Da je život nekom majka, a nekom maćeha pokazalo se i u slučaju dece obolele od autizma i drugih razvojnih problema koji pored svojih osnovnih bolesti imaju i problem da poprave zube. Na stomatologiji u Kragujevcu to je nemoguće uraditi, a i privatnici su izbegavali takve pacijente. Jedino je Stomatološki fakultet u Beogradu radio pod totalnom anestezijom, što je za ove pacijente bio dodatni problem prilikom buđenja iz anestezije i straha od nepoznatog.
S druge strane u Kragujevcu za decu sa ovim smetnjama ne postoji ni organizovana preventivna zaštita garantovana svakom zdravstvenom osiguraniku. Na ovu problematiku prvi je ukazao Slađan Rakić, odbornik u Skupštini grada i predsednik Grupe građana „Kragujevačka inicijativa”, ali bez želje da se na njoj dobiju politički poeni.
Rakić je, naime, poslao dopis savetniku za zaštitu prava pacijenata, ombudsmanu i većniku za zdravstvo i socijalnu zaštitu Skupštine grada u kome je tražio odgovore o načinu funkcionisanja sistema zdravstvene zaštite u Kragujevcu dece sa razvojnim smetnjama, a nakon što su mu se obratili roditelji dece sa autizmom. Oni su tvrdili da za običnu popravku zuba moraju da putuju u Beograd, jer se ovakvi pacijenti uvode u totalnu anesteziju. Rakić je pored toga ukazao da put do prestonice podrazumeva dodatne troškove, zato što je retkost da se deci i njihovim pratiocima dodeli sanitetsko vozilo.
- Prema našim saznanjima UKC Kragujevac i Zavod za stomatologiju Kragujevac imaju potpisan sporazum o saradnji pružanja stomatoloških usluga deci sa razvojnim smetnjama, ali se broj pruženih usluga na godišnjem nivou može svesti pod statističku grešku. Zvanični podaci kažu da u „Razvojnom savetovalištu” ima 3.000 registrovanih aktivnih kartona dece sa razvojnim smetnjama, dok podaci kragujevačkih udruženja pokazuju da je broj mnogo veći. Ova deca ne znaju da kažu da ih boli zub, trpe bolove godinama, a da nikakva preventivna zaštita nije organizovan u Zavodu za stomatologiju Kragujevac, niti postoje uslovi za tako nešto, s obzirom da je dečji stomatolog na spratu u zgradi bez lifta, navodi odbornik Rakić.
Obnavljanje protokola
On je od nadležnih tražio da odgovore zašto su deca sa razvojnim smetnjama diskriminisana u odnosu na ostale pacijente? Pitao je i šta je grad učinio tim povodom, s obzirom da ima obavezu u skladu s Zakonom o zdravstvenoj zaštiti?
Rakiću je 31. marta stigao zajednički odgovor Gordane Damnjanović, članice Gradskog veća za zdravstvenu zaštitu i BiljaneTomić, savetnice za zaštitu prava pacijenata.
- Broj zdravstvenih kartona dece u razvojnom savetovalištu je 2.148, i to su različite vrste razvojnih smetnji. Stomatološke usluge u opštoj anesteziji se ne obavljaju za svu tu decu, već isključivo za decu sa autizmom i teškim mentalnim poremećajima, a takve dece i mladih u našem gradu ima 80, navedeno je u odgovoru.
Damnjanović i Tomić su potvrdile da je Stomatološki fakultet u Beogradu jedina ustanova u kojoj se obavljaju stomatološke intervencije u opštoj anesteziji za ovu kategoriju pacijenata, uz saglasnost filijale RFZO-a i potpuno su pokriveni troškovi intervencije i pratioca, te nema govora o bilo kakvoj diskriminaciji. Podsetile su da se takav način funkcionisanja ne odnosi samo na Kragujevac, već na čitavu Republiku.
- Pokrenuta je inicijativa Zavoda za dentalnu medicinu Kragujevac za revidiranje postojećeg protokola o saradnji sa UKCK od 27. avgusta 2015. godine. Trenutno je ovaj posao u toku i bliže će definisati korišćenje hirurške sale, radno angažovanje anesteziologa, medicinskih tehničara i stomatologa, kaže se u odgovoru predstavnika Skupštine grada.
Dr Damnjanović veruje da će vrlo brzo biti potpisan ovaj protokol i da će i u Kragujevcu početi da se rade stomatološke usluge i za ovu kategoriju pacijenata pod opštom anestezijom u UKCK, u hirurškom bloku za maksilofacijalnu hirurgiju uz blagoslov
Republički fond zdravstvenog osiguranja. U tom slučaju troškovi ove zdravstvene usluge trebalo da budu priznati na nivou regiona, pošto Zavod za dentalnu medicinu pokriva šire područje.
Kada je reč o preventivnim pregledima dr Damnjanović tvrdi da oni već postoje za svu drugu decu sa razvojnim smetnjama u odašnjem Zvodu za dentalnu medicinu, te da postoji rampa za invalidska kolica, a za kategoriju autistične dece ordinacije su locirane u prizemlju.
I na kraju potvrda da je upravo na predlog Udruženja osoba sa autizmom Kragujevac pokrenuta inicijativa za obavljanje stomatoloških usluga u opštoj anesteziji u Kragujevcu i da su se oni veoma pohvalno izrazili o saradnji sa Zavodom za dentalnu medicinu i Odeljenjem za javno zdravlje, a savetniku za zaštitu prava pacijenata nije upućen ni jedan prigovor po ovom osnovu.
