U Kragujevcu su izvedene 103 operacije iz oblasti spinalne hirurgije, pre dve godine ove operacije su ukinute u Univerzitetskom kliničkom centru Kragujevac, da bi ponovo bile vraćene ove godine. O deformitetima kičme kod dece i odraslih govorili su doktor Srđan Vlajović, spinalni hirurg i Bratislav Čeperković, doktor i direktor kompanije MCT SEE DOO.
„U planu je da se program nastavi, biće prilike da se svi koji se susreću sa problemom teških deformiteta jave na pregled, da im se postavi indikacija i ako je potrebno, planira dalje lečenje”, objašnjava dr Vlajović.
Sve je počelo pre sedam godina na inicijativu dr Čeperkovića kada je potpisan protokol o strateškoj saradnji sa Univerzitetskim kliničkim centrom i Fakultetom inženjerskih nauka.
- Postigli smo ne samo stotinak realizovanih operacija, već i to da sva ta deca budu lečena u svojoj zemlji, a ne da putuju po svetu i da se snalaze, a da sve to skupa plaćaju oko 400.000, 500.000 evra koliko jedna takva operacija košta. Ovo što je u Kragujevcu urađeno je uštedelo Fondu zdravstva Republike Srbije preko 30 miliona evra. To je procenjena vrednost kompletno novog kliničkog centra u Kragujevcu, kaže dr Čeperković.
On je dodao da je važno da se građani obaveste da se pomenuti program ponovo vraća, te da veruje da će sve to biti sa puno uspeha, baš kao što je do sada bilo.
- Dugi niz godina smo obavljali operativne zahvate najtežih deformiteta kičmenog stuba kod dece i odraslih, značajno je zbog lečenja te dece koje može da se obavi u našoj zemlji, a sa druge strane, zbog edukacije nas samih spinalnih hirurga koji smo imalu priliku da sarađujemo sa velikim brojem svetskih, stranih stručnjaka iz oblasti spinalne hirurgije, ističe dr Vlajović.
On navodi da je obavljeno niz operacija koje su zahtevale organizaciju na vrlo visokom nivou, prvenstveno od strane struke „gde je Univerzitetski klinički centar pokazao da je sposoban da isprati velike zahteve koje operacije takve vrste nose sa sobom”.
- Na neki način, našem Univerzitetskom kliničkom centru data je posebna pažnja i privilegija da se bavimo takvom problematikom, ističe doktor Srđan Vlajović.
Vlajović kaže da deformiteti kičme kod dece nisu nova stvar, niti retka pojava, a da su najteži deformiteti koje su operativno zbrinjavali, na sreću, ne tako česti.
- Problem je što kod lečenja takve dece imamo niz problema sa kojima se susrećemo, u pitanju su neuromuskularne skolioze koje nastaje kao posledica već postojećih oboljenja, deci je na neki način zdravstveno stanje ugroženo do nekog vrlo visokog nivoa. Ta deca zahtevaju posebnu negu, posebnu preoperativnu pripremu, anesteziju, posebno praćenje pedijatra, posebnu postoperativnu negu, navodi dr Vlajović.
Doktor Čeperković smatra da Kragujevac treba da postane spinalni centar, i on kaže da je lečenje pacijenata sa ozbiljnim deformitetima izuzetno zahtevno, a da bi njihov život bez lečenja bio još zahtevniji.