Na Zdravlje – dr Aleksandar Nikolov: Godine su najbitniji faktor za začeće, i prirodnim, i putem vantelsne oplodnje (VIDEO)

Društvo Grad naslov Video
  • Najbitniji parametar za trudnoću i vantelesnu oplodnju je starosno doba. Godine su one koje određuju da li će trudnoća nastati lako ili teže. Ako bismo gledali po godinama, optimalni period je od 20. do 30. godine, jer nakon 30. godine počinje polako da opada reproduktivna sposobnost žene, nakon 35. ona pada drastično, dok je nakon 40. to ekstremno, ističe doktor Aleksandar Nikolov, zaposlen u Centru za biomedicinski potpomognutu oplodnju Univerzitetskog kliničkog centra Kragujevac.

On je u novoj epizodi emisije Na Zdravlje na temu stereliteta i vantelesne oplodnje govorio o najčešćim uzrocima neplodnosti, o uticajima na istu, pripremi za začeće, inseminaciji, pripremama za proces vantelesne oplodnje, kao i o važnosti psihološke podrške parovima, a pre svega ženama u ovom procesu. Posebno je istakao da su godine faktor broj jedan i za ostajanje u drugom stanju prirodnim putem, ali i putem vantelesne oplodnje.

Doktor Nikolov naglašava da postoji zabluda i da se samo govori o smanjenoj reproduktivnoj sposobnosti žene, a da je važno istaći da i reproduktivna sposobnost muškaraca nakon 40. godine i te kako opada, i u pogledu broja i pokretljivosti spermatozoida, te napominje da je potrebno posmatrati oba partnera.

  • Kada imamo problem steriliteta, ne postoji problem žene, ne postoji problem muškarca, to je zajednički problem, kaže dr Aleksandar Nikolov.

Uzroka za neplodnost ima mnogo, navodi doktor, a kada se posmatra kragujevčaki Centar najčešći je muški sterilitet, tu se svakako ubrajaju nerodovni ciklusi kod žena, izostanak ovulacije, a postoje i parovi kod kojih je sve uredno, ali se trudnoća ne dešava, takozvani idiopatski sterilitet.

Problemi u začeću mogu nastati i zbog endometrioze i poremećaja jajovoda – da li su propustljivi ili nisu propustljivi, navodi dr Nikolov.

Njegovo iskustvo mu pokazuje da je sve više parova koji imaju neki problem, broj stalno raste, a uzroci su razni, od kasnog stupanja u brak i odlučivanja na potomstvo, do nekog konkretnog, a veliku ulogu u svemu igra psihički faktor.

  • Pacijenti kada uđu u priču steriliteta i vantelesne oplodnje vrlo često bivaju odmah opterećeni, tako da im to smeta da ostanu trudni, često se dešava i da nakon prve vantelesne oplodnje parovi dobijaju sasvim spontano, prirodnim putem, drugo, treće, pa i četvrto dete, što možda pokazuje da psihički faktor ima veliki uticaj.

Navodi da je vantelesna oplodnja za 50 posto manje uspešnija kod pacijenata koji koriste duvan, alkohol, kofein, „sve ono što je u nekim ektremima jako utiče na reproduktivno zdravlje”.

Doktor kaže da priprema za trudnoću kod žene i muškarca koji nemaju problem sa sterilitetom ne treba biti posebna, podrazumeva sistematski pregled, osnovne ginekološke analize kod žena, dok sa s druge strane kod parova koji treba da uđu proces vantelsne, ta priprema je malo složenija, ali kako kaže, „ni to nije nešto komplikovano” – od standardnih briseva, pregleda, ultrazvuka, hormonskih analiza, kod muškaraca je potrebno da se uradi spermogram.

Od godina, ponovo zavisi kada će se javiti na prvu konsultaciju kod specijaliste koji se bavi sterilitetom. Kod pacijenata ispod 35. godine nakon godinu dana nezaštićenih i redovnih odnosa ukoliko ne dolazi do začeća, a kod pacijenata koji imaju više od 35 godina trebalo bi nakon šest meseci, kaže sagovornik. Dodaje da definiciju menjaju ukoliko je žena mlađa, na primer ima 25 godina, ali ima opterećenju anamnezu – ima miom, oštećen jajovod… ona treba da se javi ranije.

Doktor kaže da je vantelesna oplodnja jedna invazivna i komplikovana procedura koji ima nekoliko faza, od faze kada se daju neki lekovi da bi se pojačali jajnici kod žena, do hirurške intervencija koja se zove aspiracija i funkcija folikula, do izuzetno bitnog rada laboratorije i embriologa koji, kada imaju jajnu ćeliju i spermatozoide, sve to treba da spoje, kako bi se dobio lep embrion koji će se vratiti u ženu. Komplikacije su retke, ali se dešavaju, navodi doktor, i dodaje da je u pitanju jedna sigurna, ali ne tako jednostavna metoda.

  • Najbitniji parametar vantelesne oplodnje je živo rođeno dete na kraju samog procesa, posebno naglašava dr Nikolov.

Proces inseminacije je potpuno drugačiji proces od vantelesne oplodnje, objašnjava doktor, dok je vantelesna jedan složen proces, inseminacija je neinvazivan i jednostavan proces, potpuno bezbolan koji se može raditi svakog meseca.

Uspešnost i ovog procesa zavisi od godina, ponovo podcrtava dr Nikolov, te dodaje da je kumulativni efekat tri inseminacije, koji obično rade, kao jedna vantelesna. Proces se sprovodi kod pacijenata koji nemaju tako ozbiljan problem sa sterilitetom, obično je u pitanju malo slabiji spermogram, a izuzetno je uspešna i kod onih parova kod kojih je sve u u redu, a trudnoća se ne dešava.

Fotografija i video: Lazar Novaković
Tagovi:

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Ovo veb mesto koristi Akismet kako bi smanjilo nepoželjne. Saznajte kako se vaši komentari obrađuju.