezbedila balansna energija za vetroelektrane. Ovo je bukvalno presipanje iz šupljeg u prazno sa aspekta iskorišćenja obnovljivih resursa, ali za račun privatnih investitora i uz ogromnu štetu države Srbije, zaključuje se u saopštenju.