Nažalost, nismo čuli mišljenje dr Zorana Kecojevića, direktora Zavoda za dentalnu medicinu Kragujevac, do zaključenja ovog broja uprkos poslatom mejlu sa pitanjima. A pitali smo ga:
- Da li se deca sa autizmom i drugim razvojnim problemima upućuju u Beograd i u kojim sve situacijama? Da li Zavod za dentalnu medicinu u Kragujevcu ima organizovanu službu za ovu vrstu pacijenata? Ukoliko ima, kako je organizovana i koliko je dečjih stomatologa angažovano za rad sa takvom decom? Iziskuje li to posebnu obuku dečjih stomatologa i drugačiju organizaciju rada? Postoji li neki organizovani preventivni programi za decu sa autizmom i razvojnim problemima? Da li stomatolozi imaju pravo da odbiju da intervenišu ukoliko im roditelji dovedu autistično dete koje zaboli zub? Da li je tačna tvrdnja da je Zavod za dentalnu medicinu organizovao tako službu da se dečji stomatolog nalazi na spratu zgrade bez lifta, što roditeljima predstavlja problem da dete iznesu na pregled? Ko treba da reši problem i na kom nivou?
Duge liste čekanja
Andrea Dimitrijević je majka deteta sa razvojnim poteškoćama koja je ujedno i predsednica Udruženja podrška porodici „Sidro” iz Kragujevca. Reč je o 60 porodica u kojima ima obolelih od atutizma, dijagnoze cerebralne paralize, različitih udruženih sindroma i poteškoća.
Ona je imala jedan sastanak sa direktorkom Zavoda za dentalnu medicinu i saznala da postoji sporazum između Kliničkog centra i Stomatološke službe, ali se u praksi prvenstveno deca šalju na Medicinski fakultet u Beograd zbog organizacionih mogućnosti. Međutim, tamo se čeka po šest meseci, jer su liste čekanja kilometarske, zato što je veliki deo populacije usmeren na ovu zdravstvenu ustanovu.
Pogotovo ukoliko su roditelji u lošoj finansijskoj situaciji, pa moraju s detetom da putuju autobusom za Beograd.
- Rečeno mi je da se u Kragujevcu obavljaju zahvati u punoj anesteziji samo licima koja su u mnogo velikim bolovima i problem, i ne mogu da čekaju mesecima na Zavod za stomatologiju. Poslala sam jedan dopis u ime svih udruženja i dobila odgovor da je u toku pisanje novog protokola i da još uvek ne mogu da mi daju tačan rok kada će taj ugovor da se sklopi, kaže Andrea Dimitrijević.
Dok se ovde ne srede protokoli ići će se u Beograd, s uputom iz Kragujevca, a potrebno je prethodno uradito mnoštvo analiza. Kada dete iznenada zaboli zub i pojavi se otok moguće je odraditi intervenciju i u Kragujevcu. Lekari kažu da nisu znali za problem jer dete nije sarađivalo. Tako je Andreino dete ovde obavilo dve popravke, ali bilo je, kaže naša sagovornica, strašno.
- Suprug ili ja sednemo na stolicu, čvrsto držimo dete, na silu mora da mu se otvara vilica i drži. Dete ne zna šta mu se događa i bori se za život. Svi mi mu pomažemo, računajući i osoblje. Posle sledi strah od belog mantila, od bolnice i više ne možemo ni da prođemo tom ulicom. Saradnja sa detetom postaje još teža. Mora da se odjednom popravi više zuba. A opšta anestezija je za izbegavanje i radi se samo u krajnjoj nuždi i zato treba razmišljati malo šire, objašnjava naša sagovornica.
Po njenim rečima ni jedna privatna stomatološka ordinacija ne želi da se bavi tom decom, jer je vrlo stresno i za lekare. Treba ubrzati potpisivanje protokola i organizaciju službe, da ne bude jedna intervencija u mesec dana.
Slična iskustva ima Danijela Nešović, predsednica Udruženja za pomoć osobama sa autizmom, rukovodilac Saveza Srbije, koja ima ima sina obolelog od autizma.
- Ako pričam iz ličnog ugla, jer sam majka deteta sa autizmom, mi smo u dva navrata našem sinu koji sada ima 25 godina, u jeku korone na Stomatološkom fakultetu u Beogradu odradili sve popravke zuba u totalnoj anesteziji i nosim vrlo pozitivnaa iskustva. Otišli smo sanitetskim vozilom tako da je posle intervencije sin mogao da legne da odmori. Znam da su broj jedan i da to rade vrlo profesionalno, kaže Danijela.
U januaru je i u Kragujevcu urađena prva intervencija u operativnom bloku pod anestezijom kod jednog mladića od 22 godine i to vrlo uspešno. Tu informaciju je Danijela podelila članovima svog udruženja, ali nema povratnu informaciju da je bilo ko imao potrebu da radi sanaciju zuba ili da je dete bilo vraćeno. Zna da su neka autistična deca koristili usluge privatnih stomatoloških ordinacija i da su uvođena u malo jače anestizije, ali ne zna detelje. Udruženju za pomoć osobama sa autizmom pomoravskog okruga u Jagodini preporučila je da u Kragujevcu na stomatologiji mogu da dovedu decu da poprave zube.