Najbolje rakije Šumadije našle su se na Drugom šumadijskom festivalu rakije

Društvo

Najbolje rakije Šumadije, ali i cele Srbije, našle su se sve na jednom mestu, na Drugom šumadijskom festivalu rakije. Ulaznica je bila čašica za degustaciju najpopularnijeg srpskog pića, a posetioci su mogli i da glasaju za svog favorita.
Rakiju i meze iz različitih krajeva Srbije mogli ste videti i probati sve na jednom mestu.

Iz Progoreoca, kod Aranđelovca, dolazi destilerija Jesenje zlato, koja se isključivo bavi proizvodnjom rakije od dunje od 2016. godine, kada su osnovali destileriju, dobijaju nagrade na raznim festivalima kao što su Oplenička berba, Šumadijska rakija…

Da li ste ikada čuli za zaseok Rakija, sela Gledić? E pa iz Rakije nam stiže „Rakija iz Rakije“ i to od šljive, kajsije, dunje, ali i drugih vrsta voća, koju je Dejan Veljović osnovao još pre dvanaest godina.

Na levoj obali Zapadne Morave, krajnjem jugu Šumadije, iz sela Medveđa, kod Trstenika, dolazi destilerija Staničić, a rakija se zove „Radoje“
„Kad vam kažem da je Radoje moj pradeda, i da je on nosilac Abanske spomenice i da je sazidao kameni podrum gde ja odlažem rakiju, i da se u to vreme još pekla rakija.“, kaže Radislav Staničić, koji je pre osam godina registrovao destileriju, i sa tradicionalnim načinom spojio neka savremena i nova saznanja.

Svima poznat Rubin, koji postoji od 1955. godine, takođe je našao svoje mesto na festivalu. 1200 hektara vinograda, od kojih proizvode vina i nakon toga u destilerijama proizvode destilat, koji odležava u hrastovim buradima, gde u prodaji možete naći vinjake koji su odležali i do 30 godina.
„Skoro smo izbacili i arhivski vinjak koji je 50 godina odležavao u hrastovim buradima, i u čijem su stvaranju učestvovale generacije stručnjaka i tehnologa.“, kaže Miloš Milićević, tehnolog jakih pića u Rubinu.

Rakiju su na festivalu ocenjivale dve nezavisne komisije, od kojih su jednu činili najbolji stručnjaci za rakije, čiji je predsednik bio prof. dr Ninoslav Nikčević, a drugu komisiju su činili somelijeri i blogeri, sa predsednikom Zoranom Radomanom, i korisnici, odnosno uživaoci pića.

Učesnici su mogli dobiti neku od nagrada, kao što su diplome i medalje, a oni najbolji dobili su pehare.

Od sedamnaest proizvođača jakih pića, a pedeset šest uzoraka rakije, dodeljeno je tri velike zlatne nagrade, osamnaest zlatnih, tri srebrne i dve bronzane.

Foto: Gradska Turistička Organizacija Kragujevac, Facebook

Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.