Na Zdravlje – spec. dr Neda Arsenijević: Kasnija prva menstruacija neće odložiti ulazak u menopauzu (VIDEO)

Društvo Grad Video
  • Izdvajaju se oni čuveni napadi preznojavanja, odnosno valunzi, kao i noćna preznojavanja. Zatim je tu lupanje srca, gušenje, buđenje, one pate od nesanice, bude se umorne, iscrpljene, razdražljive su, plačljive, i sve to može da dovede do depresije, koja može biti ozbiljna, ali može da se i prevenira. Na to se nadovezuju i kognitivne promene, slabije pamte, i to ih malo frustrira. Dolazi do promene kvaliteta kože i kose, kosa postaje slabija i ređa, a koža postaje suvlja i na njoj počinju da se javljaju staračke pege, pa se to dosta odražava i na samopouzdanje žene, na ovaj način emocionalne i fizičke promene u toku menopauze objašnjava doktorka Neda Arsenijević.

Menopauza predstavlja poslednju menstuaciju u životu žene i dijagnoza se postavlja retrogradno, nakon 12 meseci bez menstrualnog krvarenja. Godine u kojima se dešava menopauza su između 40. i 60, to je fiziološki, a prosečne godine su 51, 5 godina života, ističe dr Arsenijević.

Doktorka kaže da na menopauzu znatno utiče genetika, a da sa prvim promenama u dužini menstrualnog ciklusa žena ulazi u perimenopauzu. Objašnjava da je to razdoblje u životu žene koje je praćeno intenzivnim endokrinološkim promenama, traje nekoliko godina pre poslednje menstruacije, od četiri do sedam godina i završava se godinu dana nakon poslednje menstruacije.

Kako je ovaj period u životu žene praćen brojnim emocionalnim i fizičkim promenama koje nije lako prebroditi, doktorka navodi da se kao dominatni izdvajaju problemi vazomotorne prirode, kao i psihološke i kognitivne promene.

Pored gore navedenih promena, doktorka Arsenijević dodaje da nastaju tegobe urogenitalnog sistema, kao što je atrofija urogenitalnog sistema, pa se javlja svrab, peckanje u predelu genitalne regije koje može dovesti do bolnih odnosa, javlja se problem i sa mokrenjem, „često ne mogu da se izmokre do kraja, pa dolazi do zapaljenja bešike zbog rezidualnog urina koji ostaje ili imaju učestale pozive na mokrenje što opet utiče na kvalitet života”.

Ističe da se sa padom estrogena povećava rizik od kardiovaskularnih oboljenja, a počinje da se razgrađuje i koštana masa, te to dovodi do osteopenije i osteoporoze, proces je najintezivniji u ranoj menopauzi, a posledice osteoporoze, frakture, izražene su nešto kasnije.

Neretko se dešava da se rana menopauza javi jako rano, još pre četrdesete godine, tada se govori o prevremenoj menopauzi, najčešći uzrok, kaže doktorka Neda Arsenijević je genetski faktor, međutim, u većini slučajeva etiološki faktor ostaje nepoznat.

Literatura kaže da do prevremene menopauze dovode i činioci spoljašnje sredine, odnosno faktori u kojima žena provodi vreme – različiti toksini, virusna oboljenja, hronična oboljenja, autoimune bolesti, takođe, do rane menopauze može doći usled operacije prilikom koje se odstranjuju jajnici, a dolazi i nakon hemioterapije i radioterapije. Doktorka kaže da prema vrednosti FSH hormona, hormona hipofize, može zaključiti da je pacijentkinja ušla u prevremenu menopauzu, jer je kod nje taj parametar jako visok. Obavlju se dva merenja, a razmak između njih mora da bude mesec dana.

O tome da li je kod tih žena obavezno uvođenje terapije, doktorka kaže da je preporuka uvođenje supstitucione hormonske terapije kako bi se olakšale postojeće, a prevenirale nove tegobe, jer je to razdoblje praćeno endokrinološkim promena.

U postmenopauzi samo se nastavljaju već postojeće tegobe, navodi sagovornica, a dodaje da o ovom periodu u životu žene vladaju i određene zablude. Jedna od njih je da što žena kasnije dobije prvu menstuaciju, kasnije će ući u menopauzu.

  • Kasnija prva menstruacija neće odložiti ulazak u menopauzu. Na početak menopauze utiče genetski faktor, genetska predispozicija. Neke studije pokazuju da kvalitet života može pomeriti početak menopauze na kasnije ili pre, tako pacijentkinje koje konzumiraju cigarete mogu očekivati menopauzu jednu do dve godine ranije, dok žene koje zdravo žive i zdravo se hrane, bez stresa, mogu pomeriti taj događaj jednu, do dve godine kasnije, kaže dr Arsenijević.

Doktorka savetuje da se različiti proizvodi koji postoje na tržištu, a služe za ublažavanje menopauze, ne uzimaju na svoju ruku, već da se konsultuju sa svojim ginekologom, kako bi najbolje prevazišle postojeće simptome.

Video i fotografija: Lazar Novaković
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.