Na Zdravlje – dr Katarina Đokić: Zbog visokih temperatura pacijenti sa povišenim pritiskom treba često da proveravaju njegovu vrednost (VIDEO)

Društvo Grad Video

Toplotni talas koji traje već nedelju dana, a koji će se prema prognozama i nastaviti, negativno utiče kako na zdravo stanovništvo, tako i na građane sa hroničnim i drugim bolestima. Zavod za urgentnu medicinu Kragujevac imao je povećan broj terena na javnim mestima usled visokih temperatura, sugrađani se bore sa kolapsima, vrtoglavicama, glavoboljom i niskim krvnim pritiskom.

Doktorka Katarina Đokić iz Htine pomoći ističe da su se na ambulanti pregled javljali pacijenti sa niskim krvnim pritiskom, stomačnim tegobama, ujedima insekata, kao i pacijenti sa hroničnim bolestima koji nisu adekvatno koristili terapiju, a sve, kako objašnjava, zbog hipotenzije koju izazivaju vrućine.

Ona navodi da im iskustvo sa terena govori da pacijenti sa niskim krvnim pritiskom uglavnom kažu da slabo unose tečnost, te apeluje na sve građane da pored umerene i lagane ishrane, što češćih, a manje obilnih obroka, i prikladne garderobe, unose i dovoljno vode, a izbegavaju alkoholna pića i sokove.

Ukoliko se jave određeni simptomi, a izazvnai su niskim krvnim pritiskom, pacijent koji je na otvorenom treba da pronađe hladovinu i sedne, popije vodu, a ako se oni nastave, treba da pozovu ekipu Hitne pomoći koja će ga zbrinuti.

Doktorka kaže da je preporuka da se ne izlazi napolje u najtoplijem delu dana, ukoliko nije preko potrebno, a svi oni koji su zbog posla prinuđeni da borave na otvorenom, treba po njenim rečima da budu adekvatno obučeni, u svetlim bojama, sa kapom na glavi, te da unose što više tečnosti.

Ukoliko dođe do sunčanice ili toplotnog udara simptomi su malaksalost, vrtoglavica, glavobolje, mučnine.

  • Ako sve to postoji, a ne prođe u relativno kratkom roku potrebno je da se pacijenti jave svojim lekarima, navodi dr Đokić.

Na pitanje kako nagle promene temperature, kao na primer ulazak u jako rashlađen prostor, a potom izlazak napolje na temeperaturu preko 38 stepeni, utiču na naš organizam, doktorka kaže da je savet adaptirati se.

  • Ukoliko ste duže vreme pod klimom, bilo bi dobro da prilagodite visinu temperature pre izlaska nekoj približnoj koja je na otovrenom. Kada je ulazak u vodu u pitanju, potrebno je postepeno ulaziti, kvasiti se, a nikako naglo ulaziti pogotovu na ovakvim temperaturama.

Doktorka naglašava da je nužno da svi pacijenti koji se leče od povišenog krvnog pritiska pojačano mere pritisak i na osnovu vrednosti koriguju terapiju, jer se jako često dešava da zadrže postojeću terapiju, a na visokim temepraturama pritisak obično pada. Sa tom istom terapijom, navodi, dolazi do naglog pada pritiska i onda se javljaju već pomenute tegobe.

Kako se povećao i broj pacijenata koji se žale na ujede različitih insekata, doktorka apeluje i da je bitno da se građani koji su alergični odmah obrate lekaru, a ukoliko primete zakačenog krpelja, važno je da ga sami ne ukljanjaju, već da to učini stručno lice.

Video: Lazar Novaković
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.