Najviše zahteva za novčano obeštećenje bivših vlasnika, kojima u procesu restitucije nije mogla da se vrati oduzeta imovina u naturi, stiglo je iz Kragujevca, što znači da bi značajan deo novca od dve milijarde evra, koje je država opredelila kao naknadu po ovom osnovu, moglo da ode u ovaj grad, saznanje Blic.
Drugim rečima, od ukupno 3.000 spremljenih rešenja Agencije za restituciju, najviše je onih vlasnika ili njihovih naslednika iz šumadijske prestonice, koji su od države tražili da se na ovaj način obeštete za oduzetu imovinu posle Drugog svetskog rata. Ta odšteta neće biti u apsolutnom iznosi njihove davno izgubljene imovine, već samo 15 odsto od procenjene vrednosti a isplata će početi naredne godine i završiće se 2034. godine. To pravilo neće važiti za lica starija od 70 godina, koji će biti isplaćeni u roku od pet godina, oni koji imaju više od 65. će novac dobiti za 10 godina.
Ovakav sistem nadoknade opredelila je Vlada Srbije, koja je 21. januara usvojila da koeficijent na osnovu kog se utvrđuje tačan iznos obeštećenja za svakog korisnika restitucije, bude 0,15. Ta iznos se obračunava u evrima i ne može preći 500.000 evropske valute po jednom vlasniku a realizovaće se kroz isplatu novčane akontacije i državnih obveznica. Primera radi, ako vrednost imovine po pravnosnažnom rešenju o utvrđivanju prava na obeštećenje utvrđena od strane Poreske uprave iznosi 1.000.000 evra, vrednost za isplatu obeštećenja biće 150.000 evra. Vrednost akontacije od 10 odsto, koja će biti isplaćena u drugoj polovini 2021. je 15.000 evra, dok će se ostatak duga, vrednost nakon oduzimanja akontacije, biti nadoknađena u vidu državnih obveznica. Direktor Agencije za restituciju Strahinja Sekulić, kaže za Blic da isplata počinje 2022. za rešenja koja postanu pravosnažna do 30. juna ove godine.
- Spremno je oko 3.000 rešenja na osnovu kojih će se uraditi dopunska sa tačnim iznosom obeštećenja u odnosu na utvrđeni koeficijent. Kako bi izmirila obaveze prema bivšim vlasnicima imovine oduzete posle Drugog svetskog rata, država će emitovati obaveznice deminovane u evrima i to u nematerijalnom obliku, bez kupona, pojedinačno za svaku godinu. One će glasiti na ime i biće prenosive, a isplaćivaće se u evrima. Obveznice dospevaju godišnje, sa prvom isplatom 15. januara naredne godine u odnosu na godinu kada je isplaćena akontacija i isplaćuju se u roku od 12 godina od datuma emisije, izuzev za starije od 70 i 65 godina, kojima je rok smanjen na pet, odnosno 10 godina, kaže Sekulić.
Iz Mreže za restituciju pak kažu da su nezadovoljni ovakavim načinom novčanog obeštećenja bivših vlasnika i njihovih naslednika jer je kojeficijent mali. Inače, prema procenama Agencije za restituciju, u Srbiji je do sada vraćeno 95 odsto imovine u naturi, ukupno 7.235 objekata, od čega su više od polovine poslovni prostori. Vraćeno je i 76 odsto, odnosno 73.993 hektara poljoprivrednog zemljišta, 5.922 hektara šuma, dok je crkvama i verskim zajednicama vraćeno više od 78 odsto od ukupno tražene površine zemljišta.